Mont Blanc mění tvář. Alpský gigant přichází o led, úřady musí reagovat

Nejvyšší hora Alp Mont Blanc mění tvář. Odborníci varují před odtržením velkého kusu ledu z jednoho z vrcholů, úřady reagovaly preventivní evakuací některých míst. Jde o další důkaz probíhajících klimatických změn.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle serveru BBC hrozí, že se odtrhne asi 250 000 metrů ledu od ledovce Planpincieux na vrcholu Grandes Jorasses. Starosta Courmayeur Stefano Miserocchi podepsal rozkaz uzavírat silnice ve Val Ferret na italské straně Mont Blanc poté, co odborníci varovali, že část ledovce sklouzává až 50-60 cm denně.

Miserocchi řekl, že neexistuje žádná hrozba pro obývané oblasti nebo turistická zařízení. Horské chaty v oblasti Rochefort byly evakuovány jako preventivní opatření.

Rostoucí globální teploty způsobují tání horských ledovců a ústup polárních ledových plátů. Ledovec Planpincieux byl od roku 2013 sledován ve snaze stanovit frekvenci tání ledu. Úřady však varují, že neexistuje žádný „výstražný systém“.

V srpnu 2018 zemřel starší pár poblíž Planpincieux v Courmayeur. Jejich auto bylo zavaleno během sesuvu do údolí. Stovky lidí byly evakuovány.

Mont Blanc je nejvyšší hora západní Evropy, která každoročně přitahuje stovky tisíc turistů. Má 11 vrcholů nad 4 000 metrů ve Francii a Itálii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak…

02.06.2020 18:18 Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63…

Královská vyjížďka na koni. Alžběta II. poprvé od vypuknutí pandemie na…

01.06.2020 15:42 Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené…

Máte doma "bordel"? Nepořádek probouzí kreativitu, tvrdí psychologové

31.05.2020 17:46 Aktualizováno Neschopnost uspořádat si své věci nesmí být chápána jako vada charakteru, tvrdí četní experti.…

Historie cigarety. Móda, závislost i zdravotní riziko

31.05.2020 11:00 Na 31. května připadá Světový den bez tabáku. Zatímco v minulosti bylo kouření cigaret vlastně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy