Plavky prošly v dějinách velkou proměnou. Jak se vyvíjela móda?

Horké letní počasí láká k vodě. Zatímco dnešní plavky toho moc nezakrývají, v minulosti měly naopak co nejvíce zahalovat. Jak se v dějinách vyvíjela plavková móda?

Plavky, ilustrační fotografie

„Patří-li koupání k módě posledních let, pak je to móda zdravá a užitečná. Nese s sebou mnoho radosti a zábavy, mnoho svěžího a přirozeného. Oblékáte před koupáním plavky. Ideálním koupáním by bylo koupání bez plavek. To však není za daných poměrů vůbec možno. Proto oblékáte koupací šat obvykle z barevné vlny.“ Tato slova se objevila v roce 1932 v časopise Eva s podtitulem Časopis moderní ženy. Historie plavek, tedy zvláštních koupacích úborů, má své počátky v 19. století. Dle tehdejší módy a mravů nebylo přípustné přílišné odhalování těla, a tak muži i ženy k vodě oblékali speciální dlouhé kalhoty a tuniky, které byly šité nejčastěji z bavlny a flanelu. Tehdy bylo nepřípustné, aby se ženy na veřejných plovárnách ukazovaly v plavkách, a proto je až do vody dopravovaly speciální vozíky. V nich se zase po vykoupání rychle převlékly. Na konci 19. století již dámy mohly obléknout „odvážnější“ koupací šaty dlouhé nad kolena, které se doplňovaly stuhou v pase. Pánům byly k dispozici flanelové overaly s ramínky a s nohavicemi v délce nad kolena.

I na počátku 20. století měly plavky tělo spíše zahalovat. Na letních olympijských hrách v roce 1906 si dovolila australská plavkyně Annette Kellerman obléct úbor, který nezakrýval nohy a ramena, za což se dostala až před soud. Tehdy byl soudce natolik rozumný, že uznal praktičnost zmíněných plavek, a plavkyni tak nečekal žádný trest. Od 20. let 20. století pronikalo do módy opalování, což se odrazilo v nové podobě koupacího úboru. Již bylo povoleno odhalit ruce a nohy, a tak se začaly šít jednodílné plavky s nohavičkou nad kolena. Trend zkracování se ujal zejména ve 30. letech minulého století, kdy se do rukávů a nohavic začaly všívat gumičky, aby plavky seděly lépe na těle a byly tak více praktické při pohybu ve vodě. Nové trendy v oblasti plavkové módy byly roku 1937 popsány v již zmíněném časopise pro ženy s názvem Eva:

„Především se rozvíjí přepych v materiálech. Již nemusíme kupovati výhradně jednobarevné celovlněné plavky, těžké a huňaté, které měly jedinou výhodu, že rychle schly. Dnes máme velmi jemné, ručně pletené plavky, které dlouho uchovávají tvar, schnou stejně rychle a jsou při tom vzdušné. Jindy jsou vlněné plavky kombinovány s jednobarevnou bavlněnou nití, která vytváří zároveň ozdobný vzorek a zpevňuje vlněné tkanivo. Nejoblíbenějším tkanivem letošních plavek, a zároveň nejčastějším, je lastex, pletivo, obsahující gumová vlákna. Linii plavek se věnuje stále větší a větší péče. Nejmodernější koupačky mají zvýšený pas a poprsí podtrženo, vzorem je linie středověkých krojů, které prý budou inspirovati i módu šatů v příštím roce; jen objem prsou je menší než kdysi. Výstřihy jsou všeobecně značné, vzadu sahají až pod pas a jsou špičaté, vpředu se často vystřihují také až k pasu a na hrudi jsou oba rozstřižené díly svazovány silnou šňůrou. Jindy jsou výstřihy barevně lemovány a dvojitým krajem se protahuje šňůra vpředu i vzadu, a tu můžeme potom uvolnit, podle toho, jak velký chceme mít výstřih. Mnoho koupacích úborů se skládá ze dvou dílů, krátkých přiléhavých kalhot a živůtku, buď docela od nich odděleného nebo jen připnutého v pase. Plavky na slunění bývají vystřihovány nejen vzadu a na hrudi, ale i v pase, takže pokrývají jen docela malou část těla. Zato se na ně obléká plážový kabátek, bolerka a kalhoty z plátna nebo šantungu, někdy i celé plážové šaty, krátké jen do polou lýtek. Také v barvách máme velký výběr; oblíbené jsou plavky režného plátna a všechny tóny pastelové. Moderní plavky jsou často vzorované, na příklad na vlněných plavkách jsou vyšívané květy, puntíky, písmena a číslice, zvířátka a figurky. (…) Letos konečně se doopravdy ujaly plavky vzorečkové – pokud je ovšem postava snese.“

Významným dnem ve vývoji plavek byl 5. červenec 1946. Tehdy francouzský designér jménem Louis Réard světu představil šokující dvoudílné plavky, které dostaly název podle ostrova v Tichém oceánu, kde se testovaly jaderné zbraně – plavky měly sklidit také velký výbuch, což se i stalo. Již reklamní heslo „Menší než nejmenší plavky na světě“ bylo pohoršující, samotný model o to více. Údajně ho žádná modelka nechtěla předvádět, a proto první bikini oblékla na módní přehlídce v Paříži exotická tanečnice jménem Micheline Bernardini, se kterou se Réard seznámil v místním kasinu. Vrchní díl plavek byl tvořen malými trojúhelníčky spojenými tenkou šňůrkou, spodní díl odhaloval zadeček. A tak se na návrháře snesla vlna kritiky. Bikini společnost přijala až roku 1957, kdy je na filmovém plátně předvedla populární herečka Brigitte Bardot, která se tak stala inspirací pro celou řadu Francouzek.

U nás se bikinová móda prosadila v 60. letech 20. století. Do té doby byly v oblibě plavky jednodílné, většinou doma šité nebo háčkované ze speciální impregnované vlny. Od poloviny 60. let se také začaly plavky vyrábět z nového a velice praktického materiálu, elastanu.

Dnes jsou oblíbené plavky jednodílné i dvoudílné, v bohaté nabídce si vybere každý.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Slovo "grázl" má původ ve skutečném člověku. Čím se provinil?

19.09.2021 14:30 Slovo „grázl“ se dnes užívá pro označení lumpů a zločinců. Odvozeno je od jména Jana Jiřího Grasela…

Hrad Sion byl místem posledního vzdoru husitů proti Šelmě ryšavé

19.09.2021 13:10 Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází…

Svatý Rochus přežil mor díky toulavému psovi

18.09.2021 14:40 Jedním z nejznámějších patronů proti moru je svatý Rochus. Sám nebezpečnou chorobu přežil, a to…

Před 1100 lety byla zavražděna svatá Ludmila, první česká světice

15.09.2021 21:58 V noci z 15. na 16. září 921, tedy před 1100 lety, zemřela svatá Ludmila. Manželka vůbec prvního…

Kámen mudrců, elixír nesmrtelnosti nebo homunkulus. O co se pokoušeli…

05.09.2021 14:40 O alchymistech se někdy hovoří jako o podvodnících nebo šarlatánech. Většinou se sice jednalo o…

Tragický osud sester Brontëových. Co se s nimi stalo?

05.09.2021 11:00 Sestry Brontëovy se zapsaly do dějin svými literárními počiny, ale také tragickým osudem, který…

Bavlněné nákupní tašky měly ulevit světu. Pokud je budete používat 54 let

31.08.2021 18:40 Před časem londýnská umělkyně Venetia Berryová spočítala bavlněné tašky zdarma, které se jí…

"Toho Bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!" Před 675 lety zemřel v…

29.08.2021 15:14 Dne 26. srpna 1346, tedy před 675 lety, se v rámci stoleté války odehrála bitva u Kresčaku. Za…

Jaké byly první letní olympijské hry před 125 lety?

28.08.2021 11:11 Letošní letní olympiáda již skončila, ta první v moderních dějinách se uskutečnila před 125 lety?…

Související:

Právě se děje

reklama