Čechy nelze pokořit silou? Církev musela po výprasku u Domažlic změnit strategii

Během husitských válek bylo na našem území svedeno mnoho bitev, kromě slavných vítězství jako byla bitva u Sudoměře (přestože šlo o relativně malou a nepříliš významnou šarvátku) tam patří i bitva, která se prakticky ani neodehrála, protože 4. křížová výprava proti husitům skončila ještě dřív než pořádně začala.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hrr na ně: Husité v červenci opět obsadí pražský Vítkov
doporučujeme

Vítězství u Domažlic nespadlo husitům do klína tak úplně bez boje, byť označit ho za bitvu je asi silně nadsazené. Husitský předvoj totiž narazil mezi Domažlicemi a hradem Rýzmberkem na vozovou hradbu, kterou pomáhali bránit Cesariniho italští žoldnéři. I když husité dokázali tuto překážku překonat vcelku bez potíží, zabralo jim nějaký čas.

Prorazili ji nejspíše však až v podvečer, což poskytlo dostatek času pronásledovaným na to, aby mohli uniknout. Zbytek vojska byl rozptýlen na rozlehlém území a zanechal za sebou poměrně bohatou kořist, jejíž shromažďování husity také zdrželo.

Úvahy, proč husité nepostupovali za křižáky přes hranice, jsou bezpředmětné i z toho důvodu, že unavená vojska sváděla lokální bitky s opožděnými jednotkami. Třebaže si Zikmund o několik dní později namlouval, že díky boží milosti většina křižáků z Čech unikla, veřejné mínění postižených měst a zemí porážku přijímalo jako katastrofu a krach veškeré dosavadní válečné konfrontace.

Zanedbatelné nebyly ani materiální škody, neboť většina bojových a zásobovacích vozů padla husitům do rukou. Vůbec nejdramatičtější byl ale dopad této bitvy ne bitvy na propagandu, protože husité mohli začít všude vyhlašovat bitvu za Boží soud a úprk křižáků za zásah boží prozřetelnosti.

Propaganda toho využila ale i prozaičtěji k tomu, aby dále šířila pověst o neporazitelnosti husitských vojsk. Není náhodou, že právě po fiasku u Domažlice se začal čím dál tím hlasitěji uvažovat o řešení náboženského sporu kompromisem s umírněnými Čechy.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tenista Nadal se oženil, na svatbě měl i bývalého španělského krále

19.10.2019 16:49 Španělský tenista Rafael Nadal se oženil. Po čtrnáctileté známosti vstoupil devatenáctinásobný…

Existuje závislost na cukru? Lékaři vydali varovnou studii

19.10.2019 09:04 Lze hovořit o závislosti na cukru jako o závislosti na drogách? Podle Serge Ahmeda z francouzského…

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Bolí vás klouby? Pozor, v přípravcích s kolagenem je velký rozdíl

18.10.2019 18:44 Bolesti kloubů, ale i vrásky a ztráta pružnosti pokožky, typické projevy stárnutí, jsou kromě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama