Československo v tom nebylo samo. Které další komunistické země si prošly invazí?

21. srpna si tradičně připomínáme nechvalně známé výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa, které ukončilo proces takzvaného Pražského jara, a naopak zahájilo éru normalizace. Nebyli jsme to však pouze my, kde odpor vůči existenci v sovětské sféře vlivu měl za následek vojenskou intervenci ze strany "spojenců".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

okupace 1968
doporučujeme

Jako příklad můžeme uvést Maďarsko. I v něm sílily, a to už v 50. letech charakterizovaných obdobně jako v Československou represemi odpůrců nově etablovaného komunistického režimu. Ty vyvrcholily v masové povstání na podzim 1956, kdy dokonce skutečně reálně hrozil pád režimu, na což okamžitě zareagoval Sovětský svaz. Maďarský premiér Imre Nagy prosazoval vystoupení z Varšavské smlouvy a neutralitu po vzoru sousedního Rakouska. 

Býval by se komunistický režim v Maďarsku opravdu zhroutil, kdyby tou dobou neprobíhala Suezská krize. Dodnes panuje přesvědčení, že mezi Sovětským svazem a západními mocnostmi došlo k uzavření tajné dohody - západ nebude zasahovat do situace v Maďarsku výměnou za to, že Moskva nebude posilovat svůj vliv na Blízkém východě. Informoval o tom László KONTLER ve své knize Dějiny Maďarska. 

Maďaři však nejsou žádná ořezávátka a rozhodli se sovětským vojákům neúspěšně vzdorovat. Po krvavých protestech, které doprovázely i bombové útoky na Budapešť, došlo nakonec ke svržení dosavadního maďarského premiéra Imreho Nagyho, a dosazení Sovětskému svazu věrného Jánose Kadára. Nagy a jeho blízcí pracovníci byli popraveni, případně uvěznění, za sabotáž. I tak byla režim Jánose Kadára charakterizována jako jeden z nejliberálnějších v bývalém Východním bloku.

Základní myšlenkou následně instalované doktríny "gulášový socialismus" byla totiž teze, že kdo není proti režimu, je na jeho straně. V Maďarsku bylo například možné poslouchat západní televizi, chodit do kostela, a nezúčastňovat se prorežimních aktivit. Reformní síly nejvíc posílily v 80. letech, kdy se začaly objevovat i v dalších socialistických zemích, včetně samotného Sovětského svazu.

Protesty se nevyhnuly ani Polsku a NDR

Maďarsko však není jediným komunistickým státem, který by byl "neposlušný". Už v létě 1956 krátce před maďarským povstáním došlo ke vzpouře polských dělníků. Polští komunisté si s ním sice dokázali hravě poradit bez potřeby "bratrské pomoci", ale i tak jím byli značně zaskočení. Důvodem byla nespokojenost s pracovními podmínkami. Počet mrtvých se pohybuje v řádu stovek.

A nezapomínejme také ne Východní Německo, které po smrti J. V. Stalina a nástupu Nikity Chruščova do čela Sovětského svazu v roce 1953 očekávalo liberalizaci poměrů. Kdo byl v tehdejší NDR nespokojený, mohl sice využít útěku před tou dobou ještě otevřený Berlín, ale o to zřejmě východoněmečtí dělníci nestáli. Pouze si socialismus představovali jinak, s "lidskou tváří".

Odpor vůči zachovávání statusu quo z Chruščovovy strany nakonec vyústil v celostátní demonstrace, jejichž záminkou bylo úsilí o zvyšování výroby. Maďarsko, Polsko a NDR byli nakonec jedním z těch nejaktivnějších iniciátorů rozpadu Východního bloku, i když je třeba připomenout, že velkou roli sehrál Sovětský svaz, který už do záležitostí svých satelitů nezasahoval. 

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

19.09.2019 18:22 Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně…

Děti po "císaři" mají ve střevech odlišné bakterie, prokázala studie

19.09.2019 09:38 Děti, které se narodily císařským řezem, mají ve střevech jiné bakterie než miminka, která přišla…

Rakovina děložního čípku: Co obnáší test HPV a měli by ho podstoupit i…

18.09.2019 18:42 Obáváme se rakoviny, přesto ale věříme, že se právě nám vyhne! Pacientky, které se s touto nemocí…

Cenzura na Facebooku? Moderátoři diskuzí popsali, co vše musí dělat

18.09.2019 12:30 Skupina současných a bývalých pracovníků, kteří pracovali roky v moderátorských centrech pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama