Jsem připraven vést Národní sportovní agenturu, pokud bude mít ODS premiéra, říká Janda

ROZHOVOR – Poslanec Jakub Janda by po sněmovních volbách přijal pozici šéfa Národní sportovní agentury (NSA), pokud by jej do čela nominoval premiér v barvách občanských demokratů. Byť se po rezignaci Milana Hniličky úřadu ujal Filip Neusser, je možné, že na podzim může ve vedení dojít k další změně. „Šel jsem do vysoké politiky proto, abych co nejvíce pomohl sportu. Kdyby mě budoucí premiér, který by byl z ODS, požádal, abych se stal předsedou agentury, kývl bych,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý reprezentant ve skoku na lyžích Jakub Janda.

Eurozpravy.cz

K čerstvě jmenovanému předsedovi Národní sportovní agentury Filipu Neusserovi se zatím nechce vyjadřovat. Místopředseda Podvýboru pro sport Jakub Janda totiž přiznává, že bývalého brankáře pozemních hokejistů a reprezentačního trenéra žen příliš nezná. „Vím jen, že byl původně protikandidátem Jiřího Kejvala na boj o předsedu Českého olympijského výboru. Dal bych mu klasických sto dní hájení a pak se uvidí. Jen mě zarazilo, s jakou rychlostí na post nastoupil, když Milan Hnilička tvrdil, že se v pondělí ráno rozhodl rezignovat, což vzápětí dopisem oznámil premiéru Babišovi,“ netají své překvapení zákonodárce za ODS.

Předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky se domnívá, že bývalému hokejovému brankáři Milanu Hniličkovi se nechtělo čekat na obhajobu auditu z ministerstva financí, který podle náznaků vykazuje nesrovnalosti. „Bez ohledu na skutečnost, jak dopadne, se Milan Hnilička na funkci nehodil. Dělal chaotické kroky, neměl kolem sebe lidi, na které by se stoprocentně mohl spolehnout. Mám pocit, že každý si v agentuře dělal, co chtěl, neměla žádný řád. A informace o tom, že se za jeden úkon měla jedna faktura proplácet až třikrát, nesvědčí, že by byl dobrým hospodářem,“ míní v rozhovoru pro EuroZprávy.cz bývalý vítěz Turné  čtyř můstků a dvojnásobný medailista z mistrovství světa z roku 2005 Jakub Janda.

Hniličkovi se zřejmě nechtělo čekat na obhajování auditu

Pane poslanče Jando, šéfa Národní sportovní agentury jmenuje premiér. Pokud by koalice SPOLU složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla v nadcházejících sněmovních volbách, usiloval byste o post jejího předsedy?

Podívejte se, do voleb zbývá něco kolem pěti měsíců. A tak neporcujme medvěda, když nám stále ještě pobíhá po lese. Navíc předseda agentury je jmenován na šest let, a tak ani po volbách na zmiňovaném postu nemusí k žádné změně dojít.

Pokud by ale nastoupila jiná exekutiva, lze s největší pravděpodobností předpokládat, že by nový ministerský předseda učinil změny i v čele Národní sportovní agentury. Proto se zeptám ještě jednou. Kdyby vás nový premiér požádal, abyste stanul v čele úřadu, přijal byste nabídku?

Šel jsem do vysoké politiky proto, abych co nejvíce pomohl sportu. Kdyby mě budoucí premiér, který by byl z ODS, požádal, abych se stal předsedou agentury, kývl bych. Jsem připraven ji vést. Ale muselo by se skutečně jedna o premiéra od nás. Myslím si, že bych sportu měl co dát. Poznal jsem jej z obou stran, a to jak vrcholový reprezentant, tak i v pozici čelního funkcionáře. Prostředí mám tak dokonale zmapované.

Jaký máte názor na nového předsedu Filipa Neussera, bývalého brankáře pozemních hokejistů a trenéra české ženské reprezentace?

Vím jen, že byl původně protikandidátem Jiřího Kejvala na boj o předsedu Českého olympijského výboru. Dal bych mu klasických sto dní hájení a pak se uvidí. Nyní je opravdu těžké říci, co od něho očekávat. Na jakékoli predikce je příliš brzy.

Nepřekvapilo vás, s jakou rychlostí byl premiérem Andrejem Babišem dosazen do čela agentury?

Ano, skutečně mě zarazilo, s jakou rychlostí na post nastoupil, když Milan Hnilička tvrdil, že se v pondělí ráno rozhodl rezignovat, což vzápětí dopisem oznámil premiéru Babišovi, Ať si každý udělá obrázek sám, zda šlo o bleskovou, anebo připravovanou výměnu.

Od rezignace Milana Hniličky uplynuly dva dny, a tak se trochu zklidnily emoce i určitá hysterie. Co byste bývalému olympijskému vítězi z Nagana nejvíce vytkl během jeho dvouletého působení?

Jednoznačně jeho účast na lednové oslavě narozenin teplického podnikatele Petra Bendy, a to v době, kdy platila nejvyšší protiepidemická opatření a všichni normální lidé museli být zavřeni doma, jinak se vystavovali sankcím, pokud by se tehdy shromažďovali. Pro mě je absurdní, aby se kdokoli provinil proti pravidlům a když je nerespektuje čelní představitel, který v té době byl ještě poslancem, pak se jedná o neomluvitelný krok. A pak mně velice vadí, že odchází z agentury v době, kdy není vyřešený audit. Zřejmě se Milanu Hniličkovi nechtělo čekat na obhajování auditu. Je ale možné, že šlo i o politický krok, aby odhalené přešlapy nešly přímo za hnutím ANO. Pokud vypadnou možní kostlivci ze skříně, pak se mohou lépe obhajovat, když už je v čele nové vedení. Každopádně mně přijde nekolegiální, že z pozice odešel, když není uzavřen audit a čerstvě jmenovaný předseda se tak může se vším zbytečně zdržovat a přešlapovat na místě.

Výměnu místopředsedů by měl Babiš vysvětlit

Nedávno také vyšlo najevo, že dotace do sportu nerozdělovala Národní sportovní agentura zcela sama, ale najímala si na administrační činnost i soukromou firmu Moore Czech Republic. Zmíněný fakt vytkli agentuře i kontroloři, které do Národní sportovní agentury vyslalo k provedení auditu ministerstvo financí. Auditoři ve své zprávě našli celkem 32 pochybení a porušení rozpočtové kázně ve výši nejméně 10 milionů korun. Nezneklidňují vás tato zjištění?

Musíme si uvědomit, že se stále jedná jen o spekulace. Oficiální audit nebyl ještě zveřejněný. A tak není podstatné, zda se píše o třiceti pochybení, anebo o tisíce nepřesností. Počkejme si na výsledky auditu a pak teprve můžeme dělat rezolutní závěry.

Dobře, ale jistě uznáte za podezřelé, že letos v únoru došlo k netransparentní výměně místopředsedů Ivo Lukše a Michala Janeby, které nahradily Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová, jež dlouhodobě spolupracuje s různými strukturami hnutí ANO. Co si s odstupem času o zmíněné rošádě myslíte?

Troufnu si tvrdit, že měla zakrýt už zmíněný Hniličkův skandál v Teplicích a tím pádem odvést pozornost. Šokovalo mě, jak výměna proběhla rychle a velice tiše. Ale co bylo skutečným důvodem rošády, by měl osvětlit Milan Hnilička, anebo spíše premiér Andrej Babiš. Každopádně se tehdy jednalo o podivný tah.

Milan Hnilička jako hlavní důvod rezignace uvedl silné vytížení, kvůli němuž nemá čas na rodinu. Lze mu jeho vysvětlení věřit?

Nejsem soudce, abych rozhodoval, zda vyřčená rétorika je pravdivá, anebo ne. Nechci ani říkat, zda šlo o podivné vyjádření. Ovšem každý, kdo vstupuje do politiky, si musí uvědomit, že bude enormně zaneprázdněný a rodina tím bude trpět. Být předsedou Národní sportovní agentury je jako být ministrem sportu. Sám jako poslanec vím, jak moje tři děti i žena trpí tím, že nejsem věčně doma. Osobně bych ale nikdy svoji rodinu jako důvod rezignace neuváděl. Každý přece ví, do čeho jde a kolik času daná funkce vyžaduje.

Jak se podle vás vlastně prezentoval?

Rozhodně nechci Milana Hniličku jen špinit. Vybudovat Národní sportovní agenturu je jistě chvályhodný počin a její zrod nebyl jednoduchý. Ovšem bývalý předseda Hnilička se na funkci nehodil. Dělal chaotické kroky, neměl kolem sebe lidi, na které by se stoprocentně mohl spolehnout. Mám pocit, že každý si v agentuře dělal, co chtěl, neměla žádný řád. A informace o tom, že se za jeden úkon měla jedna faktura proplácet až třikrát, nesvědčí, že by byl dobrým hospodářem.

Témata: EZ

Kdo jde proti proudu, je označen za dezinformátora. Svoboda slova prohrává…

13.06.2021 20:30 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Likviduje svobodu slova i názory podobně, jako tomu bylo za ohavné normalizace. Za…

Brutální komunistický masakr na náměstí Nebeského klidu radikalizoval u…

05.06.2021 21:14 Aktualizováno KOMENTÁŘ Pavla Žáčka - Počátkem června 1989 šokovaly doslova celý svět krvavé události v Pekingu,…

Spolupráce Babiše s KSČM už může vadit i Zemanovi. Snil o tom, jak…

05.06.2021 08:55 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Mohl získat ještě větší moc, než jakou disponuje doposud. Prezident Miloš Zeman nejvíce…

Genderová vyváženost u soudů o dítě chybí. Mužské slzy na rozdíl od obětí…

03.06.2021 13:57 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jsou často diskriminovaní, ale o ignoraci jejich práv se příliš nepíše. Také muži čelí…

Babiš vsadil na loutku. Nevadí mu, že za Vojtěchem jdou stovky mrtvých.…

01.06.2021 10:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Je cynický a dokazuje, že jeho neschopnost nemá dno. Vrátit do čela resortu ministerstva…

Atentát na Heydricha: Kubiš s Gabčíkem šli do obrovského rizika, byli…

01.06.2021 10:04 Aktualizováno ROZHOVOR – Hovoří o nich s úctou a respektem, vyzdvihuje jejich vlastenectví. Historik Vojtěch…

Skladba Naděje se vrátí léčí duše zasažené ztrátou blízkého vinou…

24.05.2021 15:45 ROZHOVOR – Vyvěrá z ní lidskost, upřímnost i silný příběh plný víry, že ani v těžkých časech není…

Vydavatelství INCORP a.s. pokládá rozhodnutí Hradu neposkytovat vybraným…

22.05.2021 17:28 Aktualizováno Mediální skupina INCORP a.s. je silně znepokojena rozhodnutím Kancléře prezidenta Miloše Zemana…

Osudy i odkaz legionářů fascinují stále, a to i v Praze 2. Jejich Obec…

22.05.2021 12:53 KOMENTÁŘ Jany Černochové - Pevně věřím, že není nutné podrobně popisovat, to by ani nebylo na tak…

Vítězství nad hokejovou sbornou vždy probouzelo ponížený národ. Kauzu…

21.05.2021 16:22 Aktualizováno ROZHOVOR - Dával jedinou možnost, jak beztrestně projevit odpor proti nenáviděným okupantům. Lední…

Související:

Právě se děje