V ruské laboratoři došlo k explozi plynu. Byly v ní vzorky smrtících virů

Exploze plynu v ruské laboratoři poškodila centrum se vzorky nebezpečných virů. Ruské úřady tvrdí, že výbuch nezpůsobil žádná poškození, která by mohla mít vliv na lidské zdraví.

Příprava testovací vakcíny proti ebole
doporučujeme

Výbuch nastal v pondělí v ruském státním středisku pro výzkum virologie a biotechnologie, známé jako Vektor v Novosibirské oblasti. Došlo k explozi plynové láhve, o čemž informovaly ruské úřady.

Centrum Vektor je jedním ze dvou na světě, které uchovává vzorky nebezpečných virů neštovic, eboly nebo antraxu, uvádí CNN. 

Při incidentu byl zraněn jeden pracovník, kterého převezli do nemocnice kvůli popáleninám. Výbuch rozbil všechna okna v budově ústavu a způsobil požár na ploše přibližně 30 metrů čtverečních.

V místnosti, kde došlo k výbuchu, nebyl skladován žádný biologicky nebezpečný materiál. Starosta města také trval na tom, že incident nepředstavuje žádnou biologickou, nebo jinou hrozbu pro místní obyvatelstvo, uvedla agentura TASS.

Centrum pro virologii a biotechnologii bylo založeno v roce 1974. Nyní je jedním z největších výzkumných center na světě vyvíjejících vakcíny a nástroje pro diagnostiku a léčbu infekčních chorob.

Na otázku, zda viry mohou přežít výbuch odpověděl pro CNN Dr. Joseph Kam, klinický docent ve Středisku Stanley Ho pro vznikající infekční nemoci. „Viry jsou křehké a více než 100 stupňů a více je zabije.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

09.07.2020 20:59 Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila…

Divadla mohou od víkendu v Anglii pořádat venkovní představení

09.07.2020 20:53 Divadla mohou od víkendu v Anglii opět pořádat alespoň venkovní představení. Příští týden otevřou…

Pandemie je dle Moskvy překážkou pro obnovení česko-ruských diplomatických…

09.07.2020 18:31 Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová dnes řekla, že Rusko je připravené k dialogu s Českou…

Vražda Čečence ve Vídni je podle Kadyrova dílem cizích agentů

09.07.2020 18:22 Aktualizováno Víkendová vražda opozičního čečenského aktivisty ve Vídni je dílem zahraničních agentů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy