AFP: Je Zwarte Piet v Nizozemsku folklór, nebo rasismus?

Zwarte Piet (Černý Petr) v Nizozemsku vždy patřil k svátku svatého Mikuláše, dětem dává bonbony. Má černou kůži, afro účes a zvonící náušnice. A každý rok je v centru živých diskusí. Někteří jej považují za typicky folklorní prvek, ale podle jiných postava připomíná koloniální minulost Nizozemska a vyvolává rasistické stereotypy, píše agentura AFP.

Amsterdam nebo též Amsterodam je hlavní město Nizozemska od roku 1808. Nesídlí v něm však parlament, vláda ani královská rodina, tyto instituce mají své sídlo v Den Haag.
doporučujeme

Zwarte Piet je žoviální figurka vyvolávající smích. Rozdává bonbony a balí dárky, takže ho mají v oblibě ti nejmladší. Je všudypřítomný při slavnostních defilé v ulicích nizozemských měst o svátku svatého Mikuláše.

Podle tradice připlouvá tento svatý stařec s bílým vousem, červenou mitrou a v červenobílém oděvu, každý rok na lodi ze Španělska, aby oslavil svůj svátek.

zdroj: YouTube

Toho večera si ve většině nizozemských rodin děti rozbalují dárečky a zpívají písně. Podle tradice pak svatý Mikuláš na koni a spolu s ním také Zwarte Piet obcházejí domy a obdarovávají děti.

Svátek svatého Mikuláše je tradicí pocházející ze 16. století. Zwarte Piet se poprvé objevuje v polovině 19. století. V ilustrované knížce Svatý Mikuláš a jeho služebník Jana Schenkmana se tato postava poprvé objevuje po boku Mikuláše jako jakýsi jeho asistent. Má na sobě maurský oděv, píše AFP.

Podle jeho odpůrců připomíná Zwarte Piet se svým afro účesem, černou pletí, zlatými náušnicemi a středověkým oděvem dobu, kdy Nizozemci vykořisťovali otroky, zvláště v Surinamu.

Postava Černého Petra vyvolává každoročně v zemi manifestace a zuřivé diskuse, zejména na sociálních sítích.

Letos manifestace hnutí Black Lives Matter po smrti Afroameričana George Floyda, jehož smrt je spojována se zásahem policisty, diskuse ještě vyostřily.

Avšak restriktivní opatření zavedená kvůli covidu-19 nedovolují velké manifestace.

Kampaň proti černému služebníku svatého Mikuláše vede skupina Kick Out Zwarte Piet. Údajný rasistický charakter postavy pravidelně kritizují umělci původem z Afriky a ze Surinamu.

Diskuse nekončí ani v zahraničí. Například americká televizní hvězda Kim Kardashianová loni na sociálních sítích nizozemskou tradici kritizovala a označila ji za znepokojivou.

Po zvláště bouřlivých debatách zaznamenal Zwarte Piet v roce 2014 změnu. Svatého muže poprvé doprovázel Petr Sýr, který měl žlutě pomalovanou tvář.

Od té doby se mnoho škol, úřadů a programů státní televize rozhodlo Černého Petra už nelíčit načerno.

Diskuse upoutaly pozornost OSN, jejíž jeden výbor v roce 2015 prohlásil, že postavu Černého Petra mnoho lidí považuje za pozůstatek otroctví.

V roce 2016 nizozemská ochránkyně práv dítěte prohlásila, že Zwarte Piet porušuje úmluvu o právech dítěte a že může vést k diskriminaci, vyloučení ze společnosti a pronásledování.

Žaloby s cílem zakázat tradici byly v Nizozemsku dosud vždy zamítnuty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 09:10 ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

Role očkování v boji s infekcemi. Zachraňovalo životy, některé choroby…

23.01.2021 09:30 Infekční choroby vždy představovaly pro lidstvo hrozbu, zvlášť v případech, kdy se jednalo o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Japonec Morimoto má na internetu davy příznivců, přišel s kuriózní…

14.01.2021 13:26 Japonec Šodži Morimoto má na internetu zástupy příznivců díky své nezvyklé činnosti - nabízí se k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama