Jediná námořní bitva československé flotily? Bolševici byli ostudně poraženi

Asi nikoho příliš nepřekvapí, že česká armáda za celou svou historii nesvedla mnoho námořních bitev. Přece jenom k tomu potřebujete přístup k moři a lodě a ani jednoho se nám nikdy nedostávalo. Pár výjimek by se ale našlo, nejznámější z nich je Bitva na Bajkalu během anabáze legionářů.

Přidejte svůj názor

Ledoborec Bajkal
doporučujeme

Velká říjnová revoluce značně zkomplikovala situaci československých legií v Rusku. Najednou se čeští vojáci ocitli uprostřed občanské války v zemi stovky kilometrů od vlasti. A i když jim do situace v Rusku vlastně nic moc nebylo, museli se nějak dostat z Ruska a to nebylo úplně jednoduché. Jedinou šanci představovalo dostat se k moři a k němu vedle cesta jedině přes Sibiř zmítanou boji mezi rudoarmějci a bělogvardějci. Velkou pomoc pro legionáře poněkud překvapivě poskytla náhoda.

Poté co lstí přepadli posádku továrny na výrobu munice a porazili místní rudoarmějce usmálo se na ně štěstí. Místní rolníci se na vítěze bitvy obrátili s tím, že nedaleko kotví loď Sibirjak, která má rozkaz rekvírovat jejich potraviny. Vyřešili by se tím tak hned dva problémy – rolníci by nepřišli o jídlo a legionářům by se loď na Bajkale mohla hodit. Nakonec to nebyla jediná kořist, kterou se československým legiím podařilo získat, získali ještě dvě další lodě a několik tažných člunů, které osadili 100 mm houfnicemi.

Během srpna se ta legionáři pod velením plukovníka Gajdy snažili ovládnout hory kolem Bajkalského jezera. Horské soutěsky byly dobře opevněné a navíc měli Sověti pod kontrolou celé jezero s několika loděmi, které ohrožovaly týl legií. Gajda se proto rozhodl proto využít parníky Sibirjak, Burjat a Fedosia, které legionáři získali při obsazování bajkalských přístavů.  Na ty přimontovali čtyři houfnice a odhodlali se k výsadku do nepřátelského týlu.

Celá akce začala 15. srpna, když československé loďe vypluly z Listvjanky. Dalšího dne legionáři využili počasí a v mlze dopluli až do vzdálenosti 8 km před přístav v Mysové. A i když mlha v tu chvíli opadla a legionáři byli na dohled Mysova, vůbec to nevadilo. Rudoarmějci si totiž mysleli, že jde o lodě, které jim vezou proviant (koneckonců původně opravdu šlo o ruské lodě), což umožnilo Čechoslovákům se přiblížit na 4 km k přístavu. Tehdy Rudí legionářskou lest prohlédli a Ledoborec Bajkal umístěný v přístavu se chystal zahájit palbu. Jenomže ostřílení legionáři byli rychlejší.

Okamžitě zahájili palbu, jak na ledoborec, tak na přístav. Bajkal byl potopen přesnou ranou z vlečné lodi parníku Sibirjak, která zasáhla sklad munice a tak byl ledoborec z boje vyřazen jedinou ranou. Po ostřelování na nádraží propukl v Mysové zmatek, protože museli řešit požáry, které vypukly po zásahu skladu nafty v přístavu. Legionářské loďstvo tak už na žádné další problémy nenarazilo a úkol byl splněn tak se mohli v klidu vrátit do Listvjanky.

Zhruba po půl hodině od začátku bitvy už do Mysové dorazili i obrněný vlak, ze kterého Sověti vyndali děla a začali legionářské lodě ostřelovat, ti však už měli svůj úkol splněný a tak se dalšímu střetu raději vyhnuli. Koneckonců jejich cílem nebylo porazit bolševiky, ale dostat se domů do nově vzniklého Československa.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gäetan Dugas alias Monstrum. Muž, který díky překlepu způsobil smrt 700…

16.09.2019 01:00 Kanaďan Gäetan Dugas se stal známým jako Pacient Nula. Právě on měl být prvním šiřitelem viru HIV…

Jak se důchodci vyhnou nemocem stáří? Vědci poradili malý trik

15.09.2019 09:11 Lidé se dožívají stále vyššího věku. Řadu seniorů, a nejen jich, však ohrožují neurodegenerativní…

Velký střet muslimů s křesťany: Obléhání Evropy skončilo pohromou

14.09.2019 12:12 Osmanská říše byla v historii úhlavním nepřítelem křesťanské Evropy. Vídeň však nebyla jediným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama