S uprchlíky bude vše jinak? Část Evropy žádá změny

Řecko, Kypr a Bulharsko chtějí změny. Plány migrace EU by se měly zaměřit na východní Středomoří, nejen na Itálii a Maltu.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na střetnutí ministrů vnitra EU v Lucembursku bude představený dokument, ve kterém si Řecko, Kypr a Bulharsko stěžují, protože v posledních měsících byla pozornost členských států EU zaměřená zejména na Středomoří, o kterém se důkladně diskutovalo na třech ministerských schůzích.

Ministři vnitra na setkání prodiskutují i dohodu, kterou minulý měsíc dosáhlo Německo, Francie, Itálie a Malta. Dohoda je o dobrovolném mechanismu dočasného přemístění žadatelů o azyl zachráněných ve Středomoří. Tyto čtyři země by chtěli, aby se ostatní členské státy přihlásily k programu, který vypracovali na Maltě. Považovali by to za první krok k komplexnějšímu paktu o migraci EU. Řecko, Kypr a Bulharsko nezmiňují dohodu o Maltě ve svém dokumentu.

Největší výzvou, které Evropa čelí, je východní trasa z východního Středomoří. Řecko, Kypr a Bulharsko vyžadují účinný mechanismus pro přemístění osob přicházejících do členských států podél všech migračních tras, pokud je jejich kapacita vyčerpána nebo přetížená.

Údaje Evropské komise ukazují, že mezi 19. srpnem a 1. zářím bylo 1 369 příjezdů přes středomořskou trasu a 4 879 od východo - středomořských tras. Podobně to bylo mezi 2. a 9. zářím. Po trase západního Středomoří bylo 736 příjezdů, 480 na trase Středomoří a 2 707 po trase východního Středomoří, napsal server POLITICO.

V březnu 2016 EU uzavřela dohodu s Tureckem s cílem zastavit příliv syrských žadatelů o azyl do Evropy. V této dohodě již bylo přiděleno plánovaných 6 miliard EUR. Začala se diskuse mezi EU o dalším financování.

Řecko, Kypr a Bulharsko zdůrazňují, že je třeba více peněz, protože dohoda s Tureckem je nezbytná pro efektivní řízení migračních toků směrem k EU a jejím členským státům, a zejména k bezprostředním sousedům Turecka. Dodávají, že situaci ve východním Středomoří by měla být věnována zvláštní pozornost.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama