Těmto místům se vyhněte, dokud nebude vakcína, radí experti. Kde hrozí nákaza?

Nakazit se novým koronavirem SARS-CoV-2 můžete prakticky kdekoliv, konkrétní případy z celého světa ale dokazují, že existují místa, kterým je doopravdy lepší se vyhnout. Experti v souvislosti s tím mluví o tzv. „super-rozptylu“.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Přestože WHO nedefinuje nic takového, jako je „super-rozptyl“, odborníci tvrdí, že existují jedinci, kteří zvládnou nakazit větší počet lidí v uzavřených prostorech.

Web Business Insider uvádí příklad z Jižní Koreji, kde byla pozitivně testována žena po účasti na bohoslužbě ve městě Tegu, poté přibývali další nakažení a z 30 pozitivních lidí na covid-19 bylo o dva týdny později více než 2 900. Sama pacientka nakazila 43 věřících a počet případů začal nekontrolovatelně stoupat. Od 20. do 29 února se zvedl počet pozitivních na covid-19 v zemi z 53 na 909 lidí denně.

Výpočty se provádějí pomocí indexu nakažlivosti, který v epidemiologii vyjadřuje předpokládaný počet osob, které jedinec nakazí, pokud populace nemá vytvořenou imunitu. Označuje se R0. Podle WHO se R0 v případě koronaviru pohybuje mezi 2 a 2,5. Ale studie z roku 2011 ukazuje, že pouze 20 % lidí nakazilo 80 % dalších během různých epidemií, a to podle Businessinsideru právě ukazuje na jedince se „super-rozptylem“.

Odbornice na infekční choroby Elizabeth McGrawová uvádí příklad spalniček, které se nekontrolovatelně šířily v posledních dvou desetiletích v USA díky těmto jedincům. „Nemocní a neočkovaní jedinci navštěvovali přeplněná místa jako školy, nemocnice, letadla a parky, kde infikovali mnoho lidí,“ uvedla McGrawová.

Protože se virus SARS-CoV-2 šíří kapénkami, je riziko přenosu v uzavřených prostorách větší, jak dokládají různé studie. Podle předběžného výzkumu v Japonsku je v uzavřeném prostoru až 18,7krát větší riziko přenosu než venku. Podle neurochirurga Ericha Anderera z New Yorku je důležité pobývat převážně venku, stýkat se s menším počtem lidí a vyhýbat se nemocným.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA zveřejnilo zprávu, která ukazovala na „super-roztyl“ ve sboru ve Washingtonu. Při zkoušce, která trvala téměř dvě hodiny, od sebe seděli zpěváci ve vzdálenosti zhruba 20 centimetrů a občerstvovali se. Později se ukázalo, že jeden sborista měl onemocnění covid-19 a nakazil 53 svých kolegů, z nichž tři museli být hospitalizováni a dva dokonce zemřeli.

Podle CDC to potvrzuje hypotézu, že virus může být v určitých prostředích vysoce přenosný. „Kapénky mohou letět dále, pokud jim dáte energii ve formě kýchnutí, ale i zpěvu,“ uvedl profesor infekčních chorob William Schaffner a dodal, že lidem zakazují zpívat, dokonce i když dodržují rozestup minimálně 2 metrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak pandemie koronaviru v budoucnu změní svět práce?

24.05.2020 19:51 Virus SARS-CoV-2 zásadně změnil způsob našeho života, ale co svět práce? Po rozvolňování ochranných…

Alžběta Lidmila a zámek Nový Stránov aneb život ženy v 17. století

24.05.2020 08:38 Mnoho lidí, především žen, si dodnes uchovává naivní představu o statečných rytířích, sličných…

Může citron nebo zelí škodit zdraví? Vědci řekli, proč bychom po nich měli…

23.05.2020 21:01 Aktualizováno Už od dětských let je nám vštěpováno, že základ ústní hygieny spočívá v čištění zubů dvakrát denně.…

Vědci vydali doporučení, jak zacházet s jídlem z dovozu nebo z výdejního…

23.05.2020 19:41 Koronavirus SARS-CoV-2 uzavřel restaurace, bistra a jídelny po celé zemi. Mnoho z nich vsadilo na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy