Evropská komise řeší novou legislativu. Může vyřešit problém šíření dezinformací?

Evropská komise pracuje na přípravě nové legislativy, která se má zaměřovat na online šíření dezinformací. Součástí plánovaných kroků je narušit peněžní toky, pracovat na transparentnosti politické inzerce, zaměřit se na falešné účty a online boty, zavést systém efektivního hlášení dezinformací ze strany spotřebitelů a podpořit výzkumnou komunitu v monitoringu online dezinformací.

Reklama

Ve spolupráci s Evropskou komisí vytvořily již v minulosti online platformy a obchodní asociace kodex, který má představovat jednotný postup při boji s dezinformacemi. Přestože kodex vstoupil v platnost v lednu 2019, významných pokroků se dosud nepodařilo dosáhnout.

V závislosti na přípravě nového Digital Services Act se výzkumníci z Global Disinformation Index rozhodli sledovat inzerci značek vedle článků šířících konspirace ohledně COVID-19.

Téma COVID-19 přitom pro výzkum nebylo vybráno náhodně, kombinuje v sobě totiž přímé zdravotní ohrožení a zároveň některé z technologických společností mají zavedená pravidla, podle kterých by se reklamy vůbec neměly automatizovaně zobrazovat na stránkách, které obsahují právě dezinformace ohledně zdraví nebo přímo COVID-19.

Dezinformace ohledně pandemie zároveň podkopávají důvěru veřejnosti v opatření a vedou k přímým dopadům do reálného světa.

Například Google má ve svých směrnicích uvedeno „Nedovolujeme obsah, který se týká momentální velké zdravotní krize a je v rozporu s autoritativním vědeckým konsenzem.“

Výzkumníci Global Disinformation Index se zaměřili na výběr jednadvaceti rizikových stránek napříč Francií, Německem, Itálií a Španělskem.

U identifikovaných reklam se přitom nejedná o okrajové značky ani poskytovatele reklamního prostoru. Mezi inzerenty byli identifikováni významní operátoři, banky, výrobci automobilů i neziskové organizace.

Mezi poskytovateli reklamního prostoru se jednalo o Google, adform, Ad You Like, criteo, Amazon, Taboola, xandr a AdRoll.

Články, vedle kterých se reklamy zobrazovaly, přitom tvrdily například to, že vakcína nezabrání nakažení, nevytváří kolektivní imunitu ani neumožní rozvolnění opatření.

Jiný článek uvádí, že bylo nutné uzavřít jistou základní školu, protože z důvodu nošení roušek žáci usínali, bylo jim špatně od žaludku a měli bolesti hlavy.

Evropská komise přitom není jedinou institucí, která se snaží na hrozbu dezinformací zaměřovat. V Austrálii například Senát schválil zákon, podle kterého se i sociální sítě musí řídit pravidly ohledně poskytování informací. Kritické ohlasy ale vyvolala skutečnost, že sociální sítě, které má tento zákon regulovat, se významně podílely na jeho přípravě.

Sociální sítě v Austrálii souhlasily s tím, že budou dodržovat kodex zaměřující se na dezinformace a doufají, že se jim skrze samoregulaci podaří vládu přesvědčit, že se tématem zabývají. Nicméně kodex je dobrovolný a platformy si tedy mohou vybírat, která opatření budou přijímat, podle vlastního rozhodnutí.

Témata:  Austrálie sociální sítě evropská komise dezinformace dezinformační weby

Související

AstraZeneca EU

Evropská komise podá druhou žalobu na AstraZeneku za zpožďování dodávek vakcíny

Evropská komise v úterý podá již druhou žalobu na firmu AstraZeneca za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí exekutivy Evropské unie. Zatímco první žalobou chtěla EU zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí, druhá žaloba se zaměří na skutkovou podstatu sporu a umožní vyžadovat finanční odškodnění, píše agentura Reuters.

Peking Asie a Austrálie

Čína kvůli sporům přerušila hospodářský dialog s Austrálií

Čína kvůli napjatým vztahům přerušila hospodářský dialog s Austrálií na neurčito. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) to zdůvodnila tím, že australští vládní činitelé dali do pohybu řadu kroků, které výměně zboží a spolupráci brání. Peking se domnívá, že Canberra jedná "v duchu studené války a ideologické diskriminace". Informují o tom dnes zahraniční tiskové agentury.

Ze společnosti

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Koronavirus v Česku dál slábne, tempo očkování stále zrychluje!

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před méně než jednou minutou

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii poslanci napodruhé schválili covidový pas

Francouzští poslanci dnes schválili vytvoření takzvaného covidového pasu, který lidem umožní, aby se mohli účastnit sportovních podniků, festivalů či navštívit zábavní parky a další hromadné akce. Ostře kritizované vládní opatření má pomoci bezpečně znovu otevřít ekonomiku, uvedla agentura Reuters.

před 9 minutami

Včela

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v předešlých letech. Ubylo také včelařů, kteří v zimních měsících přišli o všechna včelstva. Přesto asi deset procent oslovených včelařů na konci zimy evidovalo více než padesátiprocentní ztráty.

před 33 minutami

před 43 minutami

před 51 minutami

před 59 minutami

Barbora Peterová

Bývalá mluvčí ministerstva zdravotnictví Peterová nastoupila do ČEZ

Komunikační tým energetické společnosti ČEZ posílila Barbora Peterová, která donedávna působila jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. ČTK o tom dnes informoval vedoucí mediálního útvaru firmy Ladislav Kříž. Peterová se bude věnovat komunikaci za celou skupinu ČEZ. Firma má také několik regionálních mluvčích nebo mediální zástupce obou jaderných elektráren.

před hodinou

před hodinou

Bar, ilustrační foto

Hostinští nemají právo požadovat doklady pro vstup, tvrdí svaz pivovarů

Pivovarníci podobně jako restauratéři upozorňují na to, že hostinští nemají právo vyžadovat doklady pro vstup na zahrádky. Chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví určilo konkrétní povinnosti pro zákazníky i provozovatele tak, aby bylo jasné, kdo za co odpovídá. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

před hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Prodej aut v Číně v dubnu vzrostl skoro o devět procent

Prodej nových automobilů v Číně se v dubnu meziročně zvýšil o 8,6 procenta na 2,25 milionu, oznámil dnes čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čínský automobilový trh je největší na světě a vede oživení globálního automobilového sektoru z pandemie. Nárůst vykázal už 13 měsíců za sebou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Testování na přítomnost koronaviru

Za úterý přibylo v Česku 1673 nakažených. Více než v pondělí

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, naopak tempo očkování proti onemocnění covid-19 zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 1673 nových případů nákazy, zhruba o 740 méně než před týdnem. V porovnání s pondělím je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 131. Očkováno proti covidu-19 bylo 77.615 lidí, o zhruba 5500 více než předchozí úterý, oproti pondělí bylo dávek o necelých 2000 víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

před 2 hodinami

Poslouchání

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie hlásí rekordních 4205 nových úmrtí s covidem za den

Indie dnes oznámila rekordních 4205 úmrtí na covid-19 za posledních 24 hodin a 348.421 nově zaznamenaných případů koronaviru. Celkový počet obětí v zemi překročil čtvrt milionu a počet infikovaných 23 milionů, napsala agentura Reuters s odkazem na údaje indického ministerstva zdravotnictví a poznamenala, že podle odborníků můžou být skutečné počty zemřelých i nakažených několikanásobně vyšší.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Hamás se mstí za útok v Pásmu Gazy. K Izraeli vypálil přes 200 raket

Mezi Izraelem a Pásmem Gazy dnes pokračovaly boje, které si od pondělí vyžádaly nejméně 40 mrtvých, z toho 35 v Palestině. V Tel Avivu se brzy ráno rozezněly sirény, skupina Hamás předtím oznámila, že k Izraeli vysílá přes 200 raket v odpověď na izraelské nálety na obytné domy, napsala agentura AFP. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama