V Británii se vydražilo zrcadlo Marie Antoinetty, brzy bude k mání i střevíček

Za 10.000 liber (téměř 300.000 Kč) se v Británii vydražilo zrcadlo, které kdysi patřilo francouzské královně Marii Antoinettě. Posledních čtyřicet let viselo v koupelně dosavadního majitele, informovala stanice BBC. K mání bude brzy v aukci i elegantní střevíček popravené královny.

Žena před zrcadlem
doporučujeme

Zrcadlo o rozměrech 50 na 40 centimetrů má na sobě připevněný štítek, který potvrzuje, že bylo majetkem Marie Antoinetty, píše BBC. Podle zástupce aukční síně si ale jeho dosavadní majitel myslel, že "jde spíš o legraci a není to nejspíš pravda". Proto vzácnou památku, kterou zdědil v 80. letech minulého století od příbuzného, pověsil do jedné z koupelen ve svém domě.

Pravost zrcadla se ale podařilo ověřit. Vyskytuje se totiž na seznamu dražených věcí z majetku někdejšího francouzského císaře Napoleona III. z roku 1889. Císařova manželka Evženie se o život Marie Antoinetty zajímala a sbírala předměty s ní spojené .

Marie Antoinetta byla manželkou francouzského krále Ludvíka XVI. a dcerou české královny Marie Terezie. Ona i její manžel byli v roce 1793 za velké francouzské revoluce popraveni gilotinou.

"Je skvělé si představit, že se do zrcadla dívala samotná Marie Antoinetta," řekl zástupce aukční síně East Bristol Auctions. "Ukazuje to, že každodenní předměty, které máme, často mohou skrývat tajemství, díky kterým mají cenu malého jmění," dodal.

Zájemci o předměty spojené s někdejší francouzskou královnou, kteří se nestihli zapojit do aukce o zrcadlo, ale nemusí smutnit. Už v neděli se ve Versailles u Paříže bude dražit bílý střevíc Marie Antoinetty. Vyvolávací cena je mezi 8000 a 10.000 eury (211.000 a 264.000 Kč), informovala agentura AFP.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vévodkyně Meghan: Kvůli barvě kůže a ztrátě syna jsem uvažovala o…

08.03.2021 11:51 Bolestivé diskuse v britské královské rodině o barvě kůže jejich syna, ztráta práva na ochranu či…

Smutný příběh mizejícího zámku Maříž. Kdo ho má na svědomí?

07.03.2021 13:30 Zámek, respektive zbytky zámku Maříž, se nacházejí na okraji stejnojmenné vsi v jihozápadní části…

Mocnými na okamžik. Kteří panovníci vládli nejkratší dobu?

07.03.2021 11:10 Mezi nejdéle vládnoucí panovníky v dějinách Evropy patřil Ludvík XIV., král Francie, dnes například…

Franz Kafka přežil španělskou chřipku. Jaký měl průběh?

07.03.2021 09:30 Když na podzim roku 1918 zasáhla Prahu španělská chřipka, nakazil se jí také spisovatel Franz Kafka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama