Alžběta II. slaví narozeniny. Poprvé od roku 1955 se nekonala velkolepá přehlídka

Oficiální oslava narozenin královny Alžběty II. se letos nesla v komorním duchu. Každoroční slavnostní přehlídka v ulicích Londýna se kvůli pandemii covidu-9 nekonala poprvé od roku 1955. Nahradila ji menší ceremonie na hradě Windsoru, kde 94letá panovnice pobývá již téměř tři měsíce v domácí izolaci.

Královna Alžběta II.
doporučujeme

Soukromě královna své narozeniny oslavila už 21. dubna, tedy v den, kdy se v roce 1926 narodila. Oficiální oslava narozenin se ale tradičně pořádá druhý červnový víkend, kdy si díky lepšímu počasí mohou přihlížející lépe užít vojenské přehlídky.

zdroj: YouTube

Kvůli pandemii covidu-19 se letos ovšem slavnostní průvod Londýnem konat nemohl. Podle zpravodajské stanice BBC je to teprve podruhé, kdy se slavnost zvaná Trooping the Colour za vlády Alžběty II. neuskutečnila.

Poprvé byla kvůli stávce železničářů zrušena v roce 1955, tedy tři roky po nástupu Alžběty na trůn. Na Windsorském hradě se oficiální oslava narozenin britského panovníka konala naposledy v roce 1895 za vlády královny Viktorie.

Velkolepé defilé nahradila dnes na Windsoru výrazně skromnější ceremonie. Vojáci v červených uniformách s typickou vysokou čepicí z medvědí kožešiny pochodovali za doprovodu hudby na jednom z hradních nádvoří.

Přehlídka se neobešla bez dodržení dvoumetrových rozestupů, které nařídila britská vláda kvůli šíření koronaviru. Alžběta II. pochodovým kreacím své velšské gardy přihlížela ze stanového přístřešku. Její manžel, 99letý princ Philip, který s ní od 19. března na Windsoru žije v domácí izolaci, se akce nezúčastnil. Veřejnost mohla ceremonii vidět jen prostřednictvím televizních obrazovek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slavná tenistka navrhla módní roušky, sklidily obrovský úspěch

12.07.2020 13:01 Dvojnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová navrhla spolu se svou sestrou design pro…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Konec oblečení do kanceláře? Pandemie proměnila módní kodex, píše CNN

10.07.2020 09:20 Svým pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům dejte sbohem. Nová realita…

Související:

Právě se děje

Další zprávy