Úmrtní listy nepostihují důležitou věc, tvrdí odborníci. Jde o klimatické změny

Australská studie tvrdí, že lidé po celém světě umírají v důsledků klimatické krize, ale tento aspekt není zohledňován v úmrtních listech. Samotná Austrálie má pro úmrtí kvůli změně klimatických podmínek kolonku. Odborníci varují, že pokud by světové emise zůstaly stejné, do roku 2080 v Austrálii by se počet úmrtí zvýšil na čtyřnásobek, a to pouze kvůli lidské činnosti.

Klimatické změny
doporučujeme

Převážně jde o fosilní paliva, těžbu dřeva v deštných pralesích nebo intenzivní chov hospodářských zvířat, při čemž vzniká nadměrné množství skleníkových plynů, které přispívají k intenzivnějšímu skleníkovému efektu a v důsledku toho dochází ke globálnímu oteplování.

„Změna klimatu vraždí, ale neuznáváme ji na úmrtních listech,“ konstatovala lékařka Arnagretta Hunterová z australské národní univerzity. Odborníci odhadují, že čísla v souvislosti s úmrtími na extrémní teploty jsou značně podhodnocena, a to až 50krát.

Analýza, která probíhala v letech 2006 až 2017 zjistila, že méně než 0,1 % lidí z 1,7 miliónů podlehlo nadměrnému teplu. Nová analýza však uvedla, že to procento je mnohem vyšší, a to až o 2 %. Hunterová mluví převážně o požárech v Austrálii, s poklesem srážek také došlo k rekordnímu nárůstu měsíčních teplot. Tato situace trvala 36 měsíců a na přelomu roku 2019 a 2020 Austrálii zachvátily požáry na ploše 186 260 km čtverečních.

„Víme, že lidé, kteří během požáru zemřeli, nebyli jen ti, co bojovali s přímým ohněm, ale mnoho Australanů zemřelo v důsledku vystavení se kouři,“ uvedla Hunterová a dodala, že pokud má jedinec astma a zemře na vystavení se kouři, mělo by to být zapsáno v úmrtním listě.

Autoři apelují na důležitost dat, aby mohli znát skutečnou souvislost mezi klimatickými změnami a úmrtností. Vědci to srovnávají s úderem blesku, který udeřil do stromu, odpadla mu větev a zabila člověka. Jde o úmrtní list, který stanoví viníka jako větev, nikoliv blesk.

„Změna klimatu je problémem pro mnoho lidí. Pokud však není zaznamenán účinek extrémních teplot, nelze celkový dopad změny pochopit,“ píšou autoři ve studii zveřejněné v The Lancet Planetetary Health a dodávají, že potvrzení v případě úmrtí je třeba modernizovat. Mají být zahrnuty nepřímé účinky spojené s životním prostředím.

„Změna klimatu je jednou z největších hrozeb, na kterou budeme narážet i poté, co se svět vypořádá s koronaviry,“ řekla Hunterová a dodala, že svět je schopný úspěšně sledovat úmrtí na covid-19, ale je třeba účinné systémy pro sledování vlivu klimatických změn na lidské zdraví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve 27 letech zemřel jediný vnuk Elvise Presleyho, okolnosti jsou nejasné

13.07.2020 13:23 Ve svých 27 letech zemřel Benjamin Keough, jediný vnuk legendárního rock'n'rollového zpěváka Elvise…

Slavná tenistka navrhla módní roušky, sklidily obrovský úspěch

12.07.2020 13:01 Dvojnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová navrhla spolu se svou sestrou design pro…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy