Jak přežít katastrofu? Češi mají smůlu, konstatují vědci

Smutnou pravdou je, že pokud dojde k apokalypse, ne každý má šanci uniknout. Pokud jste na správném místě, když katastrofa nastane, možná budete moci začít znovu budovat svět. Česko ale mezi taková místa podle expertů nepatří. Ostatně stejně jako většina Evropy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoliv například nositelé chorob můžou lehce obejít pozemní hranice, uzavřený soběstačný ostrov by mohl mít izolovanou populaci, která může po katastrofě znovu osídlit Zemi.

S ohledem na tyto neveselé vyhlídky vědci identifikovali jako ty nejlepší útočiště v případě takové krize právě ostrovy. S malými ostrovy se zde nepočítalo, tým uvažoval pouze státy bez jakýchkoli sdílených pozemních hranic s ostatními státy a s populaci nad 250 000 lidí.

Kromě toho museli vědci brát v úvahu i další aspekty: charakteristiky populace, geografické umístění, dostupnost přírodních zdrojů a politické a sociální specifika společnosti. Na základě těchto atribut se vytvořil seznam 20 míst, které jsou nejlepšími útočišti.

Zdá se, že ostrovní krajiny jako je Austrálie, Nový Zéland a Island mají charakteristiky, které jsou potřebné na to, aby mohli fungovat jako účinné útočiště v případě katastrofické globální pandemie. Japonsko, Barbados, Kuba, Fidži, Jamajka a mnoho dalších byly nakonec méně vhodné pro zajištění přežití lidstva, napsal server Sciencealert. Po katastrofě potřebujete rozsáhle zdroje a velkou populace, která se může šířit po celém světě

Některé ze zkoumaných ostrovních národů postrádaly nezávislé zdroje, včetně dodávek energie. Také postrádaly sociální kapitál a politickou stabilitu, aby byla možná účinná spolupráce po katastrofě.

Vědci uznávají, že jejich metodologie může zahrnovat řadu nedostatků, které lze v dalším výzkumu vylepšit, a tvrdí, že je třeba také hlouběji zvážit důsledky budoucích změn klimatu.

S ohledem na to nyní víte, která místa jsou nejlepší na překonání virové, bakteriální nebo snad plísňové apokalypsy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

17.10.2019 23:05 Aktualizováno Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama