Zkuste přilákat štěstí pomocí mexických pověr. Poškrábání dlaně zapovězeno

Každý rok 5. května oslavuje svět bohatou mexickou kulturu včetně hudby, jídla a dalších typických věcí.

Přidejte svůj názor

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

Svátek známý jako Cinco de Mayo je často zaměňován za mexický den nezávislosti, ale je to mexický národní svátek, který připomíná výročí bitvy u Puebly, v níž 5. května 1862 mexická armáda vedená generálem Ignaciem Zaragozou porazila francouzské intervenční jednotky.

Součástí mexického kulturního dědictví je i bohatý folklór a pověry, které rodiče a prarodiče vyprávějí dětem, aby je vystrašili, anebo naučili, jak od sebe "zahnat smůlu". Přehled některých z nich sestavil zpravodajský server Latin Post.

PLAČÍCÍ ŽENA - LLORONA

Llorona neboli "plačící žena" z mexického folklóru je duch truchlící matky, která se utopila poté, co utopila své dítě. Podle mexických příběhů je její pláč v noci slyšet nad řekou - a rodiče varují své děti, aby se v noci nikde netoulaly, jinak je Llorona stáhne k sobě.

ZAMETÁNÍ PODLAHY

Spousta mexických pověr se vztahuje k tak prosté věci, jako je zametání podlahy. Zapovězené je v noci, protože to přináší smůlu. Smetí se nevymetá ven přes práh, aby se nevymetlo štěstí. A stejně jako v českých končinách i v Mexiku věří, že podmetením něčích nohou mohou zmařit šanci dotyčného nebo dotyčné na ženění či vdavky.

POŠKRÁBAT SI DLAŇ

Když svědí Mexičana dlaň, nepoškrábá si ji, protože podle místní pověry svědění v dlani znamená peníze - a poškrábání by je zahnalo. Namísto toho vezme do dlaně minci či bankovku a mne ji tak dlouho, dokud svědění nepřestane. Zatímco na východním Slovensku se říká, že když se člověk uhodí do brňavky, vzpomněla si na něj tchyně, Mexičan věří, že ho čeká příjemné překvapení. Ovšem stane se tak jen v případě, že odolá pokušení promnout si brnící loket.

ZVONĚNÍ V UŠÍCH

Také Mexičané věří, že když jim hučí nebo zvoní v uších, někdo o nich mluví. Pokud je to v pravém uchu, mluví o nich dobře. Pokud se zvonění ozývá v levém uchu, jde o pomluvy a jiné nepěkné věci. Pak se musí dotyčný kousnout do jazyka - totéž se vzápětí stane pomlouvajícímu, který ztratí nit negativních myšlenek.

NOČNÍ MŮRY

Pokud se Mexičanům zdají zlé sny, věří, že o nich musí někomu říci, aby zabránili tomu, že se stanou skutečností. Pokud byl ale sen příjemný, nevyprávějí o něm nikomu - jinak by se nevyplnil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Postoj lidí k vakcínám se mění. Uvědomují si nebezpečí covidu-19

03.06.2020 10:31 Tábor těch, kdo odmítají vakcíny, nepřevažuje nad lidmi, kteří by očkování podstoupili. V době…

Rakovina prostaty se dá odhalit včas díky fúzní perinální biopsii. Jak…

02.06.2020 18:18 Karcinom prostaty je obávanou chorobou českých mužů: v naší republice se s ním potýká více než 63…

Královská vyjížďka na koni. Alžběta II. poprvé od vypuknutí pandemie na…

01.06.2020 15:42 Britská královna Alžběta II. si vyjela o víkendu na koni a poprvé od začátku uzávěry vyhlášené…

Máte doma "bordel"? Nepořádek probouzí kreativitu, tvrdí psychologové

31.05.2020 17:46 Aktualizováno Neschopnost uspořádat si své věci nesmí být chápána jako vada charakteru, tvrdí četní experti.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy