KOMENTÁŘ: Babiš i po dočasném jmenování Koudelky hazarduje s bezpečností země. Jeho strach z prezidenta je už trapný

Opět potvrdil, že neumí udělat rázné a jasné rozhodnutí. Premiér Andrej Babiš sice i po vypršení mandátu 15. srpna ponechá na postu ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a dočasně jej pověří řízením civilní kontrarozvědky do doby než po volbách vláda jmenuje nového šéfa, přesto je z verdiktu znát rozpačitost. Ministerský předseda taktizuje. Bojí se střetu s prezidentem Milošem Zemanem, který je na plukovníka alergický a odmítá ztrácet voliče, u nichž je Koudelka oblíbený. Navíc jeho odstraněním by opozice získala další munici. Předseda kabinetu problém zase nevyřešil a opět jej oddálil. Lavírování tedy pokračuje, jak typické pro Andreje Babiše.

Opatrná taktika se premiérovi může u hradního pána Miloše Zemana vymstít. Minulé pondělí mu hlava státu dala jasně najevo, že Michal Koudelka musí zmizet z čela Bezpečnostní informační služby. Prezident nemůže Koudelkovu BIS vystát, označuje ji za čučkaře a není mu po chuti, že civilní kontrarozvědka cílí zejména na ruské zpravodajské agentury. Šestkrát rovněž plukovníka odmítl povýšit do generálské hodnosti. Verdikt vlády, především premiérův, proto může u Zemana vyvolat rozmrzelost. Svědčí o tom i vyjádření tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka, který vzkázal, že Hrad se nyní k dočasně prodlouženému mandátu Michala Koudelky nebude absolutně vyjadřovat.

Zeman se může mstít, premiér nesplnil jeho rozkaz

Rozkaz totiž zněl jasně, a to zbavit se Koudelky. Při nedávné lánské schůzce navíc nejvyšší ústavní činitel odmítl Babišův návrh setkat se s Koudelkou a vše si vyříkat. Je možné, že Zeman si nyní může premiéra  vyškrtnout z kategorie oblíbenců a zapsat si jej jako nepřítele. Svoji roztrpčenost nemusí dávat najevo hned. Šéf Hradu se vyžívá v tom, že pokud někdo v minulosti nebyl k němu loajální, pak mu jeho vzdor vrátí, a to ve chvíli, kdy oponent s tím nepočítá. Je mstivý a svoji vlastnost může použít v momentu, kdy Babiš bude potřebovat prezidentovu podporu v povolebním vyjednávání.

Nezbavit se Koudelky na přání Hradu může ze strany Babiše ale vysílat signál, že si před volbami věří. Ve všech předvolebních průzkumech Hnutí Ano vede. Situace se od jara proměnila. Koalice Pirátů a Stan už není v trháku, dokonce z mírného úniku se propadla na třetí místo. Babišovy ataky vůči alianci, speciálně Pirátům, se jeví jako cílené. Věděl, že jednou bude muset kauzu Koudelka nějak vyřešit, ale pokud mu bude složená aliance utíkat, bude ještě ve větším prezidentově područí. Proto vytáhl Bartošovo možné přijímání migrantů z doby minulé a tvrdil, že chtějí zdaňovat přebytečné metry bytů, kam uprchlíky lidem nastěhují.

Spočítal si, že téměř všichni voliči napříč politickým spektrem jsou na zmíněná témata citliví. Zlikvidováním náskoku a návratem na průběžné první místo si Babiš před sporem o Koudelku mohl vzhledem k Hradu trochu uvolnit ruce a získat kapku nezávislosti na Zemanovi, který zdůraznil, že nebude sestavováním vlády pověřovat prvního na pásce, ale samostatný subjekt, jenž bude mít nejvíce procent. A nyní je hnutí lídrem, a tak případná pomoc není tak nutná.

Ovšem Zeman je lišák, protřelý matador. Přece jenom to bude on, kdo bude v zákulisí šéfovat povolebnímu vyjednávání. A tak může vytáhnout i nečekanou kartu a za Koudelku se Babišovi pomstít, a to tím, že mu třeba najednou začne vadit, že by v čele země měl stát trestně stíhaný premiér. Prezident je mistrem ve schválnostech, jobovkách a nikdo neví, co od něj očekávat. Zvláště, když mu za rok půl končí volební období. Nemusí se tedy před nikým přetvařovat a rozhodne se podle toho, jak se vyspí. Opravdu je tedy schopen obrazně řečeno vrazit Babišovi kudlu do zad.

Premiér ohledně Michala Koudelky vytvořil neuvěřitelnou bramboračku, protože je nerozhodný a neustále kalkuluje, kterak dopadnou volby a jak moc po nich bude potřebovat Zemanovu podporu. Je až směšné, jak nyní tvrdí, že vlastně podlehl tlaku opozice, která tolik bojovala za ředitele BIS. Za jakékoli své rozhodnutí se před veřejností zbavuje zodpovědnosti a před blížícími se volbami zvlášť. Byl to přitom především šéf hnutí ANO, který s kabinetem dlouhodobě podporuje ředitele civilní kontrarozvědky. Koudelka, jehož ocenila i slovutná CIA, měl u Babiše opravdu zastání a netajil se jím. Postavil se za něj i v kauze novičok, nervově paralytické látce. Ministerský předseda odmítl, že by se jed, jímž se v Británii pokusili příslušníci ruských tajných služeb otrávit dvojitého agenta Sergeje Skripala, skladoval či snad vyráběl v České republice. Zeman totiž trval na svém postoji, což BIS jednoznačně odmítla. Prezidenta vytočil i postoj BIS, podle níž byl novičok brutální ruskou kampaní proti republice. Atmosféra mezi Hradem a Koudelkovou BIS zhoustla i po vrbětické kauze.

A najednou Babiš tvrdí, že za dočasným prodloužením jmenování Koudelky stojí opozice. Aby si však totálně neponičil vztahy s prezidentem Zemanem, odmítá prozradit, zda by ředitele zpravodajců ponechal na pět let ve funkci v případě, že by se znovu stal premiérem nového kabinetu. Babišův postoj je plný kličkování a lavírování. Přitom ale nezapomíná tepat do svých oponentů. Babiš se totiž pozastavil nad tím, že zatímco jmenování nejvyššího státního zástupce Igora Stříže nesla opozice jen nelibě, nyní se zasazovala o to, aby Koudelka pokračoval. Nezmínil však, že Stříž vystřídal v čele žalobců Pavla Zemana, který se rozhodl skončit mimo jiné kvůli tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Premiér už ale také neřekl, že myslí hlavně na sebe, a tak Koudelku v dočasném křesle ponechal i kvůli voličům hnutí ANO, neboť některým není lhostejná bezpečnostní mezinárodní politika. A Koudelka má v očích veřejnosti dobré renomé, a tak i tady může Babiš několik procent bodů vytěžit.

Stropnického rétorika znejistila západní spojence

Kauza Michala Koudelky vykazuje ještě jedno velké znepokojení. Matěj Stropnický, který kandiduje do Poslanecké sněmovny v barvách ČSSD, která tvoří vládní koalici, tvrdí, že tajné služby mají být loajální k tomu, kdo je u moci. Stropnického rétorika připomíná diktaturu, kdy v tehdejším Československu vládla temná padesátá i normalizační léta. ČSSD se ale od těchto slov absolutně nedistancovala a může tak vysílat signál, že s vyřčeným názorem souzní, což by byla katastrofa. Zpravodajská služba je tady od toho, aby chránila svobodný a demokratický stát, a to bez ohledu na skutečnost, kdo sedí ve Strakově akademii. Mimochodem Stropnický už s ministryní práce a sociálních věcí ukázal, že represivní manýry ČSSD nejsou tak vzdálené, když oba politici započali akci Férová práce a navštěvovali jako inspektoři firmy pod záminkou, zda je dodržován zákoník práce. Jejich aktivita vyzněla trapně až protiprávně, spíše připomínali Gottwaldovy akční výbory Národní fronty. Podle právníků je majitelé společností měli okamžitě z vrátnice vyrazit.

Stropnický si ani neuvědomuje, jak svým vyjádřením ohledně loajality mohl polekat naše západní spojence v NATO i v Evropské unii. Způsobil mezinárodní faux-pas. Zahraniční experti na bezpečnost musejí být opravdu zmatení. Na jednu stranu tady máme profesionálního ředitele Koudelku, pod jehož vedením BIS vytlačila ze země dvě významné ruské zpravodajské agentury a tím i značně ulevila členským zemí EU, ale pak je zde politik, který vyžaduje loajalitu tomu, kdo vládne. I když Babiš dočasně mandát Koudelkovi prodloužil, a to do vzniku nové vlády, spojenci rovněž nerozumí, proč jej nejmenoval na pět let, když neustále avizoval, jak je s jeho prací spokojen.

Ano, Babiš se neprovinil proti zákonu, jako premiér má na takové rozhodnutí právo. Opět ale prokázal, že se neumí jasně rozhodnout a neustále musí vyčkávat, jak se politická scéna po volbách vykrystalizuje. Určitým nebezpečím je, že se doposud nevyjádřil, zda by Koudelku jmenoval na pět let do funkce i kdyby Strakově akademii šéfoval i nadále. Navíc prezident Zeman nikdy neřekl, koho by si představoval v křesle Bezpečnostní informační služby, pouze se vymezuje proti Koudelkovi, a to dlouhodobě.

I když je dobře, že Babiš alespoň Koudelkovi mandát dočasně prodloužil a zamezil tím možné destabilizaci civilní kontrarozvědky, Česká republika ohledně bezpečnosti žije dále v nejistotě. Stále totiž vážně hrozí, že po volbách nová garnitura může vybrat šéfa BIS, který k vládě a hlavně prezidentovi bude skutečně loajální, otočí pomyslným kormidlem, odchýlí se od prozápadního kurzu a zamíří do diktátorských vod. Ještě nikdy v historii tak neměli voliči osud bezpečnosti státu ve svých rukou jako letos. Babiš i po dočasném jmenování Koudelky hazarduje s bezpečností země. Jeho strach z prezidenta je už trapný a nedůstojný.

Související

Martin Kupka

Kupkovi by se líbil Korčok. Havlíček preferuje Pellegriniho, přeje si ho i Babiš

Exministr zahraničí Ivan Korčok i předseda parlamentu Peter Pellegrini jako postupující do druhého kola volby slovenského prezidenta mají podporovatele mezi osobnostmi české politické scény. Korčoka v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce podpořil ministr dopravy Martin Kupka (ODS), Pellegriniho zase opoziční poslanec Karel Pavlíček (ANO).
Bill Clinton na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024) Glosa

Události Petra Nutila: Prezidentský díl, tentokrát s příchutí Ameriky

Milí čtenáři, pravidelné shrnutí událostí týdne, obvykle těch divných, absurdních, nebo aspoň takových, které nejdou přehlédnout, přichází tento týden se zpožděním. Za něj se vám omlouvám, nicméně bych rád dodal, že bylo způsobeno mou nepřítomností na evropském kontinentu, respektive pracovní cestou do Ameriky. Snad mi to odpustíte. I tak jsem ale zdálky pozoroval, co se v té naší zemičce (kterou, jak jsem zjistil, Američané buď znají jako Československo, nebo vůbec), vlastně dělo. Nebylo toho úplně málo, takže pojďme na to. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Michal Koudelka (BIS) BIS

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 6 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

Fatální pochybení: Na Bulovce zaměnili pacientky, zdravá žena podstoupila potrat

V pondělí se v pražské Fakultní nemocnici Bulovka odehrála tragická událost, při níž došlo k záměně pacientek a zdravá těhotná žena během rutinní kontroly omylem podstoupila potrat. Podle serveru CNN Prima News si pacientky nemocnice popletl personál.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy