Experti bijí na poplach. Zjistili, kolik Čechů podlehlo alkoholu

Alkohol pije rizikovým způsobem více než 1,5 milionů lidí v ČR. Vyplývá to z průzkumu mezi 1800 lidmi, který prezentovala Národní linka pro odvykání. Více než polovina dotázaných také zná někoho, kdo má problém s alkoholem. Jeho škodlivost podceňuje téměř každý druhý Čech.

Přidejte svůj názor

Alkohol
doporučujeme

Většina obyvatel ČR nepovažuje dva až tři alkoholické nápoje denně za problematické. Pro necelou polovinu Čechů je pak normální pít více jak tři nápoje denně. Podle adiktologů je však maximální denní příjem lihu, který by měl člověku uškodit jen minimálně, daleko nižší. Pro ženy je standardní jeden alkoholický nápoj denně a pro muže dva. Člověk by neměl pít dva dny v týdnu alkoholické nápoje vůbec. Alkohol je však pro lidský organizmus škodlivý vždy.

Denních konzumentů alkoholu žije v Česku kolem 600 tisíc, vysoce rizikových 800 tisíc. V České republice se ročně spotřebuje více než 11 litrů čistého alkoholu na osobu.

Abstinenti nebo mírní konzumenti tvoří 28% populace. Alkohol užívá s nižším rizikem 53% a s vyšším rizikem je to 12%. Problémoví konzumenti, kteří běžné dávky překračují dvojnásobně a více tvoří 7%.

Národní linka pro odvykání nabízí anonymní a bezplatné konzultace v oblasti alkoholu. „Společensky žádoucího snížení spotřeby alkoholu a tudíž i snížení zdravotních a sociálních dopadů lze dosáhnout pouze dlouhodobou strategií kombinující regulační a preventivní opatření,“ uvedl Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.

Podle průzkumu si většina lidí uvědomuje, že pití alkoholu může mít dopad na zdraví člověka. Téměř všichni si nadměrnou konzumaci spojili s cirhózou jater, onemocněním ledvin demencí nebo kornatěním cév. Dvě třetiny dotázaných ví, že alkohol může přispět k neplodnosti či rakovině tlustého střeva a žaludku. Jen jedna třetina uvedla, že nadměrné pití může ovlivnit i vznik rakoviny prsu u žen.

Ministerstvo zdravotnictví připravuje návrh zákona na regulaci reklamy na alkohol. V budoucnu by měl být nabízen jen jako produkt, bez přítomnosti lidí. Na rizika alkoholu prostřednictvím televizních spotů upozorňuje i kampaň Nepít je normální. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

12.12.2019 13:38 Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky…

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Nahradí Evropany muslimové? Přijímat migranty ano, ale... Vilém Čok to v…

09.12.2019 18:29 Aktualizováno Známý zpěvák Vilém Čok se netají obavami z migrantů. Podle jeho slov mu vadí například to, že jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama