Když prší, je dobré ho mít po ruce. Jaká je historie obyčejného deštníku?

V podzimním deštivém počasí se neobejdeme bez deštníku. Tento obyčejný předmět má dlouhou historii, která sahá až do dob starověkých civilizací.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Deštník s největší pravděpodobností vznikl ve starověkém Egyptě, a to někdy ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. První deštník zde však zpočátku plnil funkci slunečníku, což odpovídá horkému počasí země vzniku tohoto vynálezu. Údajně tuto formu ochrany před spalujícími slunečními paprsky užívali především lidé vyššího společenského postavení. Dle dobového smýšlení se vážený a urozený člověk poznal podle bílé pleti, tmavou kůží se vyznačovali otroci. Staroegyptské slunečníky se vyráběly z rákosu a z papyru. Postupem času se začaly slunečníky potírat jakýmsi přírodním lakem, a tak chránily i před deštěm.

O něco později se deštník používal také v dalších starověkých civilizacích – Mezopotámii, antických státech nebo v Číně. Vyobrazení deštníku se nám dodnes dochovalo právě nejčastěji ve staročínském umění. Díky tomu víme, že v této zemi měl deštník funkci nejenom praktickou, ale také sloužil jako módní doplněk. Zároveň se deštník i zde stal jakýmsi symbolem vysokého společenského postavení, a to až někdy do 19. století.

Další doklady o používání deštníku pocházejí až z 16. století, kdy tento vynález nabyl na praktičnosti. Vyráběn byl z vyřezávaného dřeva a lakovaného plátna. Deštníky tehdy byly menších rozměrů než ty dnešní, a tak rozhodně neposloužily ve vydatném lijáku, zato však vynikaly uměleckým provedením. Opět také symbolizovaly vysoké postavení ve společnosti. Ve zmíněném období používaly deštníky téměř výhradně ženy.

Mužům se deštník dostal do ruky až později, v 18. století. Tehdy praktickou věc proti dešti naplno využíval cestovatel a spisovatel jménem Jonas Hansway. Z deštníku rovněž tento muž učinil módní doplněk také pro muže.

V roce 1830 se deštníky dostaly na pult první specializované prodejny, která vznikla v upršeném Londýně. Deštníky se tehdy stále vyráběly z vyřezávaného dřeva a lakovaného plátna. S kovovou konstrukcí přišel roku 1852 Samuel Fox, jemuž prý byly inspirací krinolína (tedy vyztužení dámských sukní) a korzet.

V 19. století již byl deštník elegantním doplňkem mužů i žen – každá vážená dáma a každý vážený gentleman vlastnili deštník vyrobený z kvalitních materiálů. Stejné obliby dosáhly v letním období slunečníky. Skládací deštníky se objevily na trhu až po polovině 20. století.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Döner kebab je nejoblíbenějším německým fastfoodem

01.03.2021 08:33 Když před padesáti lety, 2. března 1971, začal turecký "gastarbeiter" Mahmut Aygün ve své berlínské…

Mor se vracel ve vlnách a nevybíral si. Zabíjel i mezi umělci a učenci

21.02.2021 19:39 Aktualizováno Mor zasáhl Evropu v několika vlnách a vyžádal si miliony obětí. Tato zákeřná choroba předčasně…

Pouštění žilou. Nebezpečná, ale častá lékařská praktika minulosti

20.02.2021 16:50 Mezi velmi časté lékařské praktiky patřilo v minulosti pouštění žilou. To mělo pacienty zbavit …

Zámek Hluboš – zapomenuté sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

20.02.2021 12:10 Skutečnost, že českoslovenští a následně čeští prezidenti používali k rezidenčním účelům i jiné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama