Egyptská automechanička mění kola, olej i stereotypy

Otec jí kdysi špinil obličej trochou motorového oleje a říkával, aby si oblékla montérky. To když spolu šli do města Luxoru, aby nakoupili zásoby do autoservisu. Byl to jeho způsob, jak ukázat lidem, že dcera je, stejně jako on, automechanička. Bojoval tak rovněž proti hluboce zakořeněným názorům na genderové role, které drží v sociálně konzervativním Egyptě většinu žen mimo tradičně mužské profese.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dnes čtyřiadvacetiletá Lika Chuljová opravuje už přes deset let auta ve vsi Isna a prezident Abdal Fattáh Sísí o ní mluví jako o první automechaničce v oblasti Horního Egypta, píše Thomson Reuters Foundation.

Tento měsíc otevřela vlastní autoservis v nedalekém Luxoru a pomáhá také dalším ženám, které chtějí vstoupit do muži ovládaného sektoru a stát se automechaničkami. Podporuje hlavně ty, které čelí kvůli výběru své profese tlakům rodiny a společnosti. "Nejde jen o dosažení mých profesních snů, ale také o to, abych podala pomocnou ruku dalším ženám, které čelí obtížím, když se chtějí stát automechaničkami," popisuje Lika Chuljová ve své kanceláři, portrét jejího už zesnulého otce na stole.

Sama říká, že měla štěstí, protože otec, který zemřel v roce 2016, ji podporoval od první chvíle, co se u ní v jedenácti letech objevila vášeň pro profesi. "Jsem si jistá, že je tady řada dalších žen, které jsou do téhle práce zapálené, ale nemají adekvátní podporu a pomoc," řekla nadaci Thomson Reuters Foundation.

Podle globálního indexu rovnosti žen a mužů z roku 2015 se Egypt nacházel na 136. místě ze 145 zemí; index porovnával nerovnost v postavení mužů a žen. Jen zhruba čtvrtina Egypťanek měla placenou práci, zatímco v případě jejich mužských protějšků to bylo 80 procent.

Lika Chuljová tedy organizuje pracovní workshopy pro ženy, které mají zájem o údržbu aut. Pořádá je ve svém rodném městě Tanta severně od Káhiry, kde také v oboru pracovala. Dosud se zúčastnilo kolem dvaceti žen a Chuljová plánuje některé z nich zaměstnat ve svém novém autoservisu.

"Z mé zkušenosti se školením mužů a žen mohu s jistotou prohlásit, že ženy jsou mnohem lepší, protože jsou více zanícené pro cokoliv nového, co dělají," míní.

Pětadvacetiletá Núrhan Ahmadová je jednou z jejích studentek, která už v autoservisu pracuje. Vypráví, že auta vždy milovala a chtěla se naučit, jak je opravovat - ať už kvůli možné práci, anebo kvůli nákupu vlastního vozu. Nenašla však žádné kurzy zaměřené na ženy.

Vedle svých snah pomoci dalším ženám proniknout do tajů profese má Lika Chuljová i ambiciózní plán pro svůj vlastní obchod. Doufá, že v Egyptě otevře několik poboček a vybuduje i obchodní značku, která bude mít franšízy v zahraničí. "Je to můj sen a věřím, že jednoho dne ho dosáhnu," svěřila se.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonec Morimoto má na internetu davy příznivců, přišel s kuriózní…

14.01.2021 13:26 Japonec Šodži Morimoto má na internetu zástupy příznivců díky své nezvyklé činnosti - nabízí se k…

Na Němcové obdivuji její odvahu být jiná, seriál o ní by mohl odpovídat…

10.01.2021 13:00 ROZHOVOR – Nechtěla by žít v její době. Příbuzná Boženy Němcové, o které nyní v České televizi běží…

Porody v minulosti. Ženy vnímaly riziko a psaly před ním závěť

10.01.2021 11:30 Zatímco dnes je ženám při porodu dopřána kvalitní lékařská péče, dříve představoval porod velké…

Velehoru K2 chtějí zdolat čtyři expedice, v zimě se to dosud nikomu…

10.01.2021 09:08 Šest desítek horolezců se připravuje na zdolání druhé nejvyšší hory světa K2. Mnozí se k tomu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama