Život uprchlíků v táboře Moria: Extrémně nehygienické podmínky, žloutenka, frustrace

V řeckém uprchlickém táboře Moria se v současnosti nachází přes 13 000 lidí. Oblast kolem tábora je domovem pro stovky dalších, kteří žijí v oficiálních i neoficiálních táborech. Server InfoMigrants zjišťoval v jakých podmínkách tam lidé žijí.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V Morii žijí spolu všichni žadatelé o azyl z více než 70 zemí. Není běžné setkávat se s arabsky mluvícími uprchlíky. Téměř 70% obyvatel jsou afghánští státní příslušníci. Syřané se obvykle drží pohromadě, částečně kvůli skutečnosti, že jsou v Morii v menšině.

Tábor má kapacitu na ubytování 160 dětí. Počet dětí v současnosti přesahuje 520. Většinu obyvatel v táboře Moria i mimo tvoří mladí muži. Mobilní telefony jsou nezbytnou součástí života a kromě nezbytné komunikace poskytují zábavu a informace.

Afghánská čtyřčlenná rodina momentálně žije v táboře, který je hned vedle hlavního vstupu do uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Jejich kontejner neboli „ISOBOX“, jak se nazývá, byl zasažen požárem 29. září. Ztratili všechny své věci a mají jen stan, který jim poskytla nevládní organizace. V rozhovoru pro server InfoMigrants tvrdili, že úřady s nimi nejsou v kontaktu.

Naseer Ahmed pochází z Pákistánu a na Lesbosu je od října 2016. V současné době sdílí provizorní stan mimo Moria Camp s dalšími pěti lidmi. Ahmedova žádost o azyl byla dvakrát zamítnuta, a proto nemá nárok na žádnou oficiální peněžní pomoc. Pákistánský žadatel o azyl řekl, že trpí také hepatitidou B, ale není schopen získat lékařskou pomoc.

Lidé žijící mimo Morii jsou ve většině případů frustrovaní životními podmínkami, a proto se rozhodli žít venku. Nedostatek místa ve stanech a v táboře obecně vede lidi k tomu, aby dávali přednost odpočinku před hlavním vchodem, podél hlavní silnice. Člověk může vidět mladé muže i rodiny, jak sedí na hlavní ulici a pochutnávají si na jídle nebo si zdřímnou.

V blízkosti táborů jsou od pondělí do soboty v čase od 9:00 – 17:00 plné dodávky zeleniny. Poskytují lidem možnost něco si navařit. Vaření je tam považováno za luxus a mnozí si ho nemůžu dovolit.

Tábor na severní straně "Olive groove" není spravován žádnou nevládní organizací a vznikl, protože stále více lidí nenašlo místo na Morii. Táto část je špatně řízená a jsou tady běžné odpadky hned vedle stanů, kde bydlí rodiny s dětmi. Žádná nevládní organizace tuto lokalitu neřídí, proto neexistují funkční zařízení pro rodiny s malými dětmi. Malé děti tu žijí v extrémně nehygienických podmínkách, napsal server InfoMigrants.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivista pověsil transparenty na londýnský Big Ben

18.10.2019 20:43 V Londýně dnes pokračovaly protesty ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí…

ŽIVĚ: Peklo v ulicích Barcelony. Proti půl milionu lidí zasahuje policie

18.10.2019 20:32 V centru Barcelony, kde dnes vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro…

Babiš o rozpočtu EU: Debata bude dlouhá, musíme se zavřít na dva dny

18.10.2019 17:36 V debatě o návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie panuje tolik rozporů, že bude trvat velmi…

EU se rozšiřovat nebude. Balkánské státy dostaly stopku, reakce jsou…

18.10.2019 17:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dvoudenním summitu neshodli na zahájení přístupových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama