Poznamenala karanténa víc páry, nebo nezadané? Studie přinesla odpověď

Přísná karanténní opatření přijatá v souvislosti s bojem proti epidemií nového koronaviru se výrazným způsobem podepsala i na psychice lidí. Vzhledem k tomu, že jednotlivé rodiny musely být téměř pořád spolu, se nelze divit, že s tím šel ruku v ruce i rostoucí počet rozvodů a domácího násilí. Podle dostupných britských statistik navíc lidé žijící v trvalých svazcích vykazovali větší sklony k úzkosti.

manželství
doporučujeme

Průzkum Office of National Statistics (ONS) provedený na reprezentativním vzorku 6 430 Angličanů, Skotů a Velšanů skutečně potvrdil, že u lidí žijících v manželství nebo registrovaném partnerství byly zaznamenány výrazně větší sklony k úzkostným poruchám. Například ve srovnání s rokem 2019 se jednalo o nárůst z 19 % na 39 %. U svobodných jednotlivců činila tato hodnota 36 % a u ovdovělých 32 %. Informoval o tom britský deník Guardian.

Paradoxně přitom před vyhlášením karanténních opatření vykazovaly mnohem menší sklony k úzkostem právě lidé žijící v oficiálním svazku, ať už manželství nebo registrovaném partnerství, zejména pokud šlo o ženy. Jednalo se o 19 % ve srovnání s 23 % u zbývajících rodinných stavů. Daná studie rovněž potvrdila, že sezdaní jednotlivci jsou zpravidla více přetížení, neboť zároveň také vychovávají a vzdělávají nezletilé děti.

Podle statistik jedna ze čtyř sezdaných osob musela po dobu karantény vyučovat v domácím prostředí své děti, kdežto u svobodných jednotlivců se jednalo o jednu z deseti. I to je zřejmě možnou příčinou, proč paradoxně lidé, kteří nemuseli izolaci trávit v osamění, vykazovali větší sklony k depresím.

Dříve tomu bylo přesně naopak, neboť existovala kauzalita mezi pocitem osamělostí a rizikem rozvoje duševních poruch a úzkostí. U lidí, kteří se často nebo vždy cítili osamělí, bylo zaznamenáno znatelně větší riziko depresí než ti, kteří neměli takový pocit. Obrat o 180 stupňů v tomto trendu byl spatřen zejména u věkových skupin 75 let. Naopak u kategorie 16-24 let byly tyto sklony menší. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec oblečení do kanceláře? Pandemie proměnila módní kodex, píše CNN

10.07.2020 09:20 Svým pánským oblekům šitým na míru, pouzdrovým šatům i vysokým podpatkům dejte sbohem. Nová realita…

Češi a konzumace masa? Novým trendem je flexitariánství

09.07.2020 14:21 Čtyři procenta Čechů nejí maso a stejně velký podíl populace praktikuje takzvané flexitariánství,…

Na týden dopředu si dovolenou podle předpovědi počasí neplánujte, radí…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno ROZHOVOR – Stoprocentní úspěšnost předpovědi počasí je utopie. Zatímco na druhý den dokážete počasí…

Skladatel Ennio Morricone (†91) byl pohřben v tichosti, jak si přál

08.07.2020 09:22 V tichosti a jen za přítomnosti rodiny byl v úterý na předměstí Říma pohřben italský hudební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy