Postoj lidí k vakcínám se mění. Uvědomují si nebezpečí covidu-19

Tábor těch, kdo odmítají vakcíny, nepřevažuje nad lidmi, kteří by očkování podstoupili. V době pandemie koronaviru by podle průzkumů očkování proti covidu-19 podstoupila většina respondentů.

Ilustrační foto
doporučujeme

Za komunitou proti očkování stojí britský lékař Andrew Jeremy Wakefield, který tvrdil, že očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám souvisí s autismem u dětí.

I přesto, že svůj "výzkum" založil na pouhých 12 dětech, a jak se následně ukázalo, data falšoval a byl usvědčen z podvodu, dodnes někteří lidé věří, že očkování je nebezpečné.  

A podle WHO je právě odpor proti očkování jednou z 10 největších zdravotních hrozeb, mělo by být očkováno 75 % až 95 % populace, aby se zajistila kolektivní imunita.

Průzkum z roku 2018 ukazuje, že 7 % osob s očkováním nesouhlasí. Konkrétně pak v severní Americe nemá s vakcinací problém 72 % lidí, v severní Evropě 73 %, v západní Evropě 59 %. Podle France24 se ale také ukazuje, že například ve Francii 33 % lidí nepovažuje očkování za bezpečné.

Postoj lidí k vakcínám se přesto mění. Pouze 18 % lidí by ve Francii odmítlo očkování proti COVID-19. V Británii v polovině března odmítlo 7 % lidí vakcínu, ale začátkem dubna už pouze 5 %, uvedl Guardian.

Podle Scotta Ratzana, který je šéfredaktor odborného časopisu Journal of Health Communication: International Perspectives, je to ale stále problém. „Pokud nebude očkování prováděno celoplošně, může dojít k novým případům nakažení covid-19 nebo jiného typu koronaviru,“ varuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve 27 letech zemřel jediný vnuk Elvise Presleyho, okolnosti jsou nejasné

13.07.2020 13:23 Ve svých 27 letech zemřel Benjamin Keough, jediný vnuk legendárního rock'n'rollového zpěváka Elvise…

Slavná tenistka navrhla módní roušky, sklidily obrovský úspěch

12.07.2020 13:01 Dvojnásobná grandslamová šampionka Naomi Ósakaová navrhla spolu se svou sestrou design pro…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy