Událost, která mohla změnit dějiny. Stačilo pár minut a svět by dnes vypadal jinak

Píše se 8. listopad roku 1939. Nacistický vůdce Adolf Hitler právě vchází do sálu mnichovské pivnice Bürgerbräukeller, kde má přednést svůj každoroční projev. Nikdo netuš, že za pár minut se v budově rozhostí hotové peklo.

Přidejte svůj názor

Adolf Hitler
doporučujeme

Ve 21:20 exploduje v sloupu umístěném v těsné blízkosti řečnického pultu časovaná bomba. Atentát na Hitlera je zřejmý, útočníkům ale nevyšel. Bomba sice vybuchla na vteřinu přesně, Hitler ale už u pultu nebyl.

Projev na každoroční vzpomínkové slavnosti s bojovníky NSDAP u příležitosti neúspěšného pokusu o puč v roce 1923 totiž ukončil dříve než v jiných letech. V době výbuchu už třináct minut v sále nebyl.

Mohutný výbuch zdemoloval interiér pivnice a zanechal po sobě osm mrtvých a desítky zraněných. Nacistický vůdce ale mezi nimi nebyl a z útoku vyvázl nezraněn.

Bombu sestrojil a do sloupu umístil šestatřicetiletý truhlář Georg Elser, který utekl vlakem do Kostnice a ještě před výbuchem přešel přes hranice do Švýcarska.

Zde byl ale zadržen a později se ke svému činu přiznal. Byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen a později do Dachau, kde měl být postaven před soud. 9. dubna 1945 byl ale na příkaz z nejvyšších míst zastřelen.

Na Hitlera se pokusili jeho nepřátelé spáchat až čtyři desítky různých atentátů, ani jeden z nich ale nevyšel. Drtivá většina z nich se odehrála na území Německa, většinou v Berlíně. Několik se jich poté uskutečnilo v Sovětském svazu nebo ve Francii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Kate a vévodkyně Meghan: Proč stráví Vánoce přes půl světa od…

13.12.2019 10:20 Britská vévodkyně Meghan a její manžel princ Harry stráví Vánoce téměř na druhé straně světa.…

Experti do detailu rozebrali Vánoce. Zjistili, jak moc škodí zdraví

12.12.2019 13:38 Vánoce klepou na dveře a řada bytů, domů i obchodů se už oblékla do štědrovečerního hávu. Stromečky…

Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek…

11.12.2019 12:59 Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku…

Střelec z Ostravy si před smrtí dopisoval se slavným zpěvákem

10.12.2019 17:48 Aktualizováno David Stypka patří mezi nejúspěšnější současné zpěváky mladé generace. O tom i cena Anděl, kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama