Může přijetí nového jména změnit osud? V době pandemie ožívá dávná tradice

Jednoho dubnového odpoledne se nejhorší představy Mandy Pangové naplnily. Šéf jí oznámil, že kvůli hospodářskému útlumu způsobenému pandemií přišla o své místo v marketingu. Tato 29letá žena z Hongkongu začala hloubat nad svými zkušenostmi z předchozích zaměstnání a nad smůlou, která se jí podle všeho lepí na paty.

Ilustrační foto

O měsíc později se rozhodla změnit si jméno, aby se zbavila smůly a zlepšila si vyhlídky do budoucna, píše BBC.

V tradiční čínské kultuře je obrovsky důležitý význam, který se ve jméně skrývá. Čínské komunity ve východní Asii věří, že jméno může mít vliv na to, zda bude mít člověk štěstí v různých oblastech života, od zdraví po lásku a intelektuální výkony.

V době, kdy ekonomika nadále pociťuje dopady pandemie, lidé jako Pangová oprašují nejen své profesní životopisy, ale míří také za mistry, aby jim poradili, zda jejich budoucnost může změnit nové jméno.

Podle starého učení feng-šuej dítě dostává jméno po podrobné analýze přesného času narození a toho, který ze základních čínských prvků (oheň, dřevo, voda, kov a země) připadá na astrologický kalendář. Aby měl člověk v životě štěstí, je nutné, aby prvky ve jméně byly v rovnováze. Takže pokud někomu věci v životě nevychází, může si do jména nechat zanést nový prvek, aby napravil nerovnováhu, kvůli které má smůlu. Pangová dostala radu, aby si s cílem naklonit si štěstí vyměnila jeden z čínských znaků ve svém prvním jménu.

Změna jména může mít silný placebo efekt, říká Zhang Yan z Národní singapurské univerzity. Věnuje se výzkumu psychologických procesů, které stojí za těmito rituály. "Lidé touží po pocitu, že mají věci pod kontrolou, zejména v nejistých dobách," říká. "Změna jména jim takový pocit dát může. ... Když vezmeme v potaz, že se mohou zbavit úzkosti, je možné, že tento krok může přispět k pozdějšímu příznivému vývoji událostí, protože se chovají s větší sebedůvěrou," vysvětluje.

Rodina 23leté Laury Yipové je přesvědčena, že od té doby, co si mladá žena před pěti lety změnila jméno, je vyrovnanější. "Celá moje rodina vyznává feng-šuej a strýček mi řekl, že když si změním jméno, bude pro mě snazší se vdát," vzpomíná. Říká, že její nové jméno má přihrát štěstí v mezilidských vztazích. Celý proces nebyl levný, vyšel ji asi na 15.000 hongkongských dolarů (asi 41.230 korun), včetně poplatku 500 dolarů za oficiální registraci změny jména. Je přesvědčená, že se to vyplatilo. "Když jsem byla mladší, moc jsem si nebrala servítky a jak máma, tak strýc tvrdí, že po změně jména jsem umírněnější a působím více žensky," pochvaluje si.

Ukazuje se, že měnit si jména se těší oblibě v dobách nejistoty i v jiných částech východní Asie, kde se pěstují čínské tradice. Například v roce 2016, kdy byla v Jižní Koreji vysoká míra nezaměstnanosti, si skoro 150.000 lidí požádalo o změnu jména.

Mak Ling-ling, jedna ze známých hongkongských mistryň feng-šuej, říká, že poptávka po jejím poradenství ohledně změn jmen je v posledních letech vysoká a že z dospělých, kteří se na ni obracejí, se "asi 60 až 70 procent chce zbavit smůly". Tvrdí, že nové jméno může u člověka "nastavit novou auru" po zásadních životních změnách, jako je ztráta zaměstnání. Mak ale upozorňuje, že lidé, kteří si mění jména, aby si celkově upravili některé rysy své osobnosti, se zřejmě kýženého účinku nedočkají. "Změna jména pomůže s přesměrováním štěstí, ale nemá vliv na základní schopnosti člověka," vysvětluje.

Pangová pochybuje o tom, že se u ní díky novému jménu něco změnilo, štěstí v profesním životě se jí stále vyhýbá: z nového zaměstnání odešla po měsíci a půl v půlce listopadu. Říká, že se nyní soustředí na studium.

Zhang z Národní singapurské univerzity vzkazuje těm, kdo hledají práci, aby příliš nespoléhali na to, že změna jména jejich vyhlídky zlepší. "Změnit jméno neuškodí, ale nesmíme zapomínat, že aby se věci zlepšily, je na tom třeba tvrdě pracovat," připomíná.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Naše země zasáhla před 155 lety epidemie cholery. Jak o ní referoval…

28.11.2021 10:10 Roku 1866, tedy před 155 lety, propukla v našich zemích epidemie cholery. V té době se rozhořela…

StarDance se nesla v charitativním duchu. Esemesky neposloužily vyřazování…

27.11.2021 22:00 Aktualizováno Probíhající jedenáctá řada StarDance v sobotu pokračovala dalším tanečním večerem, který byl…

Terezínu konec války úplnou úlevu nepřinesl. Udeřila smrtící epidemie

27.11.2021 10:00 V koncentračních táborech žili vězni ve velmi bídných podmínkách. Špína, zima, hlad a nevyhovující…

500 let od dobytí Mexika. Jak vypadaly poslední chvíle Aztécké říše?

14.11.2021 10:10 V letošním roce uplynulo přesně 500 let od dobytí dnešního Mexika, respektive Aztécké říše, Španěly…

StarDance za tónů filmových hitů přinesla konec herečky Šoposké

13.11.2021 22:01 Aktualizováno StarDance zažila před týdnem zemětřesení, jedenáctou řadu opustily hned dva páry během jediného…

Barbora Celská. Schopná panovnice, vášnivá nevěrnice i alchymistka

13.11.2021 10:10 Barbora Celská patří mezi opomíjené historické postavy. Přitom byla manželkou krále a císaře…

Podzim ve znamení posvícení a hodování. Jaké pokrmy sytily naše předky na…

06.11.2021 17:44 K podzimu dnes patří dýně, které se v kuchyni upravují na mnoho způsobů. Dříve byste tuto plodinu…

Okradená Britka si vzala jako rukojmí Vánoce

02.11.2021 09:38 Po hodně silném kalibru sáhla rozčílená Britka, které kdosi v bytovém domě ukradl balík, v němž jí…

StarDance má za sebou večer plný změn. Chyběla Kostková, zářil Cina

30.10.2021 21:40 Aktualizováno Opravdu netradiční bylo třetí pokračování probíhající jedenácté řady StarDance, kvůli koronaviru…

Průzkum ukázal, kdy se ženy dočkají rovnoprávnosti

28.10.2021 16:30 Ženy se dočkají plné rovnosti s muži zhruba za tři generace, pokud proces zlepšování jejich…

Související:

Právě se děje

reklama