Nejen Lidice a Ležáky. Jaké obce vyhladili nacisté?

Letos uplynulo 80 let od vypálení vesnic Lidice a Ležáky nacisty, kteří tímto způsobem pomstili smrt Reinharda Heydricha. Srovnání obcí se zemí se od té doby stalo častou formou nacistické odplaty. Některé vsi byly vyhlazeny v samotném závěru druhé světové války.

Pietní místo v Lidicích.

Lidice a Ležáky, tyto obce vypálené nacisty za heydrichiády zná každý z hodin dějepisu. Jejich vyvraždění v červnu roku 1942 bylo pomstou za atentát na Reinharda Heydricha. V době, kdy zastupující říšský protektor na následky zranění umíral v nemocnici, počínala lidická tragédie. Gestapo totiž došlo k závěru, že v obci se nalézají osoby zapojené do operace Anthropoid. Tuto myšlenku jim přitom vnuknul zcela nevinný milostný dopis, ve kterém ukončoval jistý Václav Říha milenecký poměr s Annou Maruščákovou. Tato žena pak během výslechu uvedla název vesnice ve spojení s britským letectvem, a tak se nacistům naskytl důvod k zatýkání a popravám. Celou akci do detailu naplánoval Karl Hermann Frank, na místě bylo zastřeleno více než 170 mužů, ženy nechal transportovat do koncentračního tábora, děti na vychování do vhodných německých rodin. Obec lehla popelem. O čtrnáct dní později se stejný scénář opakoval ve východočeské vesnici Ležáky, kde se prokázalo zapojení do atentátu na Heydricha objevením vysílačky Libuše parašutistické skupiny Silver A. Za to měli zaplatit všichni obyvatelé Ležáků starší patnácti let svým životem, popraveni byli u vily Zámeček v Pardubicích. Nezemřelo zde tolik osob jako v případě Lidic (počet obětí nedosahoval ani čísla čtyřicet), popraveny však byly také ženy a některé děti zahynuly v plynových komorách. I Ležáky srovnali nacisté se zemí.

Po dva roky pak žádnou českou nebo moravskou obec nepostihla podobná pohroma. To se však změnilo dne 6. srpna 1944, kdy se gestapo opět mstilo hromadným vražděním, a to ve vsi Životice na Karvinsku. Událost, při níž zahynulo 36 mužů, vstoupila do dějin pod označením „životická tragédie“. Předcházel jí spor mezi gestapem a partyzány v místním hostinci, který vyústil v zastřelení tři „gestapáků“, jednoho partyzána a hostinského. Za dva dny pomstili nacisté smrt svých tří lidí popravou šestatřiceti obyvatel Životic – osmadvaceti Poláků a osmi Čechů. Gestapo obklíčilo obec, chodilo od domu k domu a odsoudilo k smrti každého, kdo okamžitě na místě neprokázal svůj německý původ. Přes třicet osob skončilo v koncentračních táborech, kde přežily pouhé čtyři.

V samém závěru druhé světové války zaměřili prohrávající nacisté svou pozornost na malé obce na Olomoucku a Zlínsku, kde dokazovali své poslední zbytky sil masovým vražděním coby odplatou za partyzánský odboj. Dne 18. dubna 1945 bylo násilím odvlečeno přes dvacet mužů mladších padesáti let z osady Zákřov do kasáren ve Velkém Újezdě, zde zažili kruté mučení. O dva dny později začal skutečný masakr, údajně u příležitosti oslav narozenin Adolfa Hitlera. Týraní muži byli odvezeni na samotu Kyjanice, zde je okupanti zastřelili a těla naházeli do dřevěné chatky, kterou zapálili. Až 12. května, po osvobození, se zákřovské ženy dozvěděly, co se stalo s jejich muži. Ostatky nešťastníků nechali pozůstalí vyzvednout z popela, dostavil se také lékař, který se zděšením rozpoznal, že některým obětem bylo ještě za života zlámáno značné množství kostí v těle, a musely tedy podstoupit skutečně nelidské mučení. Několik mužů bylo zaživa upáleno.

Ve stejném čase, dne 19. dubna 1945, srovnali nacisté se zemí obec Ploština, opět se mstili za partyzánskou činnost. Přes 200 ozbrojenců se vydalo zatknout do malé osady partyzány, kteří však utekli do blízkých lesů. Nacisté je nešli hledat, ale rozhodli se povraždit jejich domnělé spojence, tedy místní obyvatele. Ty bez milosti stříleli a upalovali v jejich vlastních domovech. Místo bylo vymazáno z mapy, dnes ho připomíná monumentální památník. O pár dní později stejným způsobem oddíly SS zlikvidovali a vyvraždili nedalekou osadu Prlov.

Masakry pokračovaly také v květnu 1945, tedy krátce před osvobozením. V těsném sousedství Ploštiny a Prlova násilně zanikla druhého květnového dne samota Vařákovy Paseky. Její obyvatele nejprve vyděsilo vyvražďování blízkých osad, a proto z obavy o život opustili své domovy a skrývali se v lese. Poté, co utichla krátká přestřelka, vydali se zpět v domnění, že nepřátelé se již přesunuli jinam. Jejich návrat ještě uspíšila nepřízeň počasí – navzdory jarnímu datu začalo hustě sněžit. Lidé tak ale vešli přímo do rukou smrti. Čekalo je zatýkání, výslechy, týrání, popravování. Malou osadu schvátily plameny, přestala ze dne na den existovat.

Ráno 5. května 1945 probudili obyvatele obce Javoříčko vojáci, kteří sídlo obklíčili, vyhnali z něj ženy a děti, muže starší patnácti let zastřelili, vyrabovali domy a poté je zapálili. Mělo se jednat opět o mstu za spolupráci s partyzánskými oddíly. Blesková vražedná akce trvala jenom pár hodin.

Stejných masakrů se nacisté dopouštěli i v jiných okupovaných zemích, třeba na Slovensku nebo na Ukrajině.

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 22:32 Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

80 let od poprav na Kobyliské střelnici. Kdo padl za oběť nacistickému…

26.06.2022 10:30 Před 80 lety byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Ihned po…

Nepodceňujte ošetření drobných poranění

13.06.2022 05:11 Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Jak šetřit při vaření? To věděla již před více než sto lety Anuše Kejřová

12.06.2022 10:00 Jméno Anuše Kejřové není tak známé jako třeba Magdaleny Dobromily Rettigové. Také ona však byla…

Před 80 lety nacisté srovnali se zemí Lidice a Ležáky. Proč právě tyto…

11.06.2022 10:05 Před 80 lety, v červnu roku 1942, se nacisté pomstili Čechům za atentát na Heydricha vyvražděním a…

Slavné ženy ukrajinské historie. Které z nich se země připomíná?

28.05.2022 10:40 Z Ukrajiny pochází celá řady významných osobností. Mezi nimi je i několik žen, které se…

Před 80 lety proběhla operace Anthropoid. Kdo se na ní podílel?

27.05.2022 08:30 Atentát na Reinharda Heydricha, krycím názvem operace Anthropoid, proběhl dne 27. května 1942, tedy…

Související:

Právě se děje

reklama