Jak pandemie koronaviru v budoucnu změní svět práce?

Virus SARS-CoV-2 zásadně změnil způsob našeho života, ale co svět práce? Po rozvolňování ochranných opatření se pomalu můžeme vrátit opět do pracovního nasazení a podnikání se může znovu rozjíždět. Lidé, kteří jsou už unavení z neustálého pobytu doma, se těší zpět do kanceláří, ale vyvstává otázka, zda pracoviště budou vypadat stejně jako před pandemií covid-19 anebo nás čekají nějaké změny.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Podle výzkumu společnosti The Society for Human Resource Management (SHRM) se 71 % zaměstnavatelů snaží, aby jejich zaměstnanci pracovali z domova, ale 65 % tvrdí, že špatná morálka zaměstnanců, kteří nejsou pod neustálým dohledem, je velký problém. Podle CNN tato zjištění vytváří možnost k vytvoření nových pracovišť, ale se zachováním komponentů z minulosti, které stojí za to udržet.

Podle Alexandra Alonsa, který je vedoucím pracovníkem SHRM se stane práce z domova mnohem rozšířenější než v minulosti a uvádí příklad studie Oxford Econimics, která zjistila, že 64 % zaměstnanců pracovala z domova již před vypuknutím pandemie. Podle Alonsa budou společnosti pravděpodobně více přijímat zaměstnance na home office a některé společnosti přejdou pouze na dálkový provoz i proto, že nebudou muset platit nájem.

Nabízí se i možnost, že se pracoviště budou vracet ke starým známým kancelářím a budeme svědky zániku open space pracovišť, protože některé společnosti budou vyžadovat osobní přítomnost zaměstnanců, ale budou muset řešit otázku fyzického oddělení pro větší bezpečí. Alonso uvedl vizi, že v případě velkých korporátních společností může být u vstupu měřena teplota a je možné, že některé podniky budou mít speciální požadavky na pracovní oděvy.

Alonso uvádí příklad společnosti General Motors, která nedávno oznámila, že po svých zaměstnancích bude požadovat nošení ochranných prostředků (OOP) a podle výzkumu SHRM již polovina podniků, zejména ve stravovacích službách nebo ve výrobě zahrnují ochranné prostředky jako doplněk k uniformám, včetně rukavic a obličejových masek a podle Alonsa to bude pokračovat i v době po pandemii.

Zaměstnance v současné době trápí hlavně duševní nepohoda. Ukázal to výzkum SHRM, který zjistil, že každý čtvrtý zaměstnanec se ocitá v depresi nebo se cítí beznadějně. Podle Alonsa můžeme v blízké budoucnosti očekávat psychoterapeuty na pracovištích, kteří se stanou stálými zaměstnanci podniků a dodává, že po skončení pandemie covid-19 se budeme muset přizpůsobit všichni „novému normálnímu“.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve 27 letech zemřel jediný vnuk Elvise Presleyho, okolnosti jsou nejasné

13.07.2020 13:23 Ve svých 27 letech zemřel Benjamin Keough, jediný vnuk legendárního rock'n'rollového zpěváka Elvise…

Slavná tenistka navrhla módní roušky, sklidily obrovský úspěch

12.07.2020 13:01 Dvojnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová navrhla spolu se svou sestrou design pro…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy