Život uprchlíků v táboře Moria: Extrémně nehygienické podmínky, žloutenka, frustrace

V řeckém uprchlickém táboře Moria se v současnosti nachází přes 13 000 lidí. Oblast kolem tábora je domovem pro stovky dalších, kteří žijí v oficiálních i neoficiálních táborech. Server InfoMigrants zjišťoval v jakých podmínkách tam lidé žijí.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

V Morii žijí spolu všichni žadatelé o azyl z více než 70 zemí. Není běžné setkávat se s arabsky mluvícími uprchlíky. Téměř 70% obyvatel jsou afghánští státní příslušníci. Syřané se obvykle drží pohromadě, částečně kvůli skutečnosti, že jsou v Morii v menšině.

Tábor má kapacitu na ubytování 160 dětí. Počet dětí v současnosti přesahuje 520. Většinu obyvatel v táboře Moria i mimo tvoří mladí muži. Mobilní telefony jsou nezbytnou součástí života a kromě nezbytné komunikace poskytují zábavu a informace.

Afghánská čtyřčlenná rodina momentálně žije v táboře, který je hned vedle hlavního vstupu do uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Jejich kontejner neboli „ISOBOX“, jak se nazývá, byl zasažen požárem 29. září. Ztratili všechny své věci a mají jen stan, který jim poskytla nevládní organizace. V rozhovoru pro server InfoMigrants tvrdili, že úřady s nimi nejsou v kontaktu.

Naseer Ahmed pochází z Pákistánu a na Lesbosu je od října 2016. V současné době sdílí provizorní stan mimo Moria Camp s dalšími pěti lidmi. Ahmedova žádost o azyl byla dvakrát zamítnuta, a proto nemá nárok na žádnou oficiální peněžní pomoc. Pákistánský žadatel o azyl řekl, že trpí také hepatitidou B, ale není schopen získat lékařskou pomoc.

Lidé žijící mimo Morii jsou ve většině případů frustrovaní životními podmínkami, a proto se rozhodli žít venku. Nedostatek místa ve stanech a v táboře obecně vede lidi k tomu, aby dávali přednost odpočinku před hlavním vchodem, podél hlavní silnice. Člověk může vidět mladé muže i rodiny, jak sedí na hlavní ulici a pochutnávají si na jídle nebo si zdřímnou.

V blízkosti táborů jsou od pondělí do soboty v čase od 9:00 – 17:00 plné dodávky zeleniny. Poskytují lidem možnost něco si navařit. Vaření je tam považováno za luxus a mnozí si ho nemůžu dovolit.

Tábor na severní straně "Olive groove" není spravován žádnou nevládní organizací a vznikl, protože stále více lidí nenašlo místo na Morii. Táto část je špatně řízená a jsou tady běžné odpadky hned vedle stanů, kde bydlí rodiny s dětmi. Žádná nevládní organizace tuto lokalitu neřídí, proto neexistují funkční zařízení pro rodiny s malými dětmi. Malé děti tu žijí v extrémně nehygienických podmínkách, napsal server InfoMigrants.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

30.09.2020 17:32 Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 17:07 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

30.09.2020 17:00 Aktualizováno Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na…

Rwanďan Kabuga bude vydán soudu OSN, je obviněn z financování genocidy

30.09.2020 16:49 Félicien Kabuga, který čelí obvinění z financování pachatelů rwandské genocidy z 90. let, může být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama