Chatrné zdraví Rudolfa II. Jaké choroby panovníka sužovaly?

Není žádným tajemstvím, že císař Rudolf II. onemocněl syfilidou, která se podepsala na jeho celkovém zdravotním stavu i povaze, ale také negativně ovlivnila jeho schopnost vládnout. Ke konci života trpěl panovník mnoha zdravotními problémy. Jaké choroby sužovaly Rudolfa II.?

Eurozpravy.cz

Je známo, že život Rudolfa II. byl komplikovaný a že panovník neměl zrovna vladařské nadání. To mohlo být způsobeno právě jeho zdravotním stavem, především psychickými problémy. Badatelé se domnívají, že duševní stav Rudolfa II. ovlivnily jak genetické předpoklady v rodu Habsburků, tak syfilis. Toto onemocnění také přispělo k rozvoji dalších chorob, které Rudolfa II. ke konci života sužovaly.

Jak se časem zdravotní stav panovníka neustále zhoršoval, tak na svůj dvůr povolával také stále více lékařů a léčitelů. S jistotou jich lze v dochovaných písemných pramenech napočítat 18, mohlo jich však být i více. Jednalo se o významné učence dané doby, kterým Rudolf II. velmi důvěřoval. Protože dvorní lékaři nesměli nikoho o zdraví vládce informovat, z jejich pera se dochovalo jen minimum záznamů. Spoléhat se tak musíme na jiná svědectví. O zdravotním stavu císaře Rudolfa II. nás informují dochované zprávy úředníků, učenců a šlechticů působících na jeho dvoře nebo korespondence mezi příslušníky habsburského rodu. Na základě těchto pramenů je možné stanovit Rudolfovi II. diagnózy, tedy jakými zdravotními problémy trpěl.

V dobových pramenech je Rudolfovi II. často připisována „melancholie“, dnes bychom spíše hovořili o depresi. Z psychických stavů byly zaznamenány u císaře také náhlé záchvaty agresivity, paranoia nebo apatické stavy. Doboví svědci však tyto problémy nespojovali se syfilidou nebo genetickými predispozicemi, ale s Rudolfovou zálibou v alchymii, konkrétně s častým vdechováním škodlivých chemických výparů v laboratořích. Tuto domněnku zaznamenal například jeden španělský vyslanec na pražském dvoře. Jistý vyslanec z Florencie však byl pravdě blíž, když císařovu duševní nevyrovnanost dával do souvislosti s jeho nevázaným sexuálním chováním. 

V posledních letech života syfilida způsobila u Rudolfa II. vznik mnoha zdravotních problémů, což se podepsalo i na jeho vzhledu. Právě toho si všímali lidé v jeho okolí. Císař prý velmi špatně chodil, a to kvůli zadržování vody v těle, zejména v dolních končetinách, které proto často a nápadně otékaly. Otoky doprovázela silná bolest, a tak se panovník skutečně mohl obtížněji pohybovat. Oteklé končetiny byly zřejmě důsledkem dny. Kromě toho panovníkovi život znesnadňovala chronická nespavost. Dle očitých svědků Rudolf II. sice ulehal ke spánku velmi brzy po večeři, ovšem spát v noci nemohl. Měl prý nejenom problémy s usínáním, ale také se v průběhu noci často budil vyděšený. Z toho důvodu u jeho ložnice neustále museli být přítomni lékaři a komorníci. Absence kvalitního spánku se projevovala malátností a neustálou únavou, ale také nechutenstvím. Dále císař trpěl prudkými návaly horkosti. Při nich nechával hasit oheň v krbu a otevírat všechna okna v místnosti. K horečkám se později přidaly úmorné záchvaty kašle doprovázené vykašláváním krve. Horečky střídala zimnice, objevilo se i tvrdnutí břicha, zhoršila se funkce ledvin. Rudolf II. míval velkou žízeň a dokázal vypít litry vody za den, přesto vylučoval jenom malé množství moči, která byla navíc tmavá a hnilobně zapáchající.

Jako nejúčinnější léčbu lékaři stanovili především klidový režim, tedy dostatek spánku, ale také vyhýbání se stresovým situacím. Vnitřní harmonii těla se mělo dopomoci pouštěním žilou. Tím se také lékaři snažili odstranit otok dolních končetin, ovšem způsobili spíše vznik zánětlivých ran. V mokvajících puchýřích postupem času vznikla sněť. Rány si císař nechával potírat „zázračnými“ mastmi od svých alchymistů, což jeho zdravotní stav jenom zhoršovalo. Sám Rudolf II. zdravotní potíže řešil nestřídmým popíjením vína. Sužován silnými bolestmi císař ráno 20. ledna 1612 zemřel.

Kromě dochovaných písemných pramenů přispěla k poznání zdravotního stavu Rudolfa II. antropologická analýza jeho kosterních pozůstatků. Významný český antropolog Emanuel Vlček na kostech panovníka skutečně rozpoznal projevy syfilidy. Toto onemocnění napadlo kostní tkáň, kterou prakticky zničilo, především v oblasti čelisti. Následkem bylo vypadávání zubů i změna tvaru čelisti, a tedy i výrazu obličeje. Císař proto používal jakousi primitivní zubní protézu připevněnou provázkem k jedinému zubu na horní čelisti. Většinu chrupu Rudolf II. ztratil již před pětadvacátým rokem života.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Lidová milostná magie. Co má přivolat lásku?

16.05.2021 11:10 Máj, to je lásky čas. Měsíc květen je již tradičně vnímán jako měsíc lásky. Tento cit hrál vždy v…

Související:

Právě se děje