Páni z Bergova vyměnili starý dům za nový – příběh Starého a Nového Žeberka

Hrady Starý a Nový Žeberk leží nedaleko od sebe v Krušných horách na dohled známého zámku Jezeří, severozápadně od města Most. Vrchy, na kterých obě hradní zříceniny stojí, přesahují 600 m n. m. Tyto jinak málo známé lokality ukazují názorný příběh, kdy již ve středověku středověcí páni měnily stará a nevelká sídla za nová a pohodlnější.

Pozůstatky hradu Nový Žeberk. (autor: Petr Kinšt)

Za zakladatele starší hradu, dnes zvaného Starý Žeberk, původně však pouze Žeberk, je obecně považován Albert, který se po něm poprvé píše v roce 1321. Archeologické nálezy však naznačují, že hrad byl založen již dříve, nejspíše během 2. poloviny 13. století. I proto jsou někdy za zakladatele považováni páni ze Rvenic. Někteří badatelé s hradem zmiňují písemnou zmínku z roku 1277, kdy se uvádí Albrecht ze Seeberku, který pocházel z rodu pánů z Leisneku a byl purkabím v Kadani a také držitelem Bíliny a Tachova. Jméno Žeberk totiž nejspíše vzniklo počeštěním názvu Seeberg, neboli Jezerní hora, podle Komořanského jezera, které v té době dosahovalo až téměř k úpatí kopce Jezeří.

Další doložení majitelé Starého Žeberka byli páni z Bergova, kteří hrad vlastnili prokazatelně od roku 1327 přibližně do 80. let 14. století. V roce 1327 se ale též zmiňuje Nový Žeberk. O přibližně 50 let později, v roce 1383 se již Starý Žeberk zmiňuje jen jako hora. Někdy před tímto rokem tak došlo k jeho opuštění, jelikož páni z Bergova již sídlili na Novém Žeberku.

Starý Žeberk byl totiž vybudován na vrcholu poměrně vysoké a špatně přístupné hory v nadmořské výšce 707 m. Hrad měl půdorys zhruba trojúhelníku. Místo na vrcholu hory bylo ze tří stran chráněno prudce klesajícími skalnatými svahy. Přístupová cesta vedla od čtvrté, severní strany, která klesala pozvolněji do sedla mezi Jezerkou a Jánským vrchem.

Příchod k hradu byl zajištěn valy a příkopy. Je možné, že jeden z valů sloužil k ochraně přístupu k prameni ve svahu, který byl pravděpodobně jediným vodním zdrojem. Před hradem ještě stála zřejmě dřevěná strážní věž.

Vlastní hrad ležel na dvou skalách, ke kterým přiléhala dvě nádvoří a malé předhradí. Předhradí bylo nejspíše opevněno jen palisádou. Nad předhradím na skalisku stála kamenná věž a k ní přiléhalo nádvoří, obehnané dodnes patrnou kamennou hradbou. V zadní nejchráněnější části pak mohl být další menší, zřejmě dřevěný palác.

Vzhledem k popisu situace je zjevné, že hrad měl zřejmě problémy nejen se situováním, kdy byl těžko přístupný a vzdálený od okolního osídlení, ale měl zřejmě potíže i se zásobováním pitnou vodou. 

Právě poloha a s ní spojené problémy vedly zřejmě pány z Bergova k výstavbě nového, pohodlnějšího hradu, který získal název Nový Žeberk. Oba dva Žeberky i s několika vesnicemi prodává Ota z Bergova v roce 1383 Těmovi z Koldic.

Historie Nového Žeberka, vybudovaného jen zhruba 3 km severozápadně od staršího sídla na vrcholu Zámecké hory v nadmořské výše 684 m, pokračovala dál. Minimálně do roku 1402 zde sídlili Koldicové, ale z dochovaných listin vyplývá, že ho několikrát zastavili. Mezi dočasné majitele tak patřil například Albrecht ze Schauenforstu či Jindřich z Ervěnic.

V roce 1418 je jako majitel panství uváděn Vít ze Šumburka, později snad jeho syn Fejt a jako poslední použil predikát ze Žeberka Albert z Konipas roku 1453. Ten však později vystupuje pouze jako pán z Borku, takže je pravděpodobné, že Nový Žeberk byl někdy po polovině patnáctého století opuštěn.

Nový Žeberk byl na rozdíl od svého předchůdce lépe přístupný. Jeho situování i provedení svědčí o tom, že vznikal v poklidné karlovské době, kdy hlavní slovo získával obytný komfort. Byl založen na kuželovitém ostrohu, který na třech stranách prudce spadá do údolí Kundratického potoka a jeho bezejmenného pravostranného přítoku. Přístupová cesta vedla ze severu, kde je svah kopce méně prudký. Musela překonat tři do skály tesané příkopy a valy. Jádro nebylo velké, avšak disponovalo poměrně rozsáhlým a pohodlným palácem. V rámci hradu se nacházela ještě jedna zděná a též podsklepená budova.

K velkým změnám na hradě došlo během 15. století, kdy jeho majitelé po zkušenostech z období husitských válek, zdokonalili dělostřeleckou obranyschopnost hradu. Součástí se tak staly nárožní bašty. I přes obdivuhodné zajištění hradu byl Nový Žeberk nakonec zřejmě opět kvůli své poloze během 2. poloviny 15. století opuštěn.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

500 let od dobytí Mexika. Jak vypadaly poslední chvíle Aztécké říše?

14.11.2021 10:10 V letošním roce uplynulo přesně 500 let od dobytí dnešního Mexika, respektive Aztécké říše, Španěly…

StarDance za tónů filmových hitů přinesla konec herečky Šoposké

13.11.2021 22:01 Aktualizováno StarDance zažila před týdnem zemětřesení, jedenáctou řadu opustily hned dva páry během jediného…

Barbora Celská. Schopná panovnice, vášnivá nevěrnice i alchymistka

13.11.2021 10:10 Barbora Celská patří mezi opomíjené historické postavy. Přitom byla manželkou krále a císaře…

Podzim ve znamení posvícení a hodování. Jaké pokrmy sytily naše předky na…

06.11.2021 17:44 K podzimu dnes patří dýně, které se v kuchyni upravují na mnoho způsobů. Dříve byste tuto plodinu…

Okradená Britka si vzala jako rukojmí Vánoce

02.11.2021 09:38 Po hodně silném kalibru sáhla rozčílená Britka, které kdosi v bytovém domě ukradl balík, v němž jí…

StarDance má za sebou večer plný změn. Chyběla Kostková, zářil Cina

30.10.2021 21:40 Aktualizováno Opravdu netradiční bylo třetí pokračování probíhající jedenácté řady StarDance, kvůli koronaviru…

Průzkum ukázal, kdy se ženy dočkají rovnoprávnosti

28.10.2021 16:30 Ženy se dočkají plné rovnosti s muži zhruba za tři generace, pokud proces zlepšování jejich…

Americký herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil ženu

22.10.2021 18:18 Aktualizováno Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust patrně nešťastnou náhodou zastřelil hlavní…

Související:

Právě se děje

reklama