Historie dětských hraček. S čím si hrály děti v minulosti?

Dnešní sortiment dětských hraček je takřka neomezený. V minulosti si děti hrály klidně i s obyčejnými věcmi denní potřeby.

Přidejte svůj názor

hračky
doporučujeme

Jisté hračky znaly zřejmě již pravěké děti. Dnes však máme problém zjistit, zda byl pravěký předmět dětskou hračkou, nebo plnil jinou funkci. Děti starých Egypťanů, Řeků a Římanů si hrály s hliněnými figurkami, ale také se živými zvířaty. Ve středověku se tento sortiment hraček o mnoho nezměnil. Teprve s renesancí a barokem se hračky začaly rozšiřovat a objevily se i jisté novinky - malé mečíky či šavle, kočáry nebo koňské hlavy na tyči. S dobou osvícenství se hračky opět proměnily. Nově měly mít edukační funkci, a rozvíjet tak dětské schopnosti a dovednosti.

Nejstarší hračky rodiče svým dětem vyráběli sami doma. Pro miminka třeba nejrůznější chrastítka, pro větší batolata vozítka nebo sáňky. Z dochovaných středověkých pramenů víme o chrastítku vytvořeném ze suchého husího jícnu, který se naplnil kamínky.

Teprve v novověku se hračky začaly zhotovovat ve velkém. Až v 19. století se kladl důraz na dětskou hru. V tomto období se děti mohly bavit s dřevěnými panáčky, koníky nebo vozíky v pestrých barvách. Oblíbená byla tzv. trdla, tedy panenky vyrobené z jednoho kusu dřeva. Šikovní tatínci je svým ratolestem vyřezali sami, byli však k dostání i na trzích. Ze šlechtických kruhů jsou z 18. a 19. století známé domečky na hraní, předchůdci dnešních domečků pro panenky. Takovéto domečky však vlastnili i dospělí, kteří je často sbírali. Mnohdy tvořily jakousi dekoraci v domácnosti.

Chlapečci měli jiné hračky než děvčátka. Tak je tomu ostatně dodnes. Chlapcům byli k dispozici dřevění koníci, vozíky, bubínky nebo vojáčci. Typickou hračkou pro holčičky byla panenka. Ta v dějinách prošla velkými proměnami. První panenka zřejmě pochází již ze 14. století. Jednoduché postavičky vyrobené z jednoho kusu dřeva byly běžné až do období baroka. Tehdy se od sebe jednotlivé panenky začaly pomalu odlišovat. V 18. století se již panenky nevyráběly ze dřeva, ale šily z látky. Takovéto látkové tělo pak bylo doplněno voskovou hlavičkou. O století později byly oblíbené panenky porcelánové. Luxusní kusy byly opatřeny pravými vlásky. Edukační poslání panenek však bylo vždy zřejmé – děvčata se měla již odmalička připravovat na svou budoucí roli matky. Později dostávaly holčičky k panenkám i kočárky. Jistou zajímavostí je fakt, že kočárky pro panenky jsou jenom o něco málo mladší než kočárky pro děti. Protože panenky i kočárky pro ně byly drahou záležitostí, holčičky v rodinách je mezi sebou zpravidla dědily. V chudých rodinách rodiče panenky holčičkám vyráběli z obyčejného polínka, vařečky nebo třeba válečku.

V bohatších rodinách měly děti k dispozici loutková divadélka. Ta se nejčastěji prodávala na adventních trzích, a tak bývala oblíbeným vánočním dárkem. Dětských divadelních představení se pak účastnila celá rodina a někdy i sousedé. Loutková divadélka také spojovala dětský kolektiv.

V roce 1903 byl vyroben první plyšový medvěd. Údajně měl být legendární „Teddy Bear“ pojmenován po prezidentovi Spojených států amerických, Thedoru Rooseveltovi. Zanedlouho se plyšový medvídek objevil v Německu, odkud putoval do našich zemí. Děti si tuto hračku ihned oblíbily.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Primark míří do Česka. Pro zákazníky má špatné zprávy

17.10.2019 23:05 Aktualizováno Jak už server EuroZprávy.cz informoval dříve, na Václavském náměstí se připravuje oblíbený obchod…

Hidžáb v ringu? Německá boxerka bojuje i za muslimský šátek

15.10.2019 07:48 Zeina Nassarová (21) je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu.…

Jak skutečně vypadaly křížové výpravy? Archeologové rozklíčovali…

13.10.2019 16:47 Středověcí kronikáři obecně nepatří mezi nejspolehlivější komentátory historických událostí, mimo…

Ordály aneb boží soudy. Jak vypadalo středověké právo?

13.10.2019 16:21 Ve středověku platilo především právo nepsané. Pravidla se po generacích předávala ústně. Právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama