Třes rukou: Neškodná lapálie, či vážná nemoc? Naučte se poznat rozdíly

Třes (tremor) rukou někdy postihne každého z nás. Může se jednat o pouhou reakci organismu na chlad, únavu či trému, jsou však i stavy, které byste již měli konzultovat se svým praktickým lékařem. Ten vás pravděpodobně pošle na důkladnější vyšetření k neurologovi.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Velmi častou formou třesu je „esenciální tremor“. Není sice pokládán za symptom vážné choroby, dokáže ovšem pořádně zkomplikovat život.

„Tento třes se objevuje už u čtyřicátníků. Když jste v klidu, ruce se vám netřesou. Zato se vám roztřesou, jakmile dáte ruku do pohybu a snažíte se něco uchopit, napít se,“ uvedl doktor William Kormos pro server health.harvard.edu. Pacienti s esenciálním třesem mají potíže s psaním, kdy se kdysi úhledné písmo změní v nečitelný „škrabopis“.

zdroj: YouTube

Esenciální tremor se kromě třesu rukou projevuje i mírným třesem hlavy, může se třást hlas. Dolní polovina těla naopak zasažena nebývá.

Esenciální tremor se zhoršuje, když to přeženete s kofeinem nebo jste ve stresu. Typickým příkladem může být situace, kdy chcete u oběda udělat dojem na šéfa či tchyni. V tu chvíli se pro vás stane téměř nemožné sníst polévku. Ruka se lžící se rozklepe a všechno „vybryndáte“.

Esenciální tremor paradoxně ustupuje při požití alkoholu. Zde však nastává problém. Samoléčba vodkou či rumem z vás může udělat alkoholika. A jak známo, alkoholikům se třesou ruce, především při abstinenčním syndromu, který může přejít až v delirium tremens. Jde tedy o začarovaný kruh.

Příčina esenciálního třesu není přesně známá, neexistuje proto stoprocentně účinný lék. Pacientům se podávají léky na uklidnění (benzodiazepiny jsou však návykové) či antiepileptika. Doporučuje se zvýšit příjem vitamínů a minerálů (b-komplex a hořčík). Můžete vyzkoušet přípravky z kozlíku lékařského. Tato bylina je pokládána za „přírodní diazepam“.

Esenciální třes je laicky řečeno opakem parkinsonského třesu. „Ten se vyskytuje, když je pacient v klidu, například v křesle při sledování televize či při usínání, naopak ustupuje při pohybu," vysvětluje doktor Kormos.

zdroj: YouTube

V případě Parkinsonovy choroby jsou třesem postiženy i dolní končetiny, přidává se svalová ztuhlost, zakopávání.

Velmi vážný je „intenční tremor“, který je projevem poškození mozečku (úraz, nádor). Třes v tomto případě připomíná mávání.

zdroj: YouTube

Třes může být dále symptomem zvýšené činnosti štítné žlázy, či hypoglykémie (nízké hladiny cukru v krvi). Třes se vykytuje při otravě mědí, olovem, arzénem nebo brómem. Je také přítomen u různých typů těžkých demencí (Alzheimerova choroba a Huntingtonova nemoc).

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existuje recept na úspěch v životě? Nikdy neusínejte na vavřínech

18.11.2019 17:34 Úspěch, to je spokojený život a často je jeho podpůrným pilířem kariéra. Vaše kariérní dráha začíná…

Svět bez jablek, kávy, paprik a ořechů? Za pár let možná realita

18.11.2019 13:36 Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou…

Lze žít ve velkoměstě jen z darů přírody? Aktivista si to vyzkoušel.…

17.11.2019 14:20 Rob Greenfield je Američan a jezdí převážně stopem. Je to jeden z jeho způsobů, jak omezit…

Žádný internet, žádné počítače, Favorit na vrcholu. Jaký byl život v roce…

17.11.2019 10:25 Události roku 1989 jsou dobře známy i těm, kteří v té době ještě nebyli na světě. O politické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama