Egyptská automechanička mění kola, olej i stereotypy

Otec jí kdysi špinil obličej trochou motorového oleje a říkával, aby si oblékla montérky. To když spolu šli do města Luxoru, aby nakoupili zásoby do autoservisu. Byl to jeho způsob, jak ukázat lidem, že dcera je, stejně jako on, automechanička. Bojoval tak rovněž proti hluboce zakořeněným názorům na genderové role, které drží v sociálně konzervativním Egyptě většinu žen mimo tradičně mužské profese.

Ilustrační foto

Dnes čtyřiadvacetiletá Lika Chuljová opravuje už přes deset let auta ve vsi Isna a prezident Abdal Fattáh Sísí o ní mluví jako o první automechaničce v oblasti Horního Egypta, píše Thomson Reuters Foundation.

Tento měsíc otevřela vlastní autoservis v nedalekém Luxoru a pomáhá také dalším ženám, které chtějí vstoupit do muži ovládaného sektoru a stát se automechaničkami. Podporuje hlavně ty, které čelí kvůli výběru své profese tlakům rodiny a společnosti. "Nejde jen o dosažení mých profesních snů, ale také o to, abych podala pomocnou ruku dalším ženám, které čelí obtížím, když se chtějí stát automechaničkami," popisuje Lika Chuljová ve své kanceláři, portrét jejího už zesnulého otce na stole.

Sama říká, že měla štěstí, protože otec, který zemřel v roce 2016, ji podporoval od první chvíle, co se u ní v jedenácti letech objevila vášeň pro profesi. "Jsem si jistá, že je tady řada dalších žen, které jsou do téhle práce zapálené, ale nemají adekvátní podporu a pomoc," řekla nadaci Thomson Reuters Foundation.

Podle globálního indexu rovnosti žen a mužů z roku 2015 se Egypt nacházel na 136. místě ze 145 zemí; index porovnával nerovnost v postavení mužů a žen. Jen zhruba čtvrtina Egypťanek měla placenou práci, zatímco v případě jejich mužských protějšků to bylo 80 procent.

Lika Chuljová tedy organizuje pracovní workshopy pro ženy, které mají zájem o údržbu aut. Pořádá je ve svém rodném městě Tanta severně od Káhiry, kde také v oboru pracovala. Dosud se zúčastnilo kolem dvaceti žen a Chuljová plánuje některé z nich zaměstnat ve svém novém autoservisu.

"Z mé zkušenosti se školením mužů a žen mohu s jistotou prohlásit, že ženy jsou mnohem lepší, protože jsou více zanícené pro cokoliv nového, co dělají," míní.

Pětadvacetiletá Núrhan Ahmadová je jednou z jejích studentek, která už v autoservisu pracuje. Vypráví, že auta vždy milovala a chtěla se naučit, jak je opravovat - ať už kvůli možné práci, anebo kvůli nákupu vlastního vozu. Nenašla však žádné kurzy zaměřené na ženy.

Vedle svých snah pomoci dalším ženám proniknout do tajů profese má Lika Chuljová i ambiciózní plán pro svůj vlastní obchod. Doufá, že v Egyptě otevře několik poboček a vybuduje i obchodní značku, která bude mít franšízy v zahraničí. "Je to můj sen a věřím, že jednoho dne ho dosáhnu," svěřila se.

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

16.10.2021 22:15 Aktualizováno Na obrazovkách České televize odstartovala po roční pauze další, v pořadí jedenáctá řada StarDance,…

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

16.10.2021 14:40 Nikdy nedostavěný, přesto monumentální barokní areál pražské Invalidovny se nachází v Praze 8 –…

Historie tajemného Faustova domu. Žil v něm skutečně učenec, který upsal…

16.10.2021 13:00 Jedním z nejtajemnějších domů v Praze je tzv. Faustův dům. S ním se pojí pověst o učenci Faustovi,…

Co a jak suplementovat? Zaměřte se na prevenci, která vám zajistí pevné…

11.10.2021 11:24 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Dlouhá cesta k volebnímu právu žen. Kdy jej získaly v Česku?

08.10.2021 13:00 Od druhé poloviny 19. století začaly ženy bojovat za své volební právo. Poprvé mohly volit na Novém…

Elton John nebo Ringo Starr? V Pandora Papers figurují také hvězdy…

05.10.2021 11:04 V dokumentech mezinárodního projektu Pandora Papers figurují kromě světových vůdců rovněž hvězdy…

Bývalý zámek v Pičíně ukrývá příběh české Čachtické paní

03.10.2021 13:30 Kdo by neznal slavný příběh o kruté a krvežíznivé uherské hraběnce Alžbětě Báthory, přezdívané…

Jak dlouho se u nás pije káva a co o ní napsala Magdalena Dobromila…

03.10.2021 11:15 Na 1. října připadá Mezinárodní den kávy. Tento nápoj se ve střední Evropě objevil někdy na konci…

Největší Disneyland světa slaví 50. výročí. Je velký jako Hradec Králové

30.09.2021 08:58 Originální Disneyland, v němž mohou návštěvníci potkat myšáka Mickeyho, Sněhurku či kačera Donalda,…

Související:

Právě se děje

reklama