Před 110 lety se potopil Titanic. K nejznámější námořní tragédii přitom nemuselo vůbec dojít

Od potopení Titanicu uplynulo 110 let. Legendární loď společnosti White Star Line se v noci ze 14. na 15. dubna 1912 srazila ve vodách Atlantického oceánu s ledovcem. Ponor trval 2 hodiny a 40 minut a zahynulo při něm okolo 1 500 osob. Vrak lodi byl náhodně nalezen až po více než 70 letech. Potopení předcházela řada pochybení ze strany posádky, bez kterých k této tragické události nemuselo vůbec dojít.

Titanic

Celé jméno Titanicu bylo Royal Mail Ship (RMS) Titanic neboli Královská poštovní loď Titanic. Na své první plavbě z britského Southamptonu do severoamerického města New York vezl více než 2 200 osob. Parníku ale cestu zkřížil ledovec, loď do něj narazila a po téměř třech hodinách zmizela v hlubinách Atlantského oceánu.

Jednalo se o největší a nejluxusnější loď světa, v té době také značně technologicky vyspělou. Loď měla například 16 vodotěsných oddílů, které byly navrženy k tomu, aby ji udržely na hladině, pokud by došlo k nehodě. To vedlo k přesvědčení, že je parník dlouhý téměř 270 metrů a široký až 28 metrů nepotopitelný.

Při havárii ale došlo k řadě pochybení ze strany posádky. „Ledovci se mohli snadno vyhnout, kdyby se nestala chyba,“ řekla v roce 2010 britskému deníku The Daily Telegraph Louise Pattenová, spisovatelka a vnučka druhého důstojníka Titaniku Charlese Lightollera.

Podle ní byla pravda o skutečné podobě osudu Titanicu téměř sto let skryta kvůli strachu o pověsti jejího dědečka. „Místo toho, aby kormidelník Robert Hitchins bezpečně navedl Titanic doleva od ledovce, jakmile ho před sebou spatřil, zpanikařil a otočil loď špatným směrem,“ dodala Pattenová.

Společnost White Star Line, která si Titanic nechala postavit na zakázku, navíc přesvědčila kapitána, aby pokračoval v plavbě i po srážce, což značně urychlilo její potopení. „Kdyby Titanic stál na místě, vydržel by alespoň do té doby, než by přijela záchranná loď a nikdo by nemusel zemřít,“ sdělila Pattenová.

Situaci nepřálo ale ani bezvětrné počasí. Kvůli němu bylo ledovec obtížné zahlédnout, protože se o něj nelámaly vlny. Posádce navíc chyběl dalekohled a podle serveru Britannica pochybili i rádioví operátoři, když na můstek nepředali řadu zpráv o tom, že se Titanic pohybuje v území s častým výskytem ledovců. Jeden z nich se stal pro loď osudným.

Po srážce s ledovcem začala evakuace cestujících i personálu. Záchranné čluny, kterých bylo na Titanicu 20, však byly určeny celkem pouze pro 1 178 lidí, na více než tisícovku osob tedy nezbývalo místo. Ve skutečnosti jich na lodi ale zůstalo více, protože některé záchranné čluny odjížděly poloprázdné.

Posádka Titanicu totiž před plavbou neprovedla plánované cvičení na záchranných člunech a nevěděla, kolik osob čluny vlastně uvezou. Z celkového počtu pasažérů i posádky se proto zachránilo pouze 705 lidí.

Vrak lodi nebyl nalezen dlouhých 73 let. Průzkumy v první polovině 20. století limitovaly technologie, které pro takový objev nebyly na dostatečné úrovni. V roce 1985 se ale oceánografovi Robertu Ballardovi povedlo vrak lodi najít, když pátral po vracích jaderných ponorek při expedici pro americké námořnictvo.

„Byla to přísně tajná mise, na které jsem byl, na vrcholu Studené války. Pátrání na Titaniku bylo krycí,“ uvedl loni Robert Ballard pro server CNN. Nález z počátku oslavoval, záhy ale procítil tragickou podobu celé situace. „Na tomto místě se odehrála světová tragédie a teď se mě zmocnilo samotné místo. Jeho emoce mě naplnily a nikdy nepustily,“ dodal.

Titanic leží zhruba čtyři kilometry pod hladinou Atlantického oceánu. Jeho objevení vyvrátilo řadu mýtů a pomohlo k objasnění, co se před 110 lety lodi vlastně stalo.

Témata: Titanic | EuroZprávy.cz

ON-LINE 89. den války: Ruská armáda chce podniknout útok na Slovjansk

23.05.2022 08:50 Rusko na Ukrajině soustředí své síly u východoukrajinského Severodoněcku, od Izjumu chystá další…

Předpověď počasí: Příští víkend se v Česku citelně ochladí

22.05.2022 06:30 Česko si navzdory pátečním bouřkám užívá relativně teplý a místy i sluneční víkend. Ten příští ale…

Na Ukrajině byly zřejmě nasazeny proti ruským okupantům i raketomety z…

22.05.2022 22:07 České raketomety RM-70 byly již nasazeny do bojů proti ruským invazním silám, které napadly…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Vědci očekávají další šíření opičích neštovic. V Česku se zatím neobjevily

22.05.2022 21:14 Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Typické ukrajinské pokrmy dobře známe i v Česku

15.05.2022 09:30 Ukrajinská gastronomie je typická používáním běžně dostupných surovin domácí produkce i starých…

Ukrajinci si také vyprávějí pohádky. Známe jejich příběhy i u nás?

01.05.2022 09:30 Každá země má své pohádky a Ukrajina není výjimkou. Některé ukrajinské národní pohádky se nápadně…

Vědci se chystají vysílat nový vzkaz pro mimozemské civilizace

23.04.2022 07:21 Mezinárodní tým vědců sestavil nový vzkaz, který by se měl vysílat do nejvzdálenějších koutů naší…

Ukrajinské Velikonoce. Jak se liší od těch našich?

18.04.2022 09:40 Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, kdy si věřící připomínají zmrtvýchvstání…

Pomlázka, kraslice nebo beránek. Jaký je původ velikonočních symbolů?

17.04.2022 10:30 K velikonočním svátkům bezpochyby patří pomlázka, malovaná vajíčka, sladký beránek nebo mazanec.…

The Guardian: Strašidelná Británie aneb jak se duchové stali národní…

17.04.2022 06:26 Bylo to uprostřed noci v dubnu 2020 a všude byl "naprostý klid", říká Mandy Deanová. Žije sama v…

Související:

Právě se děje

reklama