Noční můra důchodců? Omyl, varují lékaři, za Alzheimera vděčíte dětství

Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí. Medicína na ní zatím nezná žádný účinný lék, nikdo dokonce ani neví, jak vzniká. Tedy až doposud. Nový objev možná odhaluje tajemství nemoci, a tvrdí, že rozhodně nejde o nemoc stáří. Naopak, předpoklady k ní můžete mít už jako děti.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ruth Itzhakiová, profesorka molekulární biologie na Univerzitě v Manchesteru, během svého zkoumání příčin Alzheimerovy choroby došla k velmi nečekaným závěrům. Tím, co způsobuje toto psychiatrické onemocnění, by totiž mohl být virus herpes, který si většina z nás spojuje s neškodnými opary v blízkosti ústní dutiny.

V případě, že by se kauzální vztah mezi infekcí virem herpes a Alzheimerem potvrdil, mohli bychom jednoznačně konstatovat, že se lidstvu po letech marného snažení konečně podařilo objevit lék. Kromě účinné léčby v případě už rozvinutého onemocnění by rovněž stálo za to zahájit odbornou diskuzi na téma prevence. Ta by spočívala v očkování malých dětí proti viru herpes, čímž by se rovnou předešlo nástupu Alzheimerovy nemoci ve stáří.

Virus, který by mohl stát v pozadí Alzheimera, nese odborný název herpes simplex virus typu 1 (HSV1), a je obecně spojován s opary. Nejčastěji se jím nakazíme v dětství, načež pak následně přechází do takzvaného klidového stádia, kdy se usadí v periferní části nervové soustavy, tedy mimo mozek a míchu. Pokud se infikovaná osoba dostane během tohoto období do stresu, virus se stává opět aktivním, a způsobuje neblaze proslulé opary. Z tohoto důvodu jej většina lidí podceňuje.

Profesorka Itzhakiová vysvětlila, že už během zkoumání v roce 1991 bylo zjištěno, že většina lidí důchodovém věku má potvrzenou přítomnost viru HSV1 v mozku. V roce 1997 se lékařská veřejnost jasně shodla na tom, že osoby, které mají v mozku HSV1, a zároveň jsou nositeli genu APOE4, patří mezi do nejrizikovější skupiny z hlediska možného nástupu Alzheimerovy choroby. Virus je v mozku sporadicky aktivní a tím jej postupem času více a více poškozuje. Později bylo ještě zjištěno, že nervové buňky nakažené virem HSV1 mají tendenci produkovat takzvaný amyloidový prekurzový protein, který je výchozí bílkovinou pro vznik proteinu amyloid beta, jehož vysoké množství je typické právě pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. 

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii vyvinuli antikoncepci pro muže, účinek injekce trvá roky

05.12.2019 09:08 Na indický trh by se už za půl roku měla dostat antikoncepce pro muže v podobě jediné injekce,…

Chodíte pomalu? Varovný signál ohledně vašeho zdraví. Nová studie

04.12.2019 08:51 Studie zveřejněná nedávno na stránkách vědeckého časopisu Journal of American Medical Association …

Rána pro fanoušky: Den D se nekoná. Michael Schumacher se neukáže

03.12.2019 13:23 Němečtí filmaři Michael Wech a Hanns-Bruno Kammertöns, kteří už řadu měsíců chystají dokument o…

Peklo při natáčení filmu, kde hrál Karel Gott? Polívka prozradil, co se…

02.12.2019 12:25 Dědictví aneb Kurvahošigutntag patří ke klenotům české komediální tvorby. Ve snímku Věry Chytilové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama