Nezhoubné zbytnění prostaty: V ČR je dostupná unikátní léčba pomocí páry

Nezhoubné zbytnění prostaty neboli benigní hyperplazie prostaty (BHP) postihuje přibližně 40 % mužů po padesátce, po sedmdesátce se týká takřka každého. Nyní mohou pacienti využít nového způsobu léčby za pomoci sterilní teplé páry. Technologie REZŪM nabízí šetrné řešení bez bolesti a rizika ztráty erekce. Pražská urologická klinika UroKlinikum je teprve druhé zdravotnické zařízení v České republice, kde byla tato metoda uvedena do praxe.

Muži

Pod močovým měchýřem se u mužů nachází takzvaná předstojná žláza neboli prostata, která se zvyšujícím se věkem nabývá na svém objemu, čímž tlačí na močovou trubici a může způsobovat obtíže při močení – například bolesti, slabý či nestejnoměrný proud moči nebo časté nutkání na močení, narušující spánek. Benigní onemocnění prostaty je jedním z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Jeho průběh je možné zmírnit medikamenty, u pokročilejších forem, které výrazně zhoršují kvalitu života, lze potom podstoupit chirurgický zákrok.

Cílená dávka sterilní páry

Zatímco konvenční endoskopická operace vyžaduje hospitalizaci, nejmodernější technologie zvaná REZŪM, využívající přirozené energie horké vodní páry, nabízí pacientům možnost podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Dosud technologie pracovaly s takzvaným konduktivním vedením tepla, postupujícím z buňky na buňku, nová technologie funguje na principu konvektivního vedení tepelné energie. „Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje v přibližně devítisekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty. Cílená dávka zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkáni a účinně tak redukuje podstatu benigní hyperplazie prostaty,“ vysvětluje princip technologie REZŪM prim. MUDr. Josef Stolz z kliniky UroKlinikum Praha, která jako druhá v České republice disponuje unikátním přístrojem.

Bezpečný zákrok během pár minut

Zákrok trvá přibližně čtvrt hodiny a lze jej podstoupit ambulantně. „Protože teplota páry nepřekročí 103 °C, nepoškodí okolní tkáně a nedochází tak k vážným vedlejším účinkům jako je poškození sexuální funkce,“ uvádí MUDr. Stolz.

Rovněž rekonvalescence probíhá mnohem rychleji než u standardních metod. Rehabilitace v klidovém režimu trvá tři až pět dní, v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem i kvality života. Prozatím však výkon není hrazen zdravotní pojišťovnou, pacienti doplácí 59 700 Kč.

Účinek léčby vodní parou REZŪM potvrzuje čtyřletá randomizovaná kontrolní studie, kterou publikovali autoři Kevin T. McVary, Tyson Rogers a Claus G. Roehrborn. Z výsledku studie je patrné nejen zmírnění příznaků a zlepšení kvality života, ale také nízké procento případů k reoperaci. Následný chirurgický zákrok byl v průběhu 4 let proveden jen u 4,4 % pacientů. Za uvedený časový úsek nedošlo k výskytu jakýchkoliv následných nežádoucích účinků ani erektilní dysfunkci. Technologie REZŪM byla uvedena do klinické praxe v roce 2015 v USA, v loňském roce tuto metodu poprvé podstoupili i pacienti z České republiky.

O UroKlinikum

UroKlinikum je urologická ambulance v Praze, která nabízí široké spektrum péče o urologické a sexuální zdraví pro muže i ženy. Zahrnuje léčbu vylučování a inkontinence, léčbu obtíží s erekcí, ejakulací a urologických onemocnění, prevenci nádorů prostaty, ledvin a močového měchýře. Moderní přístrojové vybavení umožňuje specializovaná vyšetření i ambulantní chirurgické výkony, včetně zákroku technologií REZŪM.

Tomáš Matonoha svádí hvězdy brněnské vědy

17.06.2021 13:27 Kdy se začnou se na Marsu zalévat květiny recyklovanou močí? Jak vznikají černé díry? Která mutace…

Hrad Přimda představuje v českých dějinách mnohá „nej“

13.06.2021 15:30 Zřícenina hradu Přimda se vypíná na kopci nad stejnojmennou obcí v okrese Tachov v západních…

Mor zabíjel i mezi šlechtici. Kdo na něj doplatil?

13.06.2021 14:00 Mor si nevybíral mezi bohatými a chudými, urozenými či neurozenými. Smrtelná choroba zasáhla také…

Královna Alžběta II. oslavila své první narozeniny od smrti prince Philipa

12.06.2021 18:35 Britská královna Alžběta II. dnes přihlížela vojenské přehlídce na hradu Windsor konané na její…

Sebastian Kneipp a jeho léčení vodou. Doporučoval i otužování

12.06.2021 16:30 Léčivé účinky vody jsou známy celá tisíciletí, lázeňství se zrodilo již v období starověku. Voda…

Alchymisté ve službách šlechty. Rudolf II. nebyl jediný, koho tajemná věda…

12.06.2021 12:30 Císař Rudolf II. je pověstný svou vášní pro alchymii. Tento panovník však nebyl zdaleka jediný,…

Princ Harry a vévodkyně Meghan oznámili narození dcery. Pojmenovali ji po…

06.06.2021 18:59 Britský princ Harry a jeho manželka Meghan Markleová oznámili narození své první dcery, pojmenovali…

Zákeřná tuberkulóza vzala život i slavným osobnostem

30.05.2021 13:05 Tuberkulóza patřila v minulosti k nevyléčitelným a smrtelným chorobám. Zabíjela i mezi slavnými a…

Karel Hynek Mácha a jeho lásky. Jak to měl se ženami?

29.05.2021 16:00 Máj je lásky čas – alespoň podle Karla Hynka Máchy. A jak to měl tento romantický básník s láskou? …

Zámek Koloděje – první letní sídlo prezidenta Tomáše G. Masaryka

16.05.2021 16:05 Zámek Koloděje, původně středověký hrad, se nachází v dnešní části hlavního města Praha-Koloděje.…

Související:

Právě se děje