S uprchlíky bude vše jinak? Část Evropy žádá změny

Řecko, Kypr a Bulharsko chtějí změny. Plány migrace EU by se měly zaměřit na východní Středomoří, nejen na Itálii a Maltu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na střetnutí ministrů vnitra EU v Lucembursku bude představený dokument, ve kterém si Řecko, Kypr a Bulharsko stěžují, protože v posledních měsících byla pozornost členských států EU zaměřená zejména na Středomoří, o kterém se důkladně diskutovalo na třech ministerských schůzích.

Ministři vnitra na setkání prodiskutují i dohodu, kterou minulý měsíc dosáhlo Německo, Francie, Itálie a Malta. Dohoda je o dobrovolném mechanismu dočasného přemístění žadatelů o azyl zachráněných ve Středomoří. Tyto čtyři země by chtěli, aby se ostatní členské státy přihlásily k programu, který vypracovali na Maltě. Považovali by to za první krok k komplexnějšímu paktu o migraci EU. Řecko, Kypr a Bulharsko nezmiňují dohodu o Maltě ve svém dokumentu.

Největší výzvou, které Evropa čelí, je východní trasa z východního Středomoří. Řecko, Kypr a Bulharsko vyžadují účinný mechanismus pro přemístění osob přicházejících do členských států podél všech migračních tras, pokud je jejich kapacita vyčerpána nebo přetížená.

Údaje Evropské komise ukazují, že mezi 19. srpnem a 1. zářím bylo 1 369 příjezdů přes středomořskou trasu a 4 879 od východo - středomořských tras. Podobně to bylo mezi 2. a 9. zářím. Po trase západního Středomoří bylo 736 příjezdů, 480 na trase Středomoří a 2 707 po trase východního Středomoří, napsal server POLITICO.

V březnu 2016 EU uzavřela dohodu s Tureckem s cílem zastavit příliv syrských žadatelů o azyl do Evropy. V této dohodě již bylo přiděleno plánovaných 6 miliard EUR. Začala se diskuse mezi EU o dalším financování.

Řecko, Kypr a Bulharsko zdůrazňují, že je třeba více peněz, protože dohoda s Tureckem je nezbytná pro efektivní řízení migračních toků směrem k EU a jejím členským státům, a zejména k bezprostředním sousedům Turecka. Dodávají, že situaci ve východním Středomoří by měla být věnována zvláštní pozornost.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virolog: Onemocnět chřipkou a covidem najednou je nepravděpodobné. Roušky…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Ačkoliv hrozí, že se zdravotníci v zimních měsících budou potýkat s náporem pacientů trpících jak…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 22:23 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

FT upozornil na pochybné investice Vatikánu, papež chce reformy

29.09.2020 21:28 Podezřelé investice Vatikánu do luxusních nemovitostí v Londýně byly patrně vyšší, než se dosud…

Macron: EU bude v háji, pokud nebude zasedat i ve Štrasburku

29.09.2020 21:00 Pokud se bude Evropský parlament scházet jenom v Bruselu, bude Evropa "v háji". Dnes to před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama