Populisté se budou chtít na koronaviru přiživit. Itálie se stane časovanou bombou, píše tisk

Pandemie koronaviru, která v posledních dnech ochromila Evropu, a uvrhla jí do recese, z níž se bude ještě dlouho vzpamatovávat, se promítne i do politických preferencí. I na to by měly demokratické strany pamatovat, protože dříve či později začnou ze zoufalství a strachu lidí těžit extremistické a populistické strany. Informoval o tom britský deník Guardian.

itálie

Na jednu stranu by leckdo mohl namítnout, že je tomu přesně naopak, a že právě koronavirus bude tím pomyslným hřebíkem do rakve všem populistickým stranám, jež nejsou schopné na současnou situaci adekvátně reagovat. Jako příklad lze uvést českého prezidenta Miloše Zemana a jeho projev, včetně dost zvláštního "státnického" rozloučení se s občany ve stylu "Nashledanou v lepších časech". To samé je vidět i Tomia Okamury a jeho stoupenců, kteří mají tendenci vytvářet konspirační teorie o viru uniklém z laboratoře, či odvádět pozornost k utečencům na řecko-turecké hranici.

Vše spíš svědčí o tom, že koronavirus se stal jakýmsi pomyslným lékem, protože celý svět přestal řešit věci, které byly ještě donedávna považovány z klíčové. Migrační krize jako by zcela pominula. Gender už stejně nikoho, včetně jeho stoupenců, nezajímá apod. Populisté a extremisté dnes už nemají z čeho těžit a na výsluní se dostávají odborníci, po nichž je v této těžké a neklidné době poptávka. I český premiér Andrej Babiš výrazně změnil svojí rétoriku, protože pochopil, že počáteční zmatečný manévr jeho vlády, který zneklidnil nemalou část populace, nebyl zrovna tím nejlepším postupem.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že dobám přepáleného politického marketingu a populistům, kteří více slibují, ale méně plní, zvoní pomyslná hrana. Ne vše je ale takové, jak se na první pohled zdá Stačí se například podívat na přístup ke koronaviru, který volí jak britský premiér Boris Johnson, tak i americký prezident Donald Trump. Oba se spíše snaží udržet si přízeň svých voličů líbivými hesly o vytvoření kolektivní imunity. V USA dokonce zaznívají názory, že by se k nemoci měl razit přístup ála španělská chřipka. Prostě jí nechat proběhnout a holt silnější přežijí a slabší zemřou. Ne že by se i v českém prostředí nenašly názory, že koronavirus "vyřeší" důchodovou reformu, byť jsou sebevíc cynické.

Populisté budou cílit na vyčerpanost voličů

Na začátek je potřeba si přiznat to, nač spousty politologů a sociologů, dlouhodobě upozorňují, a sice rozdílnost evropské a asijské kultury a mentality. Ačkoliv je dnes běžné nosit na veřejnosti roušku, ještě donedávna se většina Čechů takovým lidem posmívala, ba od nich dávala ruce pryč. Nejinak tomu nebylo ani v Německu, které z letargie vytrhl až rostoucí počet nakažených. Evropané jsou ve srovnáni s Asiaty, a to nejen s Čínou, ale i jinými zeměmi jako je například Jižní Korea nebo Tchajwan, rozmazlenější, a hůře se dlouhodobě podřizují restrikcím.

Zatímco čínský lid plně respektoval veškerá vládní nařízení, Evropané je spíš začali buď obcházet, anebo prostě nedodržovat. V Londýně bylo donedávna doslova přeplněné metro, v Německu se pořádaly koronavirové večírky a ani Čechům se nevyhnuly párty na studentských kolejích, pořádané paradoxně španělskými a italskými studenty v rámci projektu Erasmus. Sice by jeden mohl namítat, že Italové, až na výjimky, byly poměrně poslušní, a chápali aktuální situaci. Nicméně na rozdíl od zbytku Evropy jsou na krizové situace přeci jenom o něco víc zvyklí - zažili zemětřesení, teroristické útoky apod.

Jde ale o to, jak dlouho jim tato schopnost vydrží. Jelikož navzdory víkendovým pozitivním zprávám o zpomalení růstu počtu nakažených, se spíše dennodenně potýkají se zprávami o dalších úmrtích a vytíženosti tamních pohřebních služeb. Stejný scénář čeká pravděpodobně i Španělsko. Ano, Italové projevili ochotu se na nějaký čas omezit ve svých životech. Nicméně dokud nebudou mít pocit, že to sklízí své ovoce, začnou se stávat čím dál více unavenými, z čehož pak vytěží právě politici typu Matteo Salvini a jiní. Ti budou pak čerpat z jejich frustrace a začnou jim nabízet "jednodušší" řešení. Radši ani nepomyslet na to, jaká.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama