Bruslení má u nás tradici. Jaká je historie tohoto zimního sportu?

Počátky bruslení spadají už do období pravěku, o čemž svědčí nálezy archeologů. Brusle však až do novověku sloužily spíše k přemístění z místa na místo, o bruslení jako sportu lze hovořit teprve od 19. století. 

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Z období pravěku se vzácně dodnes dochovaly doklady bruslení, tedy zvláštní brusle zhotovené z dlouhých zvířecích kostí. Ty se pomocí řemínků připevnily k chodidlu. Brusle nebyly ostré, a proto zřejmě bylo potřeba, aby pravěký člověk při pohybu na ledě používal ještě hole nebo spíše obyčejné větve, kterými se odrážel. Pravěké brusle se podařilo archeologům nalézt také na našem území, například nedaleko Přerova.

Pravěkým bruslím se podobaly také brusle středověké. Nejstarší dochovaná písemná zpráva o bruslích a bruslení pochází z roku 1174 z pera canterburského mnicha Williama Fitzstephena. Zajímavé je, že tento mnich popsal již ve 12. století bruslení jako druh zábavy: „(…) když bažiny ve Finsbury a Moorfieldsu zamrznou, běhá po nich londýnská mládež. Někteří mají kosti připevněné k patám chodidel a v ruce drží okovanou hůl. Létají po ledě jako ptáci nebo vystřelené šípy. Náhle se rozeženou dva mladíci proti sobě se zdviženými holemi, dorážejí na sebe, až upadnou. Často se zraní na hlavě, a když spadne jeden pod druhého, zlomí si ruku i nohu (…).“ Od 15. století jsou poprvé doloženy brusle s ostrými hranami, a tak již nebylo nutné používat při bruslení hole. Z této doby se dochovala rytina jistého holandského mistra, který ostré brusle zachytil ve svém díle.

Zatímco v Holandsku si bruslením zkracoval volné chvíle především prostý lid, v ostatních částech Evropy byly brusle určené výhradně pro vyšší společenské vrstvy. Z roku 1610 pochází zpráva o karnevalu na ledě, který se odehrál na dvoře Rudolfa II. Tuto formu zimní zábavy si měl oblíbit také francouzský panovník Ludvík XVI., známá Madame de Pompadour, Napoleon Bonaparte nebo anglický dynastie Stuartovců. Podle legendy se dokonce anglická panovnice Viktorie seznámila se svým budoucím manželem právě při bruslení na ledě.

Obliba bruslení postupem času rostla, a tak se již roku 1742 zformoval vůbec první bruslařský spolek, a to v britském Edinburghu. V polovině 18. století byla v Londýně vytisknuta první kniha zabývající se krasobruslením. Za prvního „moderního“ krasobruslaře bývá považován Jackson Haines, který se stal vítězem první krasobruslařské soutěže v Americe. Tento muž roku 1866 stál při zrodu stockholmského Královského bruslařského spolku.

U nás jsou počátky moderního bruslení spojené s rokem 1878, kdy byl založen bruslařský klub na pražském Smíchově. Právě 19. století je spojeno s rozvojem celé řady sportovních odvětví, mimo jiné i bruslením, které prý bylo ideální pro zachování dobré kondice během zimního období. Bruslení na ledě bylo dokonce již v roce 1910 vyučovaným předmětem na některých vysokých školách. Krasobruslení se začalo rozvíjet zejména od 20. let minulého století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mor se vracel ve vlnách a nevybíral si. Zabíjel i mezi umělci a učenci

21.02.2021 19:39 Aktualizováno Mor zasáhl Evropu v několika vlnách a vyžádal si miliony obětí. Tato zákeřná choroba předčasně…

Pouštění žilou. Nebezpečná, ale častá lékařská praktika minulosti

20.02.2021 16:50 Mezi velmi časté lékařské praktiky patřilo v minulosti pouštění žilou. To mělo pacienty zbavit …

Zámek Hluboš – zapomenuté sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

20.02.2021 12:10 Skutečnost, že českoslovenští a následně čeští prezidenti používali k rezidenčním účelům i jiné…

Britská vévodkyně Meghan je podruhé těhotná

14.02.2021 21:33 Britský princ Harry a jeho manželka vévodkyně Meghan čekají druhého potomka. Novinu podle deníku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama