Bič na obezitu? Vědci vymysleli nástroj, který pomůže lidem zhubnout. Sešroubují jim zuby

Vědci z Nového Zélandu a Británie vyvinuli nový nástroj, který má pomoci bojovat s obezitou. Pomůcka, jíž lékaři implantují na zuby zájemců, využívá magnety, které brání lidem otevřít ústa natolik, aby mohli konzumovat pevnou stravu, napsal server The Guardian. Lidé nemohou otevřít ústa na více než zhruba dva milimetry a někteří kritici na sociálních sítích přirovnali zařízení ke středověkým mučicím náčiním.

Nová pomůcka k hubnutí zabraňuje otevřít ústa na více než dva milimetry

Nástroj vyvinuli zdravotníci z novozélandské Otažské univerzity (University of Otago) společně s vědci z britského Leedsu. Novozélandská instituce označila vynález za "první nástroj k hubnutí na světě", jenž má pomoci bojovat se celosvětovou epidemií obezity. Zařízení využívá kromě magnetických komponentů rovněž pojistné šrouby a instalovat ho do úst mohou zubní lékaři. Výsledkem je, že člověk může jíst pouze tekutou stravu.

Vědci zařízení nazvané "DentalSlim Diet Control" dva týdny testovali na sedmi obézních Novozélanďankách, kterým zároveň podávali nízkokalorické jídlo. Britský stomatologický magazín British Dental Journal později publikoval článek, podle něhož skupina žen zhubla průměrně 6,36 kilogramu, asi pět procent své váhy.

Účastnice testů si však stěžovaly, že zařízení se obtížně používá a špatně se s ním mluví. Celkově měly pocit, že jejich život je "méně uspokojivý". Jedna z nich navíc nedodržela pravidla a konzumovala jídla, která neměla - například čokoládu, kterou si před tím rozehřála, napsal The Guardian.

Profesor Paul Brunton z Otažské univerzity vysvětlil, že hlavní zábranou, která zastavila hubnutí, bylo nedodržování pravidel. Zařízení podle něj pomohlo ženám ustanovit nové návyky, které by mohly odstartovat proces hubnutí. "Je to neinvazivní, vratná, úsporná a atraktivní alternativa k chirurgickým procedurám," sdělil Brunton.

Univerzita na svém webu píše, že zařízení je bezpečné, člověk si ho může v případě nouze kdykoliv sám sundat a neomezuje ho v dýchání ani v mluvení.

Na sociálních sítích ovšem vynález řada lidí zkritizovala. Někdo z nich podle serveru The Guardian na twitteru napsal: "K tekuté dietě nepotřebujete toto mučící náčiní." Novozélandský zpravodajský web NZ Herald si všímá komentářů, které zařízení označují za "děsivé" nebo "bizarní".

Profesor Brunton podle NZ Herald uvedl, že prostředek není určen pro běžnou dietu, ale pro specifické případy, kde je z klinických důvodů zapotřebí, aby pacient zhubnul. "Spíše je zaměřeno na pomoc lidem, kteří potřebují podstoupit operaci, ale nemohou, dokud nezhubnou," uvedla univerzita podle serveru The Guardian.

Univerzita na svých internetových stránkách s odkazem na nedávné studie uvádí, že na světě žije 1,9 miliardy dospělých, kteří mají nadváhu. Na 650 milionů lidí je obézních. Přičemž obezita a nadváha vede ročně k 2,8 milionu úmrtí. Do roku 2030 má být podle odhadů kolem 57 procent dospělých obyvatel Země obézních nebo mít nadváhu.

Ničivý vítr byl několikrát zaznamenán ve středověku. Jak jeho řádění…

25.07.2021 11:10 Přízeň či nepřízeň přírodních živlů bezpochyby ovlivňuje náš život. Přírodní katastrofy se čas od…

Před 30 lety zemřel silák Franta Kocourek, oblíbená postava historek…

07.07.2021 08:00 Ve středu 7. července uplynulo třicet let od úmrtí nezapomenutelného siláka, gladiátora, baviče,…

"Čtvrtil lidi a nakonec byl sám rozčtvrcen." Před 400 lety byl popraven…

27.06.2021 16:30 Dne 21. června 1621, tedy před 400 lety, se konala staroměstská exekuce, poprava 27 vůdců stavovské…

Největší jezdecká socha u nás se nachází v Praze na Vítkově

27.06.2021 15:00 Byť odhalení jezdecké sochy v osobě slavného vojevůdce Jana Žižky spadá až do komunistické kapitoly…

Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Život všestranně nadaného šlechtice…

27.06.2021 10:00 Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic byl bezpochyby všestranně nadaným šlechticem. Vynikal v…

Svědectví o hladomorech ve středověkých kronikách. Zoufalé matky jedly své…

26.06.2021 10:10 Nejenom epidemie, ale také hladomory patřily v minulosti k největším hrozbám. Ve středověku…

Česko se dnes rozloučilo s oblíbenou herečkou Libuší Šafránkovou

25.06.2021 19:25 Písnička kapely MIG 21 Snadné je žít zahájila další část dnešního rozloučení s herečkou Libuší…

Související:

Právě se děje