Archivy vydaly tajemství. Zakladatel festivalu Berlinale se zapletl s nacisty víc, než se vědělo

Zakladatel mezinárodního filmového festivalu Berlinale se zapletl s nacistickým režimem více, než se dosud vědělo. Vyplývá to z nové studie mnichovského Ústavu pro soudobé dějiny (IfZ), o které informovala agentura DPA. Alfred Bauer podle historiků po válce systematicky zakrýval stopy své činnosti v dobách Třetí říše.

Film, ilustrační foto
doporučujeme

Berlínský mezinárodní filmový festival vznikl v roce 1951. Právník a filmový historik Alfred Bauer byl jeho ředitelem od samého počátku do roku 1976.

Studii o Bauerově minulosti si u mnichovských historiků objednalo současné vedení berlínského festivalu. Hlavní autor studie Tobias Hof přitom dospěl k závěru, že Bauer přispěl "nezanedbatelně" k fungování filmového průmyslu Třetí říše, "a tedy ke stabilizaci a legitimaci nacistické vlády".

Bauer byl referentem Správy říšského filmu (Reichsfilmintendanz), kterou v únoru 1942 založil ministr propagandy Joseph Goebbels. Podle Hofa měl pozdější první ředitel Berlinale díky své práci v letech 1942 až 1945 velmi dobré informace o německém filmovém průmyslu a v plánování produkce hrál dokonce "ústřední roli". Podle dokumentů, na které historik při bádání narazil, si byl Bauer plně vědom role filmu v nacistické propagandě.

Studie uvádí, že byl Bauer už od roku 1933 členem různých nacistických organizací a členem Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) se stal již v roce 1937. Po válce v procesu takzvané denacifikace vědomě lhal a snažil se svou roli v nacistické mašinerii bagatelizovat. V chaotické poválečné době se mu dokonce zčásti podařilo vytvořit o sobě obraz "přesvědčeného a aktivního" odpůrce nacistů. Dokumenty podle historika Hofa odhalují mimo jiné Bauerův "bezskrupulózní oportunismus".

Současná šéfka Berlinale Mariette Rissenbeeková označila informace o působení Bauera v nacistické propagandě za "děsivé". "Nové poznatky mění také náš pohled na první léta Berlinale," dodala Nizozemka, která stojí od loňského roku v čele festivalu s Italem Carlem Chatrianem.

Po Bauerově smrti v roce 1986 po něm Berlinale pojmenovalo jednu z filmových cen. Ta se od letošního ročníku neudílí. Už v lednu totiž list Die Zeit přinesl první informace o tom, jakou roli Bauer ve 30. a 40. letech minulého století v německé kinematografii hrál. V minulosti cenu Alfreda Bauera obdržela mimo jiné polská režisérka Agnieszka Hollandová či její krajan Andrzej Wajda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan: Kvůli barvě kůže a ztrátě syna jsem uvažovala o…

08.03.2021 11:51 Bolestivé diskuse v britské královské rodině o barvě kůže jejich syna, ztráta práva na ochranu či…

Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?

07.03.2021 13:30 Zámek, respektive zbytky zámku Maříž, se nacházejí na okraji stejnojmenné vsi v jihozápadní části…

Mocnými na okamžik. Kteří panovníci vládli nejkratší dobu?

07.03.2021 11:10 Mezi nejdéle vládnoucí panovníky v dějinách Evropy patřil Ludvík XIV., král Francie, dnes například…

Franz Kafka přežil španělskou chřipku. Jaký měl průběh?

07.03.2021 09:30 Když na podzim roku 1918 zasáhla Prahu španělská chřipka, nakazil se jí také spisovatel Franz Kafka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama