Plavky prošly v dějinách velkou proměnou. Jak se vyvíjela móda?

Horké letní počasí láká k vodě. Zatímco dnešní plavky toho moc nezakrývají, v minulosti měly naopak co nejvíce zahalovat. Jak se v dějinách vyvíjela plavková móda?

Plavky, ilustrační fotografie

„Patří-li koupání k módě posledních let, pak je to móda zdravá a užitečná. Nese s sebou mnoho radosti a zábavy, mnoho svěžího a přirozeného. Oblékáte před koupáním plavky. Ideálním koupáním by bylo koupání bez plavek. To však není za daných poměrů vůbec možno. Proto oblékáte koupací šat obvykle z barevné vlny.“ Tato slova se objevila v roce 1932 v časopise Eva s podtitulem Časopis moderní ženy. Historie plavek, tedy zvláštních koupacích úborů, má své počátky v 19. století. Dle tehdejší módy a mravů nebylo přípustné přílišné odhalování těla, a tak muži i ženy k vodě oblékali speciální dlouhé kalhoty a tuniky, které byly šité nejčastěji z bavlny a flanelu. Tehdy bylo nepřípustné, aby se ženy na veřejných plovárnách ukazovaly v plavkách, a proto je až do vody dopravovaly speciální vozíky. V nich se zase po vykoupání rychle převlékly. Na konci 19. století již dámy mohly obléknout „odvážnější“ koupací šaty dlouhé nad kolena, které se doplňovaly stuhou v pase. Pánům byly k dispozici flanelové overaly s ramínky a s nohavicemi v délce nad kolena.

I na počátku 20. století měly plavky tělo spíše zahalovat. Na letních olympijských hrách v roce 1906 si dovolila australská plavkyně Annette Kellerman obléct úbor, který nezakrýval nohy a ramena, za což se dostala až před soud. Tehdy byl soudce natolik rozumný, že uznal praktičnost zmíněných plavek, a plavkyni tak nečekal žádný trest. Od 20. let 20. století pronikalo do módy opalování, což se odrazilo v nové podobě koupacího úboru. Již bylo povoleno odhalit ruce a nohy, a tak se začaly šít jednodílné plavky s nohavičkou nad kolena. Trend zkracování se ujal zejména ve 30. letech minulého století, kdy se do rukávů a nohavic začaly všívat gumičky, aby plavky seděly lépe na těle a byly tak více praktické při pohybu ve vodě. Nové trendy v oblasti plavkové módy byly roku 1937 popsány v již zmíněném časopise pro ženy s názvem Eva:

„Především se rozvíjí přepych v materiálech. Již nemusíme kupovati výhradně jednobarevné celovlněné plavky, těžké a huňaté, které měly jedinou výhodu, že rychle schly. Dnes máme velmi jemné, ručně pletené plavky, které dlouho uchovávají tvar, schnou stejně rychle a jsou při tom vzdušné. Jindy jsou vlněné plavky kombinovány s jednobarevnou bavlněnou nití, která vytváří zároveň ozdobný vzorek a zpevňuje vlněné tkanivo. Nejoblíbenějším tkanivem letošních plavek, a zároveň nejčastějším, je lastex, pletivo, obsahující gumová vlákna. Linii plavek se věnuje stále větší a větší péče. Nejmodernější koupačky mají zvýšený pas a poprsí podtrženo, vzorem je linie středověkých krojů, které prý budou inspirovati i módu šatů v příštím roce; jen objem prsou je menší než kdysi. Výstřihy jsou všeobecně značné, vzadu sahají až pod pas a jsou špičaté, vpředu se často vystřihují také až k pasu a na hrudi jsou oba rozstřižené díly svazovány silnou šňůrou. Jindy jsou výstřihy barevně lemovány a dvojitým krajem se protahuje šňůra vpředu i vzadu, a tu můžeme potom uvolnit, podle toho, jak velký chceme mít výstřih. Mnoho koupacích úborů se skládá ze dvou dílů, krátkých přiléhavých kalhot a živůtku, buď docela od nich odděleného nebo jen připnutého v pase. Plavky na slunění bývají vystřihovány nejen vzadu a na hrudi, ale i v pase, takže pokrývají jen docela malou část těla. Zato se na ně obléká plážový kabátek, bolerka a kalhoty z plátna nebo šantungu, někdy i celé plážové šaty, krátké jen do polou lýtek. Také v barvách máme velký výběr; oblíbené jsou plavky režného plátna a všechny tóny pastelové. Moderní plavky jsou často vzorované, na příklad na vlněných plavkách jsou vyšívané květy, puntíky, písmena a číslice, zvířátka a figurky. (…) Letos konečně se doopravdy ujaly plavky vzorečkové – pokud je ovšem postava snese.“

Významným dnem ve vývoji plavek byl 5. červenec 1946. Tehdy francouzský designér jménem Louis Réard světu představil šokující dvoudílné plavky, které dostaly název podle ostrova v Tichém oceánu, kde se testovaly jaderné zbraně – plavky měly sklidit také velký výbuch, což se i stalo. Již reklamní heslo „Menší než nejmenší plavky na světě“ bylo pohoršující, samotný model o to více. Údajně ho žádná modelka nechtěla předvádět, a proto první bikini oblékla na módní přehlídce v Paříži exotická tanečnice jménem Micheline Bernardini, se kterou se Réard seznámil v místním kasinu. Vrchní díl plavek byl tvořen malými trojúhelníčky spojenými tenkou šňůrkou, spodní díl odhaloval zadeček. A tak se na návrháře snesla vlna kritiky. Bikini společnost přijala až roku 1957, kdy je na filmovém plátně předvedla populární herečka Brigitte Bardot, která se tak stala inspirací pro celou řadu Francouzek.

U nás se bikinová móda prosadila v 60. letech 20. století. Do té doby byly v oblibě plavky jednodílné, většinou doma šité nebo háčkované ze speciální impregnované vlny. Od poloviny 60. let se také začaly plavky vyrábět z nového a velice praktického materiálu, elastanu.

Dnes jsou oblíbené plavky jednodílné i dvoudílné, v bohaté nabídce si vybere každý.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

Podzim se pojí s vinobraním, víno patří mezi nápoje s dlouhou historií

18.09.2022 13:30 Začátek podzimu se nese ve znamení sklizně. V tomto ročním období dozrávají jablka, hrušky nebo…

Popravené obrození. Stalinovým čistkám v kultuře podlehly stovky…

17.09.2022 15:30 Ve 30. letech minulého století se Stalin rozhodl odstranit nepohodlné ukrajinské umělce. Stovky…

Předchůdkyně Alžběty II. Jaké byly její maminka, babička a prababička?

17.09.2022 13:00 Zesnulá britská královna Alžběta II. se bezpochyby svou 70 let trvající vládou nesmazatelně zapsala…

Vědci zřejmě přišli na způsob, jak utišit plačící mimino

14.09.2022 08:36 Novou naději může přinést vyčerpaným rodičům zjištění japonských a italských vědců, kteří zkoumali,…

Počátky vlády Alžběty II.? Původně vůbec neměla být královnou

13.09.2022 13:24 V únoru roku 1952, tedy před 70 lety, se z britské princezny stala královna Alžběta II. Ačkoliv…

Diamanty, rubíny i perly. Šperky měly pro královnu Alžbětu II. historickou…

11.09.2022 15:50 Královna Alžběta II. vlastnila unikátní sbírku šperků vysoké finanční i historické hodnoty čítající…

Ženy na britském trůnu. Které se nejvíce zapsaly do dějin?

10.09.2022 09:52 Ve čtvrtek 8. září zasáhla celý svět zpráva o úmrtí britské královny Alžběty II., která vládla…

96 let, 200 portrétů, 15 premiérů, milion gratulací. Život královny…

08.09.2022 20:57 Život britské královny Alžběty II. který se dnes uzavřel v šestadevadesáti letech, se stal kronikou…

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká…

06.09.2022 14:00 Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za…

Vějíř. Praktická pomůcka k ochlazení i módní doplněk

04.09.2022 14:00 Odpradávna hledali naši předci způsoby, jak se ochladit v horkém počasí. V tropických starověkých…

Související:

Právě se děje

reklama