Bolest v krku, rýma nebo průjmy. Mohou obyčejné příznaky značit koronavirus?

Nejběžnější příznaky nakažení koronavirem jsou suchý kašel, horečka a potíže s dýcháním. Existují ale lidé, kteří nemají žádné příznaky nemoci COVID-19, a přesto jsou vysoce nakažlivý pro své okolí. Studie ukazuje, že významná část lidí nejprve vykazuje jiné atypické příznaky jako jsou střevní obtíže nebo ztráta chuti.

Přidejte svůj názor

zdraví
doporučujeme

Trávicí problémy

Trávicí problémy, jako je průjem a nevolnost, mohou být častějším příznakem. Přibližně u jednoho z deseti pacientů s koronavirem se objevují nějaké příznaky týkající se trávicí soustavy, včetně průjmu a nevolnosti, jak uvedl Business Insider. Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí asi 5 procent lidí nevolností. Nový výzkum naznačuje, že až polovina pacientů může mít zažívací potíže spolu s respiračními příznaky.

Malátnost a zmatenost

V pečovatelském dome ve Washingtonu byla téměř třetina obyvatel testována na koronavirus pozitivně, ale polovina neměla žádné příznaky. Několik pacientů mělo atypické příznaky jako malátnost, neklid či obecný pocit nepohody. V některých případech se příznaky projevovaly jako dezorientace či vyčerpání. Vyčerpání je hlášený jako jeden z nejčastějších atypických příznaků, společně se suchým kašlem či horečkou.

Karanténa či sociální odstup mohou vyvolat úzkost či zvýšení stresu. Psychoterapeutka Ilene Cohenová pro Psychology Today uvedla, že je důležité nepropadat panice, pokud se cítíte unavení nebo neklidní. Těžká zmatenost nebo neschopnost se probudit ale mohou být i varovnými signály a lidé, kteří tyto příznaky zažívají, zejména s jinými kritickými příznaky, jako jsou namodralé rty, potíže s dýcháním nebo bolest na hrudi, by měli podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) okamžitě vyhledat pomoc.

Zimnice nebo bolest svalů

Bolest svalů a zimnice mohou být příznaky mnoha nemocí. Není jasné, jak převládají, ale podle zprávy WHO asi 11 % sledovaných lidí hlásilo zimnici a 14 procent hlásilo svalové bolesti. Ve většině případů se jednalo o prvotní příznaky. Pokud se u vás vyskytne, podnikněte další opatření k izolaci od ostatních lidí a dopřejte si dostatek odpočinku a tekutin a kontaktujte svého lékaře.

Bolesti hlavy a závratě

Podle studie zveřejněné v magazínu The Lancet asi 8 % pacientů s COVID-19 hlásilo bolesti hlavy. V některých případech byly také hlášeny závratě. Podle Cleveland Clinic mohou časté závratě a velmi silné nebo náhlé záchvaty naznačovat vážnější zdravotní riziko. Opět existuje mnoho vysvětlení takových širokých příznaků, takže mít jeden nebo více nutně neznamená, že jste nemocní s COVID-19.

Rýma

Rýma je zřídka příznakem koronaviru. Je to spíše znak alergie nebo nachlazení. Malé množství pacientů uvádělo jako příznak právě rýmu, ale podle zprávy WHO tyto příznaky zažívá méně než 5 % lidí.

Kýchání

Kýchání běžně nebývá spojováno s koronavirem. Pokud trpíte pouze tímto příznakem, je mnohem pravděpodobnější, že jde o alergii nebo nachlazení.

Bolest v krku

Bolest v krku občas doprovází infekci koronavirem, podle serveru Science Alert ale opět jde o častější příznak běžné chřipky nebo nachlazení.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pijete moc kávy? Případ mladé ženy ukazuje, jak můžete dopadnout. Nikdo…

04.06.2020 14:14 V londýnské nemocnici Queen Elizabeth Hospital skončila teprve šestadvacetiletá žena, která se…

Postoj lidí k vakcínám se mění. Uvědomují si nebezpečí covidu-19

03.06.2020 10:31 Tábor těch, kdo odmítají vakcíny, nepřevažuje nad lidmi, kteří by očkování podstoupili. V době…

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak…

02.06.2020 18:18 Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63…

Královská vyjížďka na koni. Alžběta II. poprvé od vypuknutí pandemie na…

01.06.2020 15:42 Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy