Sbohem, rtěnky a léčení. Rouška u lidí mění přístup k péči o pleť

Rouška, tento nástroj nezbytné ochrany v krizi způsobené koronavirem, změnila náš sociální život, ale také narušila rituály líčení a péče o obličej, píše francouzský deník Le Figaro. Každé léto se - stejně jako v populární písničce - vracívají dívčí rty nalíčené rudou nebo korálovou rtěnkou. Teď ale není vůbec jisté, zda se v nadcházejících týdnech znovu objeví.

make-up
doporučujeme

"Pod rouškou a slunečními brýlemi, které chrání před virem, nezbývá mnoho místa k líčení," stěžuje si čtyřicátnice Muriel. "V prvních dnech jsem to zkoušela, ale rtěnka se otiskla na roušku, stejně jako make-up. Nejenže se bez líčení cítím špatně, ale mám strach, aby líčidla nezpůsobila, že bude rouška neúčinná," dodává.

Ohrozí tedy covid-19 nakonec i líčení? V Jižní Koreji, kde se nyní rodí většina módních tendencí, než se rozšíří dál po světě, vzrostl mnohonásobně prodej fixačních sprejů a nesmazatelných make-upů, o kterých se obvykle říká, že příliš vysušují pokožku. "Je jisté, že se nebudeme líčit jaké dříve, můžeme skutečně zapomenout na rudá ústa s karmínovými pigmenty," předpovídá Terry de Gunzburgová, zakladatelka značky by Terry. "Nikoli však na hydratační a zpola transparentní barevné balzámy, které lze po stažení roušky jednoduše aplikovat konečky prstů, aby projasnily obličej. Vsaďme se, že se nové tendence budou soustředit na nové řasenky, linky a oční stíny. Představuji si spíše lehké líčení, která dodá pleti odpočatý vzhled, na hydratační oční krémy proti vráskám a na make-up v tónu ´nude´ s účinky proti vráskám," vysvětluje.

Tyto textury by mohly nahradit vydatné make-upy a pudry, které nelze pod rouškou používat. "Péče (o pleť) nahradí líčení do té míry, že se sama stane líčením. Půjde zejména o přípravky bez pigmentu, které například stimulují růžové tóny pleti," říká Sue Nabiová, tvůrkyně značky péče o pleť Orveda. V budoucnu budou ceněny spíše známky dobrého zdraví a změní se proto rutina péče.

Nošení roušky vede k tomu, že se vyhýbáme vydatným krémům pro zónu od nosu po bradu. "Už jsme zjistili vyšší počet problémů s pletí," říká Sue Nabiová. Účinná ochrana proti viru je zajištěna neprodyšnou látkou, ale ta kromě toho, že působí jako bariéra, zvyšuje pod rouškou teplotu a v pórech se tak akumuluje kožní maz a více se množí bakterie. Je lépe používat lehká séra nebo fluidní přípravky, které nejsou na pleti příliš mastné a těžké. Například v Asii se nyní nejvíce prodávají čistící, antibakteriální krémy působící proti akné.

"Je třeba, abychom se naučily čistit pleť pečlivěji než dříve, aby se zbavila nečistot a mohla lépe dýchat," zdůrazňuje Terry de Gunzburgová. Je to příležitost, jak objevit dvojí čištění, které praktikují obvykle ženy v Asii, zvyklé už dlouho nosit roušky při rýmě, chřipce, alergiích a znečištění ovzduší. Odličování má dvě etapy: za prvé za pomoci mastného přípravku, ať už krému nebo mléka či oleje, odstranit kožní maz, make-up a sluneční filtry, za druhé čistit pleť mlékem nebo omýt vodou s gelovými či pěnovými přípravky, aby se odstranily hydrofilní zbytky, znečišťující částice, pot a bakterie.

Rouška je nepřítelem číslo jedna pro smíšenou pleť, která má sklony k akné či jiným nedokonalostem. "Protože neustále tře pleť, působí jako peeling, a to oslabuje kožní bariéru a pleť je pak citlivější," upozorňuje Sue Nabiová. Její prebiotická emulze, která byla původně zamýšlena jako prostředek regenerace pleti po plastických operacích, se proto nyní prodává více než dřív.

"Předpokládám, že nás nošení roušky povede k tomu, že zanecháme příliš agresivní péče, jako jsou přípravky s retinolem a AHA kyselinami. Doufám především, že se zaměříme na kosmetiku, která pleť posiluje a obnovuje její přirozenou obranyschopnost," dodává Sue Nabiová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve 27 letech zemřel jediný vnuk Elvise Presleyho, okolnosti jsou nejasné

13.07.2020 13:23 Ve svých 27 letech zemřel Benjamin Keough, jediný vnuk legendárního rock'n'rollového zpěváka Elvise…

Slavná tenistka navrhla módní roušky, sklidily obrovský úspěch

12.07.2020 13:01 Dvojnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová navrhla spolu se svou sestrou design pro…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy