Lití olova. Jaký je původ této vánoční tradice?

Vánoční zvyk lití olova má dlouhou historii. Jeho původ bychom našli již u starých Keltů. A co nám olovo může o Vánocích napovědět o naší budoucnosti?

Lití olova patří k vánočním tradicím.

Tradice lití olova se zrodila u starých Keltů. Podle staré legendy se tomu Keltové naučili u veleknězů z bájné Atlantidy. To je však jen legenda. Lití olova prý Keltové spojovali s magickou mocí vody, která člověku za určitých podmínek a v určitý čas dovolovala nahlédnout do budoucnosti.

Lití olova v minulosti patřilo k velmi oblíbeným vánočním zvykům. Vždyť ještě na počátku minulého století se tato tradice praktikovala o Štědrém dnu snad v každé domácnosti! Během světových válek se však olovo nelilo, a to z jednoho prostého důvodu – materiálu k vánočnímu věštění byl nedostatek.

Věštba olovem vyžaduje značnou zručnost a opatrnost. A protože je olovo toxické, pokud se rozhodnete ho o Štědrém dnu lít a věštit, provádějte to pouze v dobře větrané místnosti! Olovo je nutné nejprve rozehřát. To se dělalo nad svíčkou nebo nad kahanem, kdy se olovo vložilo do obyčejné kuchyňské naběračky. V některých rodinách, zejména na venkově, se při rozehřívání pronášela modlitba k Panně Marii. Dobře roztavený kov se pak mohl lít do vody a začalo se věštit. Do velké nádoby se napustila studená voda, do které se pomalu lilo roztavené olovo. Naběračka se přitom držela těsně nad hladinou, aby vše proběhlo naprosto bezpečně a nedošlo k nějakému úrazu. Pak stačilo pár minut počkat a pustit se do věštby budoucnosti. Olovo po nalití do vody zatuhne a vytvoří zvláštní obrazce, které se mohou vyjmout. Protože jsou však kvůli použitému kovu velmi křehké, je nutné postupovat se značnou opatrností.

Každý člen domácnosti by si měl vyrobit svůj vlastní odlitek. Při lití roztaveného olova do vody si přitom musí sám sobě položit otázku. Najde v příštím roce tu pravou lásku? Posune se někam jeho stávající vztah, nebo se naopak rozpadne? Bude se mu dařit v zaměstnání nebo v soukromém životě? Jaká bude jeho finanční situace? Bude po celý rok zdravý, nebo se bude naopak potýkat se zdravotními problémy?

A jakým způsobem se tedy pomocí olova věští? Poté, co člověk položí otázku, musí odpověď hledat ve tvaru obrazce, který horké olovo na vodní hladině vytvořilo. Mnohdy je při tom nutné značně zapojit svou fantazii. A tak tedy může věštba budoucnosti vypadat podle přání tazatele.

Co jednotlivé tvary vlastně znamenají? Často žhavé olovo na vodní hladině vytvoří nejrůznější čáry. Pokud jsou rovné, značí klidný a ničím nerušený život v příštím roce. Klikaté nebo vlnité čáry na vodní hladině symbolizují nějaké překážky či zmatky, někdy jsou však vykládány také jako daleké cesty. Když olovo vytvoří kruh, znamená to soudržnost, pevné vztahy a finanční stabilitu. Pokud je však kruh neúplný nebo přerušovaný, v příštím roce tazatel bude čelit zklamání nebo rozpadu vztahu. Zklamání pak bude úměrné počtu mezer v kruhu. Jestli však na vodní hladině vznikne krásných kruhů několik, měl by člověk mít následující rok štěstí a blahobyt. Dva spojené kruhy jsou znamením sňatku. Dva neúplné kruhy naopak symbolizují rozvod nebo rozpad vztahu. Staří Keltové údajně celé olověné kruhy z vody opatrně vytahovali, ovšem nesměli se jim v rukou rozpadnout! To by jim v příštím roce přineslo smrt.

Někdy se povede ze žhavého olova vytvořit kříž. Tento útvar je samotný symbolem smrti. Nemusí se však jednat o smrt člověka, který obrazec odlil, ale také o smrt nějaké blízké osoby, třeba partnera nebo rodinného příslušníka. Dva kříže vedle sebe znamenají spokojený a zajištěný život ve stáří. Malý a lesklý křížek je špatným znamením – má předpovídat smrt dítěte.

Pokud člověku obrazec vytvořený z olova připomíná dům se střechou a oknem, jedná se o znak štěstí. Dům bez oken či dveří značí tvrdost srdce tazatele. Dům s plotem upozorňuje na snadný zisk finančních prostředků nebo dědictví.

Na vodní hladině se mohou objevit také zvířata. Savci znamenají upozornění, že by člověk měl v dalším roce pomáhat slabším a potřebným, někdy také připomínají starosti. Ptáci jsou symbolem pro důležitou zprávu i toho, že by měl dotyčný myslet na spásu své duše. Ryby upozorňují na fakt, že je v některých případech lepší mlčet. Plazi jsou znamením zrady a nepřátelství, samotní hadi jsou někdy považováni za pokušení, ale i nově získanou moudrost.

Pokud člověku obrazec připomíná hvězdu, čeká ho v příštím roce jenom to nejlepší. Kometa pak přináší do nového roku mnoho změn. Květiny symbolizují lásku, skvělé rodinné zázemí a štěstí. Strom je obecně znamením dlouhého života. Polámané větve stromu ale značí nemoc či těžkosti. Bohaté větve naopak předpovídají šťastnou budoucnost. Jehličnaté stromy nejsou dobrým znamením – přináší do nového roku zdravotní komplikace. Když vám olovo na vodní hladině vytvoří srdce, jedná se jasný symbol lásky. Dvě srdce vedle sebe znamenají intenzivní milenecký vztah, přerušované či neúplné srdce značí vztah bez lásky založený pouze na sexuální přitažlivosti.

Téměř 55 tisíc nově nakažených. Česko zlomilo další rekord

27.01.2022 07:59 Denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii…

Mrazivého počasí se nezbavíme ani v únoru, ukazuje předpověď

26.01.2022 06:30 Zatímco tento týden bude srážkově nadprůměrný, v dalších třech týdnech budou srážky spíše ubývat.…

Rusko podle USA plánuje použít sílu proti Ukrajině, možná do půlky února

26.01.2022 17:40 Vláda Spojených států se domnívá, že Rusko by mohlo "použít vojenskou sílu" proti Ukrajině během…

Česko daruje Ukrajině tisíce dělostřeleckých granátů

26.01.2022 21:35 Česká republika daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně…

Předpověď počasí: Víkend bude teplotně nadprůměrný, do Česka dorazí srážky

27.01.2022 06:30 Poslední lednový víkend se přiblížil natolik, že meteorologové z Českého hydrometeorologického…

Heinrich Schliemann se narodil před 200 lety. Objevil skutečně bájnou…

09.01.2022 14:00 Dne 6. ledna 1822, tedy před 200 lety, se narodil Heinrich Schliemann. Toho již od dětství…

Kdy děti postavily prvního sněhuláka? Historie sahá až k Shakespearovi

08.01.2022 14:00 Sněhová nadílka láká k zimním radovánkám, ke kterým kromě sportovních aktivit patří i dětské…

Psi dokážou rozeznávat různé lidské jazyky od neznámé řeči, tvrdí studie

07.01.2022 08:02 Psi dokážou rozlišit jazyk, ve kterém byli vycvičeni, od neznámé řeči. Ve studii, kterou vydal…

Tajemství dolaru: Věděli jste, že název nejslavnější světové měny má svůj…

31.12.2021 20:31 Nejznámější a dnes také nejpoužívanější měnou světa je dolar. Při vyslovení této měny si jistě…

Historie českých hradů a zámků: Které u nás byly jako první zpřístupněny…

31.12.2021 11:01 Proslulá muzea a galerie vítají své návštěvníky již desítky, ba dokonce stovky let. Je však nutné…

Vánoce ve vzpomínkách Boženy Němcové. Spisovatelka popsala, jak je lidé…

26.12.2021 11:00 Jak naši předci trávili advent a Vánoce? Co jedli o Štědrém večeru? Z pera Boženy Němcové se…

Před Vánoci roku 1911 si vzal život Josef Ladislav Píč, významná osobnost…

25.12.2021 10:00 V předvánočním čase před 110 lety zasáhla českou archeologickou obec smutná zpráva. Dne 19.…

Vánoce za první republiky. Na stole mnohdy chyběl kapr, jinak se zdobil i…

24.12.2021 14:15 Podoba Vánoc prošla v dějinách velkými proměnami. Jak vypadaly v dobách první republiky? Co lidé…

Tradiční vánoční úprava ryby? Kapr na modro a na černo

24.12.2021 10:20 Kapr dnes nepochybně patří na vánoční stůl. Tam se však dostal až v průběhu 19. století, tradiční…

Související:

Právě se děje

reklama