Chřipka nás ohrožuje každý rok. Co je potřebné o ní vědět a jak se jí můžeme vyhnout?

ROZHOVOR – V chladnějším počasí se setkáváme s vírovými onemocněními, jako je například chřipka, která způsobuje každoroční epidemie. V České republice způsobí onemocnění až u jednoho milionu obyvatel. „Chřipka má každoročně na svědomí stovky až tisíce lidských životů,“ říká pro EuroZprávy.cz MUDr. Hana Ševčíková, lékařka centra Očkování a cestovní medicíny společnosti Avenier a.s. v Ostravě.

zdraví
doporučujeme

Teplé dny jsou za námi a my se začínáme setkávat se zdravotními potížemi, jako je například chřipka. Považujete ji za vážné onemocnění?

Ano, chřipka může způsobit velmi vážné poškození zdravotního stavu, při těžkém průběhu se může manifestovat jako hemoragická bronchitida a pneumonie s dušností a plicním edémem nebo jako myokarditida, tedy zánět srdečního svalu. Chřipka může být také komplikována tzv. nasedající, většinou bakteriální infekcí a může velmi výrazně zhoršit průběh existujícího chronického onemocnění, například kardiovaskulárního, plicního nebo onemocnění diabetem.

Jak se může zdravý člověk nakazit chřipkovým onemocněním?

Zdrojem influenza viru je člověk, nemocný nebo na konci inkubační doby, k přenosu dochází kapénkami a předměty nebo prostřednictvím rukou, které jsou kontaminovány virem. Chřipka je velmi snadno přenosná.

Jak dlouho trvá onemocnění a jaké jsou možné následky chřipky?

Nekomplikovaná chřipka končí ozdravením většinou za cca 10 dnů, ještě několik týdnů však mohou přetrvávat změny v plicní ventilaci. Závažné průběhy mohou končit i úmrtím nebo zhoršením základního chronického onemocnění.

Pro koho představuje největší riziko?

Vysoké riziko komplikací a úmrtí mají zejména osoby s chronickým onemocněním dýchacích cest, kardiovaskulárního systému, ledvin, osoby s diabetem, imunodeficitem, děti léčené dlouhodobě salicyláty a obecně osoby nad 50 let. Riziková je i pro malé děti a pro gravidní ženy.

Existuje nějaká možnost prevence, nebo rady jak se chřipce vyhnout?

Nejúčinnější je specifická prevence aktivní imunizací, tedy očkováním. Nespecifická prevence formou zdravého životního stylu je obecně prospěšná, ale nemusí být v případě viru chřipky spolehlivá, pokud se setkáme s vysokou dávkou virů.

V jakém ročním období se s nemocí nejčastěji potkáme a kdy je nejlepší se proti ní očkovat?

Chřipka je sezónní onemocnění, objevuje se obvykle v průběhu listopadu, počet případů se zvyšuje koncem prosince, kulminuje v první vlně v lednu – únoru a mívá obvykle ještě druhou vlnu v březnu. Vzhledem k epidemiologickým charakteristikám chřipkových epidemií v ČR je ideální očkování proti chřipce koncem října až do konce listopadu. Platí ale, že i pozdější očkování je lepší než žádné, ochrana nastupuje nejdříve 2 týdny od podání vakcíny.

Proč je nutné podstoupit očkování každý rok?

Důvodem je variabilita zevní vrstvy obalu chřipkového viru, díky které virus chřipky není identifikovatelný našim obranným systémem v dalším roce, pokud ke změně dojde. Dalším důvodem je pokles hladiny protilátek v čase.

Jak očkování funguje, co se děje v těle člověka?

Vakcína obsahuje buď rozštěpený virus chřipky, nebo pouze antigeny, které jsou našim obranným systémem identifikovány jako cizorodé částice a vytváří proti nim protilátky a buněčnou paměť. V případě, že se náš obranný systém setká se skutečným virem chřipky, je prostřednictvím protilátek zneškodňován, a buď nedojde k rozvoji onemocnění vůbec, nebo probíhá pod výrazně mírnějším klinickým obrazem.

Jaká je míra účinnosti proti chřipce?

Míra účinnosti je závislá na tom, jak odpovídá antigenní složení vakcíny reálně cirkulujícím kmenům chřipky. V letošním roce jsou na trhu dvě tetravalentní vakcíny, které budou poskytovat nejširší možnou ochranu proti čtyřem předpokládaným kmenům chřipky. Míra účinnosti se vyhodnocuje po sezóně a je závislá i na schopnosti organizmu na očkování reagovat.

Očkování proti chřipce je v současnosti spojené s mýty. Například, že z očkování je možné chřipku chytit. Co byste vzkázali lidem, kteří se nemohou rozhodnout, zda se očkovat nebo neočkovat?

Vzhledem k tomu, že vakcíny proti chřipce patří mezi tzv. neživé vakcíny, které v sobě neobsahují virus chřipky v aktivní životaschopné podobě, není možné se chřipkou nakazit z očkování. Stejně tak, jako se člověk nemůže nakazit tetanem po očkování proti tetanu. Pokud se někdo nedokáže rozhodnout, zda očkování realizovat či ne, doporučuji konzultaci s lékařem, který může mýty související s očkováním vysvětlit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda na železné oponě. Vojína při útěku na Západ zastavil až transportér…

24.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR – Na vojně si plně uvědomil zrůdnost komunistického režimu. Miroslav Prokeš, který sloužil…

Bruslení má u nás tradici. Jaká je historie tohoto zimního sportu?

24.01.2021 19:25 Aktualizováno Počátky bruslení spadají už do období pravěku, o čemž svědčí nálezy archeologů. Brusle však až do…

Role očkování v boji s infekcemi. Zachraňovalo životy, některé choroby…

23.01.2021 09:30 Infekční choroby vždy představovaly pro lidstvo hrozbu, zvlášť v případech, kdy se jednalo o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama