Konec světa se blíží? Vědci řeší, jak překonat zánik lidstva

Lidstvo a planeta Země čelí řadě jevů, které hrozí nejen zánikem lidstva, ale v podstatě by znamenaly zánik existence celé planety.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Život na Zemi je odvislý od Slunce
doporučujeme

Všechny hvězdy mají limitovanou dobu života. Nejinak je tomu i se Slunce, jehož aktivita v budoucnosti jednou skončí. K takovémuto jevu dojde až v řádech miliard let dopředu.

Jak se dá předvídat nějaká událost na tak dlouhou dobu, když není možné předpovědět přesně, jaké bude počasí týden dopřed? Možné to je, jelikož ne všechny jevy, jsou tak těžko předvídatelné jako aktuální projevy počasí.

Například z jistotou můžeme říci, že 23. září 2090 bude další úplné zatmění slunce nad Velkou Británií, i když se toho málokdo z dnešních současníků dožije.

Koncem světa se zabývá disciplína, pro kterou se začíná vžívat název fyzikální eschatologie. Název navazuje na teologický termín pro odvětví teologie zabývající se konečnými událostmi, jako je zánik světa. Fyzikální eschatologie se zabývá možnými konci světa, ale pochopitelně nikoliv z teologického, ale fyzikálního hlediska.

Prvním problém lidstva bude prokázat lepší schopnosti přežití než ostatní savci. Průměrný druh savce totiž vyhyne po miliónu let existence. Lidstvo může vyhynout díky nukleární válce, což je méně pravděpodobné, než že vyhyne v důsledku klimatických změn.

Další hrozbou ve vzdálenější budoucnosti bude zničení atmosféry, která umožňuje život na planetě. Intenzita slunečního záření totiž bude stoupat, což poškodí vzdušný obal země a oteplení zároveň způsobí intenzivnější vypařování skleníkových plynů.

Pokud se lidstvu podaří překonat předchozí problémy, z jistotou se dá říci, že bude muset vyřešit kolaps Slunce za 5 miliard let. Nejpravděpodobnějším řešením bude potřeba schopnost opustit náš solární systém, jelikož ten bude kolabujícím slunce zničen.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hitler držitelem Nobelovy ceny míru? Švédský antifašista si ze všech…

24.08.2019 10:43 Co mají Mahatma Gandhi, Eleanor Rooseveletová a Adolf Hitler společného? Všichni tři byli jednou…

Lékaři bijí na poplach: Turisté, pozor! V egyptské Hurghadě propukla…

23.08.2019 22:11 Aktualizováno Oblíbené egyptské letovisko Hurghada má další problémy. Zdravotníci varují turisty, že ve…

Karel Gott v nemocnici: Už prodělal infarkt, operaci střev i rakovinu

23.08.2019 21:38 Aktualizováno Zpěvák Karel Gott v úterý vyděsil Česko zprávou o odvozu do nemocnice. Nakonec se ukázalo, že šlo…

William a Kate letěli na dovolenou běžnou linkou, ostatní cestující nic…

23.08.2019 16:26 Britský princ William s manželkou Kate a jejich třemi dětmi tento týden odletěli na dovolenou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama