Kanadské město Asbestos již neexistuje, obyvatelé vybrali přívětivější jméno

Kanadské město Asbestos si v touze zbavit se negativních sepětí se svým jménem, znamenajícím v angličtině azbest, si vybralo nové jméno: Val-des-Sources. Tento výsledek "historického" referenda oznámila místní radnice.

Kanada
doporučujeme

Starosta Hugues Grimard podle agentury AFP doufá, že volbu obyvatel města schválí příslušné orgány a od prosince se z "Azbestu" oficiálně stane "Údolí pramenů", jak by se dal nový název přeložit do češtiny.

Město, které leží v provincii Quebec, asi 130 kilometrů východně od Montrealu a má 6700 obyvatel, za svůj název vděčilo azbestu, který se kdysi využíval jako ohnivzdorný materiál. Později se ale zjistilo, že je karcinogenní.

Zhruba sedmitisícový Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se v jeho okolí těžil chryzotil, jedna z forem azbestu. V roce 2011 se ale poslední důl uzavřel.

Po debatě, která se v Asbestosu vedla téměř rok, se místní rozhodli, že název města změní. Podle radnice totiž název města fungoval "jako brzda úsilí o rozvoj hospodářských vztahů" a odstrašoval potenciální investory. Minulý týden byli obyvatelé starší 14 let vyzváni k hlasování o novém jménu města. Na výběr měli mezi šesti návrhy: Val-des-Sources, Azur-des-Cantons, Jeffrey-sur-le-Lac, Larochelle, Phoenix a Trois-Lacs.

Azbest, který má vynikající izolační vlastnosti a je ohnivzdorný, byl často používán na stavbách, dokud se nezjistilo, že je rakovinotvorný. V řadě zemí světa je jeho užívání zakázáno. Kanada jeho výrobu, využívání, vývoz a dovoz zakázala teprve předloni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan potratila. Její zpověď má pomoci lidem, kteří si něčím…

25.11.2020 14:40 Aktualizováno Americká manželka britského prince Harryho, Meghan ve dnes zveřejněném názorovém článku v americkém…

Zemřel David Dinkins (†93), první a dosud jediný černošský starosta New…

24.11.2020 08:33 Zemřel bývalý starosta New Yorku David Dinkins, první a dosud jediný Afroameričan v úřadu. Zemřel v…

Zemřel Patrick Quinn (†37), spoluzakladatel kbelíkové výzvy na pomoc v…

23.11.2020 07:31 Na následky amyotrofické laterální sklerózy (ALS) dnes ve Spojených státech zemřel Patrick Quinn,…

Pandemie španělské chřipky: Jaká opatření se dodržovala před 100 lety?

21.11.2020 13:33 Už od dob morových epidemií se objevovaly snahy všemožnými způsoby zabránit šíření nebezpečné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama