Užitečná kávová sedlina? Ve Francii na ní pěstují chutné houby

Kávová sedlina vydává ostře sladkou vůni a připravuje se na svůj druhý život: v Ile-de-France slouží hlavní odpad z kaváren k pěstování hlívy ústřičné, která končí na talířích hostů týchž zařízení. Píše o tom agentura AFP.

hlíva ústřičná
doporučujeme

Jakmile je kávová sedlina roztříděna a smíchána s kartonem a odpadní vlnou, ale rovněž s vlákny houby, umístí se do jakýchsi dlouhých plastových jitrnic. Pověsí se vertikálně ve tmě a pak dva týdny substrát pracuje.

"Napodobujeme podmínky, které panují pod stromy. Teplota a vlhkost jsou tady srovnatelné," vysvětluje Arnaud Ulrich, jeden ze zakladatelů firmy UpCycle. Ta byla založena v roce 2014 a nachází se v Saint-Nom-la-Breteche v severní části střední Francie.

Podhoubí v temnotě roste tak, jako kdyby bylo pod kořeny stromu. Za dva týdny se saky, které mezitím zbělely, přemístí do místnosti, kde zrají. Najednou se zde rozsvítí a sníží se vlhkost. Skončily prázdniny v lese. Saky se naříznou a hlíva ústřičná se vyjme.

"Houby jsou stresované, a to jim dodává chuť k reprodukci, k uvolňování spór, a tak vylézají ze saků. Pak už je třeba je jen posbírat," vysvětluje Ulrich.

Městské zemědělství má být podle něj především spojeno s recyklací organického odpadu ve městě. "Na 30 procent městského odpadu tvoří bio odpad, který lze znovu zhodnotit. Dnes se ale recykluje pouze pět procent toho materiálu. Děláme moderními metodami jen to, co se už dělalo v 19. století," dodává Ulrich.

V té době se zrodily "pařížské žampiony" z myšlenky recyklace organických materiálů: zelináři je pěstovali na skládkách kolem města a využívali exkrementy tisíců koní, kteří jejich zeleninu do Paříže vozili.

Dnes se měsíčně shromáždí 20 tun kávové sedliny, především v jídelnách velkých společností ze západní Paříže. Vyprodukují se z nich asi dvě tuny hlívy ústřičné. Kilogram houby se prodává za 15 eur (asi 383 Kč).

Nedávno byly i pařížské kavárny vyzvány, aby se k tomuto hnutí připojily. "Je to poctivý krok, týdně vyprodukujeme 20 až 30 kilogramů sedliny," vysvětluje Romain Vidal, majitel kavárny Le Sully, která je jednou z průkopnic této recyklace. "A náš kuchař zanese hlívu ústřičnou na náš jídelníček," dodává.

Vidal je s touto zkušeností spokojen. Houby jsou podle něj pevné, chutné a při vaření z nich unikne jen málo vody.

V Paříži, městě kaváren a teras, je zdrojů dost a dost. Podle odhadů firmy UpCycle vyprodukuje metropole ročně asi 600.000 tun kávové sedliny. Firma podobné projekty zavedla v dalších francouzských městech.

Po sběru hub začíná káva svůj třetí a zároveň poslední život, než se konečně navrací do země. Smíchanou s podhoubím a dřevěnou celulózou ji používají jako kompost zelináři a květináři.

Z kuchyňského odpadu, jako jsou slupky z brambor či zbytky masa nebo ryb, se vyrábí kompost, který se zase používá k produkci hub.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eric Trump: Bouřlivý rozchod rodičů byl užitečnou školou pro budoucnost

02.12.2020 16:40 Bouřlivý rozchod rodičů byl dobrou školou pro období, které Eric Trump prožil v době otcova…

Převoz 300kilového muže do nemocnice: Pomáhal jeřáb, musel se zbourat kus…

01.12.2020 15:24 Aktualizováno Muže vážícího 300 kilogramů vyprostil z jeho vlastního domu na jihu Francie speciální tým. Alain…

Jak řádila španělská chřipka v Praze? Není to neškodná rýma, varoval tisk

29.11.2020 21:52 Aktualizováno Jednu z nejhorších epidemií v dějinách představovala španělská chřipka. Dochovaný dobový tisk nám…

Indičtí pouliční žehlíři už nemusí kazit vzduch, pomohl vynález 14leté…

29.11.2020 08:38 Mezi prodavači čaje a zeleniny vyhlazují pouliční žehlíři na svých pojízdných stolcích v ulicích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama