Tužka a papír, nebo notebook? Vědci zjistili, jaký je nejlepší způsob zapisování poznámek

Většina lidí si na přednášku nebo pracovní poradu bere notebook. V dnešní době mnoho lidí píše pomocí moderní techniky mnohem rychleji. Jedná se samozřejmě o velmi užitečnou dovednost, která vám umožní rychle a snadno zaznamenávat velké množství informací. Pam Muellerem se v experimentu zabýval, zda je lepší využívat klasické pero a papír nebo notebook.

Přidejte svůj názor

studium
doporučujeme

Na experiment se vytvořily dvě skupiny lidí, přičemž jedna dostala na práci notebook a druhá poznámkový blok s perem.  V poznámkách byl malý rozdíl, napsal server BBC.

Studenti, kteří používali klávesnici, psali slova lektorů doslovně. Zatímco druhá skupina studentů psala rukou pomaleji a do poznámek zahrnula důležité informace. Poté dostali studenti několik testů na rozptýlení. Následně byli zkoušeni z obsahu přednášky.

Pokud jde o zapamatování si faktů, nezáleželo na tom, jaký způsob zapisování poznámek použili. Když byli studenti požádáni o vysvětlení pojmů uvedených v přednášce, ti kteří si dělali poznámky perem, zvládli odpovídat lépe.

Doslovné zapisování poznámek zahrnuje mělkou formu kognitivního zpracování. Můžete to udělat i bez přemýšlení o obsahu, který byste si vybrali. Při použití pera a papíru však zpracováváte tyto informace, protože je nemůžete napsat úplně. Další výhodou použití pera a papíru je to, že na stránce můžete podtrhávat nebo přidat další informace na okrajích.

Tým navrhl další studii, kde upozornil studenty s notebooky, aby nepsali poznámky doslovně. Přes varování si studenti používající notebooky stále psali poznámky doslovně a i nadále nedokázali odpovědět na otázky.

Studentům se umožnilo prohlédnout si poznámky před testem. Skupina, která používala pero a papír dopadla v testování lépe. Důvodem je, že kognitivní zpracování materiálu pomůže k lepšímu porozumění a zapamatování.

Samozřejmě, pokud potřebujete psát rychle, pak je notebook ideální. Pokud je vaším cílem porozumět materiálu lépe a nejen vytvořit poznámky, dělejte si poznámky ručně. Rukopis také zlepšuje motorické zručnosti, paměť a kreativitu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Kate a vévodkyně Meghan: Proč stráví Vánoce přes půl světa od…

13.12.2019 10:20 Britská vévodkyně Meghan a její manžel princ Harry stráví Vánoce téměř na druhé straně světa.…

Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

12.12.2019 13:38 Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky…

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama