Konec s nakupováním oblečení: Budeme si ho v obchodech už jen půjčovat?

Módní průmysl patří mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Podle aliance United Nations produkce oblečení vypouští do ovzduší více skleníkových plynů než mezinárodní doprava. Může zato rychlá móda, která je u zákazníků nejoblíbenější. Ta v minulém roce dosáhla tržní hodnoty okolo 35 miliard dolarů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

oděvy
doporučujeme

Za nízké ceny si lidé koupí oblečení, které zpravidla kopíruje styly prestižnějších značek. Při nakupování však nikdo nepřemýšlí, k jaké ekologické katastrofě přispívá.

Oblíbený švédský řetězec H&M si všiml rostoucího problému se spotřebou oblečení. Ve Spojených státech končí na skládkách 85 % oblečení, které by se daly dále používat.

Řetězec H&M ve své prodejně Sergels Torg, ve Stockholme, spustil službu pro půjčování oblečení namísto jeho kupování. Měla by to být jedna z možností, jak plýtvání částečně eliminovat. Důležité je, aby to správně pochopili zákazníci. Cílem je, aby poznali, že nejde o obyčejnou pobočku. Prodejna je doplněná o bar s občerstvením a kosmetické zázemí pro make-up, vlasy nebo nehty.

Půjčovat oblečení si mohou přijít dámy i pánové. Stačí zaplatit 350 švédských korun, v přepočtu zhruba 850 korun. V průběhu jednoho týdne můžete na prodejnu přijít kdykoliv a půjčit si maximálně 50 kusů oblečení zatím z ekologické kolekce Conscious Exclusive.

„Jsme opravdu nadšeni z toho, že můžeme zápůjčky vůbec poprvé nabídnout a inspirovat naše zákazníky, aby se na módu dívali cirkulárním okem. Oblečení v kolekci Conscious Exclusive je vyráběno výhradně z udržitelných materiálů, takže věříme, že je to skvělá příležitost pro start,“ řekla Maria Östblom, ředitelka dámských oděvů v H&M.

Prodejna s půjčováním oblečení je ve zkušební fázi. Společnost H&M se rozhodne po třech měsících, zda to má smysl pro globální rozšíření, uvedl server CZECHCRUNCH.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší strašák důchodců? Nemoc, o které většina z nich neslyšela, z nich…

19.01.2020 18:08 Aktualizováno Choroba zvaná sarkopenie je jedním z největších strašáků seniorů. Ovlivňuje totiž svalovou hmotu a…

V Miss Global zvítězila Češka Karolína Kokešová

19.01.2020 13:20 Nejkrásnější dívkou na mezinárodní soutěži Miss Global se dnes v Mexiku stala Češka Karolína…

Muž v Německu zakašlal. Zničil sedm aut za dva a půl milionu

18.01.2020 08:07 Německý řidič kvůli záchvatu kašle způsobil kuriózní nehodu s řetězcem nešťastných událostí.

Harry a Meghan nejsou v Kanadě vítáni? Vlivný deník napsal drsný komentář

16.01.2020 13:27 Nedávné rozhodnutí britského prince Harryho a jeho manželky Meghan udělat si z Kanady druhý domov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama