Líčení pro muže? Internetové kurzy způsobily v Rusku poprask

Gevorg si před zrcadlem nanáší na své dlouhé řasy maskaru a pak rozjasňovač nad lícní kosti. Tento šestadvacetiletý bloger poskytuje rady v oblasti ženského líčení a naráží při tom na zakořeněný konzervatismus v ruské společnosti, píše agentura AFP.

Zvládli by muži porod?
doporučujeme

Stejně jako on se stále více mladých blogerů v Rusku pouští do kurzů líčení na internetu. V této zemi není však v případě, že jste muž, využívání celosvětové vlny "beauty blog" jen otázkou popularity a peněz.

Je to totiž činnost v zásadním rozporu s machistickými a homofobními stereotypy, které jsou v ruské společnosti hluboce zakořeněny a mocenskými kruhy podporovány ve jménu konzervativních hodnot.

"Považuji svou práci za zábavné kurzy, které pomáhají rozvíjet se trochu jinak," vysvětluje Gevorg. Lekce na internetu začal dávat před několika lety, když ještě pracoval v obchodě s kosmetickými produkty v Moskvě.

Bloger své publikum, většinou dámské, informuje v pravidelných článcích na Instagramu a na videích na YouTube, kde odpovídá na dotazy a diskutuje o posledních novinkách.

Gevorga, který uvádí jen své křestní jméno, na těchto dvou platformách sleduje více než 250.000 lidí a mladý muž si vydělává prostřednictvím popularizace produktů různých značek a kurzů líčení, které dává, tentokrát osobně, v několika ruských městech.

"Cílem mé práce je ukázat širokému publiku, že líčení neznamená vypadat jako prostitutka, ale že má podtrhnout vaši osobnost a ukázat, že vždy máte volbu, ať děláte v životě cokoli," ujišťuje mladý muž.

Kosmetické kurzy pro ženy, které poskytují muži, si ve světě získaly velkou oblibu. Americké hvězdy, jako je James Charles a Jeffree Star, dávají rady, jak nanášet make-up a oční stíny, nebo propagují nové produkty. Na YouTube každého z nich sleduje více než 15 milionů uživatelů internetu. A kosmetické značky, jako je MAC a Maybelline, si najímají na své reklamní kampaně muže.

Avšak v Rusku, kde je aktivita transgenderových osob pod tlakem kontroverzního zákona zakazujícího homosexuální propagandu mezi nezletilci a kde mnoho politiků raději hovoří o ženské kráse než o rovnosti pohlaví, má tato tendence zvláštní význam.

Gevorg otevřeně přiznává, že se mu dostalo mnoha agresivních komentářů, když začínal psát o kosmetických přípravcích, a že mu předhazovali jeho arménský původ. V této kavkazské zemi panují přísné konzervativní mravy.

"Dříve jsem se snažil s nimi diskutovat, ale dnes už je jen zablokuji a nevzrušuji se tím," tvrdí.

Přestože bloger na internetu radí, jak se líčit, sám téměř nikdy nepoužívá make-up, když jde ven, aby se vyhnul problémům.

Dalšímu blogerovi Igoru Sinjakovi, který má na Instagramu přes 400.000 sledování, letos vyhrožovala skupina mladíků. Když dával kurz líčení v jednom obchodu v Čeljabinsku, musela u toho asistovat policie.

Andrej Petrov, nejznámější bloger v Rusku, který udílí rady mužům, zveřejnil na svém účtu nenávistné komentáře, které na internetu dostává.

"Nemyslím, že problém tkví v tom, že je Rusko od přírody konzervativní, ale spíše v tom, že bylo tak dlouho Sovětským svazem s velmi regulovanými mravy," ujišťuje bloger Sergej Naumov. "Musíme počkat, až se lidé stanou otevřenějšími a až dokáží snáze přijímat nové myšlenky, a to není snadné," dodává.

Bloger Sergej Ostrikov, který má dvanáctiletou zkušenost, soudí, že nová generace, která vyrostla s internetem, je mnohem tolerantnější. "V posledních deseti letech se všechno změnilo a všechno se stalo snadnějším," říká.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

19.09.2020 13:15 Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama