Žádný internet, žádné počítače, Favorit na vrcholu. Jaký byl život v roce 1989?

Události roku 1989 jsou dobře známy i těm, kteří v té době ještě nebyli na světě. O politické situaci a Národní třídě už bylo napsáno mnohé, jak ale vypadal v tehdejší době život běžných lidí? Jak to vypadalo v domácnostech v roce, kdy došlo k pádu komunismu? A jaké byly tehdy nejmodernější vynálezy?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Elektronika 

Technika v té době nebyla ani zdaleka na takové úrovni jako dnes. To, že každý bude mít jednou vlastní počítač, a volat budeme moct odkudkoliv, znělo tehdy jako vtip.

Firma Apple byla v růstu už od konce 70. let. V roce 1989 byl ale na trh přiveden nový operační systém NeXSTEP, který dnes známe jako MacOs.

I když počítače rozhodně nebyly součástí každé domácnosti, v řadě domovů nesměly chybět kuchyňské spotřebiče. Ty byly v té době takové kvality, že mnoho babiček má např. mixér z 80. let stále doma a stále se dají používat.

Auta

Ani mít automobil rozhodně nebyla taková samozřejmost jako je dnes. Tak jako se za socialismu stály fronty na banány, tak se musely v 80. letech stát fronty na auta.

Největší touha byla tehdy po Škodě Favorit. Ten stál v roce 1989 přibližně 86 000 Kčs, což byl více než sedminásobek průměrného platu. Velký zájem byl také o rumunský vůz Oltcit Club. 

Móda 

Jedním ze symbolů roku 1989 byla bezesporu obchodní síť Tuzex. Zde se dalo sehnat žádané oblečení z džínoviny - např. riflové kalhoty s vysokým pasem, plísňové džíny, bundy atd. Další módní trend byly ramenní vycpávky. Říkáte

si, že i dnes se setkáváte v obchodech s oblečením třeba se svetry s „nafouklými“ rameny? I to je důkaz, že se móda stále vrací. Výjimkou nebyly ani igelitky a síťovky, které dámy využívaly místo klasických kabelek. 

Média 

V roce 1989 jsme na televizi nemohli naladit žádnou jinou stanici, než Československou televizi. Z té nás u Kalendária vítala Saskie Burešová, do kina lidé chodili na druhý díl Troškovi trilogie Slunce, seno a pár facek a premiéru si v Československu odbil americký animovaný seriál Simpsonovi.

V trafikách se kupovalo Rudé právo, Mladá fronta a Lidová demokracie a z rádia zněl Český rozhlas a stanice Svobodná Evropa. Internet jako takový byl v počátcích a v Česku neexistoval. Možnost sledovat filmy či číst zprávy na počítači tehdy ještě nepřipadala v úvahu.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karel Gott: Za jeho zády ho podvedli? Zoufalý zpěvák nemohl nic dělat

14.12.2019 22:58 Aktualizováno Zesnulý zpěvák Karel Gott miloval hudbu a své fanoušky. Ne vždy byl ale ochoten tyto dva zájmy…

Nejkrásnější dívka světa: Miss World 2019 je Jamajčanka, Češka propadla

14.12.2019 18:48 Titul Miss World 2019 dnes v Londýně získala 23letá Jamajčanka Toni-Ann Singhová, česká zástupkyně…

Za oslavu Vánoc do žaláře? Zavřou vás nejen v muslimských zemích

14.12.2019 14:42 Aktualizováno Pečete cukroví, chystáte kapra a zdobíte stromeček, anebo se chystáte strávit vánoční svátky v…

Toxická maskulinita škodí ženám i mužům. V čem tento patologický jev…

14.12.2019 14:19 Je toxická maskulinita pouze výplodem fantazie "genderistů"? Ačkoliv se v dnešní době nepovažují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama