Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od společnosti Kellogg's však byly na mušce ekologických aktivistů a společností zabývajících se recyklací, protože jejich ikonický obal je jedním z nejhůře recyklovatelných obalů vůbec.

Pringles, ilustrační fotografie
doporučujeme

Současný obal lupínků Pringles se skládá z kovové základny, papírového tubusu potaženého hliníkovou fólií, hliníkového trhacího uzávěru a plastového víčka. Skutečná noční můra pro recyklační společnosti, které nešetřily kritikou, protože separace jednotlivých materiálů je poměrně náročná. Hlavním problémem současné verze je užití příliš velkého počtu různých materiálů, což značně komplikuje následnou recyklaci.

Tlak na společnost Kellogg's vyvolal také kýženou reakci. Výrobce se rozhodl otestovat jednodušší design obalu, jehož vývoj trval rovných dvanáct měsíců. Nový obal je tvořen zhruba z devadesáti procent papírem a zbylých deset procent náleží plastové fólii, která slouží k utěsnění obsahu výrobku před atmosférickými vlivy, vlhkostí a kyslíkem, které způsobují degradaci lupínků. To jistě všichni znáte, několik dní otevřené lupínky zcela ztrácejí své kouzlo a již se prakticky nedočkáte charakteristického „křup“.

Jenomže Pringles jsou známé také svým patentním „pop“, který dorazí při odtržení víčka, takže trhací uzávěr musel zůstat. V tomto případě jsou v současnosti testovány dvě verze, plastová a papírová, z nichž obě mají při otevření nabídnout ten správný zvuk. Nicméně Simon Ellin z Recycling Association uvedl pro BBC News, že se jedná pouze o polovičaté řešení. Podle něj jde rozhodně o zlepšení, ale pokud by Kellogg's zůstal u plastových víček, pak jen dále přispívají ke znečištění planety plasty. Především v důsledku neukázněnosti lidí, kteří tyto víčka často nechávají v parcích a přírodě. Bohužel, i na takové věci musí brát zřetel společnosti vyvíjející nové obaly.

Kellogg's klade primární důraz na kvalitu produktu, proto musí být balení dostatečně robustní, aby udrželo produkt ve výborné kondici, kterou zákazník očekává. Americká společnost vyrobí denně tři miliony plechovek Pringles jen v rámci Evropy, takže i drobné změny k lepšímu mohou mít ve výsledku značný dopad. Nicméně tyto malé změny nespasí závažné ekologické problémy, ovšem důležité je udělat alespoň něco.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O tetování kvůli recesi klesl zájem až o 50 procent

24.10.2020 16:53 Zájem o tetování v českých i slovenských studiích klesl až o 50 procent. Hlavním důvodem přitom…

Krkavce z Toweru ohrožuje pandemie. Naplní se obávané proroctví?

22.10.2020 09:06 Na bedrech Chrise Skaifeho leží těžká odpovědnost. Jako "pán krkavců" v londýnském Toweru bdí nad…

Kanadské město Asbestos již neexistuje, obyvatelé vybrali přívětivější…

20.10.2020 07:41 Kanadské město Asbestos si v touze zbavit se negativních sepětí se svým jménem, znamenajícím v…

Vše páchne hnilobou, jídlo nelze pozřít. Následky covidu si lidé nesou…

19.10.2020 14:59 Osmatřicetiletá Chandra Drewová z USA byla v dubnu pozitivně testována na nový typ koronaviru. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama